Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy twierdzą, że amonity były grupą odrzutową z ery mezozoicznej | skamieniałości

Analiza niezwykłej skamieniałości odkrytej w żwirowni w Gloucestershire dała nowy wgląd w to, jak pradawne stworzenie morskie przepływało przez oceany i broniło się przed drapieżnikami miliony lat temu.

Innowacyjne techniki obrazowania umożliwiły naukowcom zbudowanie trójwymiarowego obrazu wewnętrznego działania amonitów, które są najlepiej znane ze skamieniałości w kształcie muszli znalezionych na plażach i klifach morskich.

Badania doprowadziły ich do wniosku, że zwierzę morskie pływa z napędem odrzutowym za pomocą hiponomu – muskularnego rurkowatego lejka, przez który wyrzucana jest woda – tak jak u stworzeń takich jak kałamarnica i ośmiornica.

Naukowcy zidentyfikowali również mięśnie, które, jak sądzą, pozwoliły amonitowi na głębokie kurczenie się skorupy w celu ochrony. Mogło to mieć znaczenie, ponieważ uważa się, że amonity nie mają cech obronnych, takich jak worek z atramentem występujący u współczesnych kałamarnic i mątwy.

Amonity kwitły w oceanach w erze mezozoicznej, ale wyginęły w tym samym czasie, co nieptasie dinozaury około 66 milionów lat temu. Naukowcy wiele się o nich dowiedzieli ze skamieniałych szczątków ich muszli, ale niewiele wiadomo o miękkim ciele wewnątrz.

Naukowcy zeskanowali niezwykle dobrze zachowany amonit, w którym miękkie wnętrze pozostało nienaruszone. Zdjęcie: Cherns i in.

W 1998 r. Neville Hollingworth, zapalony poszukiwacz skamieniałości, odkrył wyjątkowo dobrze zachowany amonit w odsłoniętej żwirowni w Gloucestershire w 1998 r. Było to niezwykłe, ponieważ zawierał skamieniałe szczątki tkanki miękkiej.

Zespół badawczy kierowany przez naukowców z Uniwersytet w Cardiff Obecnie wykorzystuje tomografię komputerową i skanowanie neutronowe do stworzenia szczegółowej komputerowej rekonstrukcji 3D mięśni i organów stworzenia.

Szerzyć się Ich odkrycia w geologiiZespół twierdzi, że ich prace sugerują, że amonity mogą być ewolucyjnie bliżej coli – podgrupy zwierząt obejmującej kałamarnice, ośmiornice i mątwy – niż wcześniej sądzono. Do tej pory naukowcy wykorzystywali współczesne głowonogi jako plan organizmu do rekonstrukcji biologii amonitów.

Główny autor opracowania, Leslie Cherns z Cardiff University School of Earth and Environmental SciencesPowiedział, że naukowcy cierpliwie czekali na pojawienie się nowych technologii, zamiast prowadzić bardziej destrukcyjne badania.

Rekonstrukcja 3D amonitów generowanych na podstawie danych skaningowych rentgenowskich i neutronowych.
Rekonstrukcja 3D amonitów generowanych na podstawie danych skaningowych rentgenowskich i neutronowych. Zdjęcie: Cherns i in.

„Miękka konserwacja jest niezwykle rzadka w przypadku amonitów” – powiedziała. „Odkąd skamielina została odkryta ponad 20 lat temu, użyliśmy kilku technik, aby spróbować rozszyfrować tkankę miękką, i odrzuciliśmy opcję wycięcia jej, a następnie zniszczenia. unikalny okaz, aby zobaczyć, co jest w środku. Woleliśmy poczekać, aż rozwinie się nowa, nieniszcząca technologia — tak jak jest teraz używana w tym badaniu — aby zrozumieć te wewnętrzne cechy bez szkody dla skamieniałości.

Imran Rahman, współautor i główny badacz w Muzeum Historii Naturalnej, Dodał: „Amonity to wymarła grupa zwierząt morskich słynąca z bogatej skamieniałości sięgającej setek milionów lat. Ich twarde skorupy wykonane z węglanu wapnia są dobrze zachowane, chociaż ważne szczegóły żywego zwierzęcia pozostają w dużej mierze tajemnicze”.

„W prawie wszystkich przypadkach w skamielinach amonitów zachowana jest tylko twarda obudowa – nie miękkie części. W rzadkich przypadkach, gdy znaleziono miękkie części, jest ona w większości spłaszczona.

„Zachowana muskulatura opisana w naszym artykule stanowi najsilniejszy dotychczas dowód kopalny na to, że amonity pływały za pomocą hypermuscularis i mogły cofać się głęboko w korę, co wcześniej zakładano na podstawie w dużej mierze teoretycznej”.

Okaz Hollingworth znajduje się w Muzeum Narodowe w Cardiff.

READ  Najmłodszy lekarz mówi, Covid „łamał serce”