Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy twierdzą, że 100-letni rekin znaleziony martwy w Anglii z zapaleniem opon mózgowych jest „pierwszym na świecie” przypadkiem

Naukowcy twierdzą, że zapalenie opon mózgowych spowodowało, że rekiny opuściły swoje siedliska głębokowodne. (obraz reprezentatywny)

Raport z sekcji zwłok wykazał, że rekin znaleziony na plaży w pobliżu portu Newlin w Anglii zmarł w zeszłym miesiącu na zapalenie opon mózgowych. Dla mnie BBCNaukowcy, którzy zbadali zwłoki rzadkiego rekina grenlandzkiego, powiedzieli, że najnowsze odkrycie może być „pierwszym na świecie”. ten BBC W raporcie stwierdzono również, że biolodzy morscy uważają, że samica rekina ma 100 lat. Stwierdzili, że infekcja mózgu, niespotykana wcześniej u tego typu rekina, mogła być odpowiedzialna za jego śmierć.

Rekina znaleziono w marcu na plaży Corniche. Chociaż rekin ma 100 lat, nadal jest uważany za „młodocianego”, ponieważ rekiny grenlandzkie mogą żyć ponad 400 lat.

Według sekcji zwłok przeprowadzonej przez zespół zajmujący się patologią morską w Kornwalii, która uważana jest za pierwszą tego rodzaju przeprowadzoną w Wielkiej Brytanii, rekin z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych spowodował, że zwierzę porzuciło swoje naturalne głębokowodne siedlisko. Naukowcy donoszą, że nie ma wystarczających dowodów na powiązanie choroby ze stresem wywołanym przez człowieka, takim jak zanieczyszczenie.

Co więcej, zespół patologiczny, który jest częścią Programu Badań Waleni (CSIP) Towarzystwa Zoologicznego Londyńskiego (ZSL), odkrył, że 3,96-metrowy rekin miał uszkodzone płetwy i muł w żołądku, co sugeruje, że może być zarażony. Żyła, kiedy była osamotniona. Po zbadaniu ciała, weterynarz patolog James Barnett z zespołu Cornwall Marine Pathology powiedział, że mózg był również „przebarwiony i przekrwiony”, podczas gdy płyn wokół mózgu był mętny.

Naukowcy wyjaśnili, że z płynu otaczającego mózg wyizolowano szczep bakterii, który prawdopodobnie jest przyczyną zapalenia opon mózgowych.

według BBCRob Deville, szef projektu CSIP, powiedział: „To niefortunne i niezwykłe wyjście na mieliznę pozwoliło nam uzyskać wgląd w życie i śmierć gatunku, o którym tak mało wiemy. Odkrycie tego rekina zakażonego zapaleniem opon mózgowych jest prawdopodobnie pierwszy na świecie, ale znaczenie tego, w kategoriach którego szersze naciski są nieznane”.

READ  Naukowiec powiedział, że dziwne głębinowe stworzenie pełne zębów jest „całkowicie wyjątkowe”

„Ostatecznie, podobnie jak większość organizmów morskich, gatunki głębinowe, takie jak rekiny grenlandzkie, mogą również podlegać presji człowieka na ocean, ale w tym momencie nie ma wystarczających dowodów, aby nawiązać jakiekolwiek powiązania” – dodał Rob DeVille.

Zespół badawczy jest przekonany, że infekcja otrębów wyjaśnia, dlaczego zwierzę morskie opuszcza swoje naturalne siedlisko głębinowe, wyplata się i ostatecznie umiera. Należy zauważyć, że rekiny grenlandzkie zwykle zamieszkują ponad 2,5 kilometra pod powierzchnią Oceanu Arktycznego i Północnego Oceanu Atlantyckiego.