Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy odkryli dwie „wcześniej niewidoczne” galaktyki oddalone o 29 miliardów lat świetlnych

Jedna na pięć odległych galaktyk może być ukryta za kosmicznym pyłem, powiedzieli naukowcy, gdy odkryli dwa wcześniej niewidziane układy 29 miliardów lat świetlnych od nas.

  • Eksperci odkryli dwie „mocno zacienione przez pył” galaktyki oddalone o 29 miliardów lat świetlnych
  • „REBELS-12-2” i „REBELS-29-2” znalezione za pomocą radioteleskopów ALMA w Chile
  • Jego obecność wskazuje, że jedna piąta istniejących galaktyk wciąż jest ukryta przez pył kosmiczny


Naukowcy odkryli dwie „wcześniej niewidziane” galaktyki znajdujące się około 29 miliardów lat świetlnych od Ziemi.

Dwie galaktyki „silnie zacienione przez pył” – nazwane REBELS-12-2 i REBELS-29-2 – zostały odkryte podczas obserwacji za pomocą radioteleskopów ALMA na pustyni Atakama w Chile.

Oba były wcześniej niewykrywalne dla soczewki optycznej Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, ponieważ były ukryte za zasłonami kosmicznego pyłu.

Astronomowie, którzy ją odkryli, szacują, że do 20 procent galaktyk we Wszechświecie jest podobnie przesłoniętych, a ludzkość jeszcze ich nie znalazła.

Z pomocą gigantycznych radioteleskopów ALMA (Atacama Large Millimeter Array) na pustyni Atacama w Chile nagle pojawiły się dwie niewidzialne galaktyki. ALMA ma pięciokrotnie lepszą rozdzielczość przestrzenną niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a, jak pokazuje ta grafika, co było kluczem do odkrycia

Wyniki główne

Dwie dotychczas ukryte galaktyki to REBELS-12-2 i REBELS-29-2.

Światło z dwóch niewidzialnych galaktyk przebyło około 13 miliardów lat, aby do nas dotrzeć.

Galaktyki są teraz oddalone o 29 miliardów lat świetlnych z powodu ekspansji wszechświata.

Naukowcy wykorzystali teleskop ALMA, który opiera się na sygnałach radiowych.

ALMA łączy światło wszystkich 66 anten, aby stworzyć obraz i widma nieba o wysokiej rozdzielczości.

READ  Elon Musk mówi, że marsjańska kolonia przygotowała ludzkość do stania się wśród gwiazd

Jednak wiele z tych „zagubionych” galaktyk można pewnego dnia znaleźć za pomocą sprzętu, w tym nadchodzącego Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba.

Nowe badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nielsa Bohra na Uniwersytecie w Kopenhadze.

„Patrzyliśmy na próbkę bardzo odległych galaktyk, o których istnieniu wiedzieliśmy już z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a” – powiedział Pascal Ochs, adiunkt w Instytucie Nielsa Bohra.

Potem zauważyliśmy, że obaj mają sąsiada, którego wcale nie spodziewaliśmy się tam być.

„Ponieważ obie sąsiednie galaktyki są otoczone pyłem, część ich światła jest przesłonięta, co czyni je niewidocznymi dla teleskopu Hubble’a”.

Hubble został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku, podczas gdy naziemne radioteleskopy ALMA (Atacama Large Millimeter Array) rozpoczęły obserwacje naukowe w 2011 roku.

Najbardziej zaawansowany ALMA ma rozdzielczość przestrzenną pięć razy lepszą niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który był kluczem do odkrycia.

ALMA łączy światło ze wszystkich 66 anten, aby stworzyć wysokiej rozdzielczości obraz i widma nieba oraz może przechwytywać fale radiowe emitowane z najzimniejszych i najciemniejszych głębin wszechświata.

Anteny Atacama Large Millimeter/Submarine Array (ALMA) w Chile, naprzeciwko wspaniałości Drogi Mlecznej

Anteny Atacama Large Millimeter/Submarine Array (ALMA) w Chile, naprzeciwko wspaniałości Drogi Mlecznej

Zespół twierdzi, że światło z REBELS-12-2 i REBELS-29-2 przebyło około 13 miliardów lat, aby dotrzeć do Ziemi.

Porównując REBELS-12-2 i REBELS-29-2 z wcześniej znanymi źródłami z bardzo wczesnego Wszechświata (około 13 miliardów lat temu), zespół odkrył, że od 10 do 20 procent tych wczesnych galaktyk wciąż może być ukrytych za kosmicznym pyłem.

„Nasze odkrycie pokazuje, że na naszej mapie nieba może brakować nawet jednej na pięć najstarszych galaktyk” – powiedział profesor Ochs.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który ma zostać wyniesiony na orbitę 22 grudnia tego roku po 25 latach rozwoju, pomoże ekspertom lepiej zrozumieć, kiedy i jak powstają galaktyki.

READ  Regionalne wyszukiwanie w Nowej Zelandii osób nieszczepiących się

Powszechnie uważa się, że pierwsze galaktyki pojawiły się w pierwszych setkach milionów lat po Wielkim Wybuchu, chociaż astronomowie nie mają jeszcze pełnego zrozumienia tego, jak powstały galaktyki.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a ma ponad 30 lat.  To zdjęcie NASA pokazuje Hubble'a dryfującego nad Ziemią 19 maja 2009 r.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a ma ponad 30 lat. To zdjęcie NASA pokazuje Hubble’a dryfującego nad Ziemią 19 maja 2009 r.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA jest największym, najpotężniejszym i najbardziej złożonym teleskopem kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA jest największym, najpotężniejszym i najbardziej złożonym teleskopem kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano

James Webb, między innymi, pomaga naukowcom widzieć przez kosmiczny pył znacznie lepiej niż Hubble czy nawet ALMA.

Profesor Ochs powiedział: „Następnym krokiem jest identyfikacja galaktyk, które przeoczyliśmy, ponieważ jest ich o wiele więcej, niż sądziliśmy. W tym miejscu Teleskop Jamesa Webba będzie dużym krokiem naprzód”.

Będzie bardziej czuły niż teleskop Hubble’a i będzie w stanie badać dłuższe fale, co powinno pozwolić nam z łatwością dostrzec te ukryte galaktyki.

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie charakter temperamentu.

JAMES WEBB SPACE TELESCOPE WPROWADZA TERAZ 22 GRUDNIA

22 listopada NASA ponownie odłożyła start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, aby umożliwić dodatkowe testy po „niedawnym wypadku”.

Teleskop o wartości 10 miliardów dolarów ma wystartować 22 grudnia na rakiecie Ariane Space Ariane 5 z Kourou, miasta w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej.

Wcześniej planowano jego premierę 18 grudnia, ale „niedawny incydent” podczas przygotowań do startu opóźnił to o cztery dni.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rozpoczął prace rozwojowe w 1996 roku i miał wystartować w 2007 roku jako następca Hubble’a.

Prace testowe zostały już opóźnione przez pandemię Covid-19 w 2020 roku, kiedy to szacowany całkowity koszt opracowania teleskopu wzrósł do ponad 10 miliardów dolarów (7,4 miliarda funtów).

Kiedy w końcu zostanie wystrzelony, James Webb zbada historię egzoplanet i pochodzenie pierwszych gwiazd we Wszechświecie.

READ  Wysyłaj 20 gotowych do testów przed lotem wśród przyszłych ulepszeń

Reklamy