Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy proponują nowy, żywy, atenuowany nos

Schematyczna ilustracja generacji wirusów PROTAC

Zdjęcie: Schematyczny diagram powstawania wirusów PROTAC (VP, białko wirusowe; Ub, ubikwityna)
Opinia jeszcze

kredyt: SI Longlong

Obiecującą strategią ograniczania wpływu wirusowych chorób zakaźnych, takich jak grypa, jest stosowanie żywych, atenuowanych wirusów jako szczepionek.

Jednak przydatność konwencjonalnych szczepionek zawierających żywe atenuowane wirusy była często ograniczana przez suboptymalną immunogenność, obawy dotyczące bezpieczeństwa lub uciążliwe procesy i techniki wytwarzania. Ponadto ucieczka immunologiczna spowodowana szybką ewolucją wirusa stanowi dodatkowe wyzwanie dla konwencjonalnych szczepionek przeciw grypie.

Niedawno zespół badawczy kierowany przez profesora SI Longlonga z Instytutu Zaawansowanych Technologii w Shenzhen (SIAT) Chińskiej Akademii Nauk zaproponował nowe podejście do żywej atenuowanej szczepionki przeciw grypie – w celu wygenerowania żywej atenuowanej szczepionki przeciwko wirusowi grypy typu A (PROTAC) ukierunkowanym na proteolizę. endogenny układ ubikwityna-proteasom dla komórek gospodarza do rozkładania białek wirusowych.

Wyniki zostały opublikowane w biotechnologia przyrodnicza 4 lipca.

Biorąc pod uwagę, że replikacja wirusa zależy od białek kodowanych przez wirusy, manipulowanie stabilnością białek wirusa poprzez zastosowanie maszynerii proteolitycznej komórki gospodarza może stanowić potencjalne podejście do włączania i wyłączania cyklu życiowego wirusa podczas opracowywania szczepionki. W związku z tym naukowcy opracowali chimeryczne wirusy ukierunkowane na proteolityczne (PROTAC) poprzez włączenie warunkowo odłączanej domeny ukierunkowującej proteasom (PTD) białek wirusa grypy.

PTD zaprojektowano tak, aby zawierał peptyd ukierunkowany na proteasom i łącznik miejsca cięcia wirusa pestki tytoniu (TEVcs). Stosowano go do selektywnego indukowania degradacji białek wirusowych będących przedmiotem zainteresowania proteasomów; Jednak wiązanie TEVc może być selektywnie cięte przez proteazę wirusa pestki tytoniu (TEVp) w celu oddzielenia białek wirusowych od PTD, unikając w ten sposób ich degradacji.

W związku z tym autorzy zmodyfikowali genomy wirusów grypy A w stabilnych liniach komórkowych eksprymujących TEVp, zaprojektowanych do wytwarzania wirusów w celu wprowadzenia warunkowo usuwalnego PTD, generując w pełni zakaźne wirusy PROTAC, które zostały osłabione przez maszynerię degradacji białka gospodarza po zakażeniu.

W modelach mysich i fretek wirusy PROTAC były wystarczająco atenuowane, ale zdolne do wywołania silnej i rozległej odporności humoralnej, śluzówkowej i komórkowej. W rezultacie zapewniły szeroką ochronę przed wyzwaniami wirusów homologicznych i heterogenicznych.

„Technologia szczepionek PROTAC może być również użyteczna w produkcji żywych atenuowanych szczepionek przeciwko innym rodzajom patogenów” – powiedział profesor SI.


Zastrzeżenie: AAAS i EurekAlert! nie ponosi odpowiedzialności za dokładność biuletynów wysyłanych na EurekAlert! Za pośrednictwem współpracujących instytucji lub w celu wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.

READ  4 sposoby wspierania świadomości raka piersi w październiku