Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy identyfikują suplementy zawierające mikroelementy, które zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Zdrowa dieta jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak aminokwasy, kwasy tłuszczowe omega-3 i witamina C, ale to, jak korzystne są te mikroelementy dla zdrowia układu krążenia, od dawna budzi kontrowersje. Teraz opublikowano nową metaanalizę w Journal of American College of Cardiology Zapewnia pewną jasność.

Naukowcy systematycznie przeglądali 884 dostępne do tej pory badania dotyczące mikroelementów przyjmowanych jako suplementy diety i analizowali uzyskane w nich dane. Zidentyfikowali kilka mikroelementów, które zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych; Jak również inne składniki odżywcze, które nie przynoszą żadnych korzyści, a nawet mają negatywny wpływ. W połączonych badaniach uczestniczyło ponad 883 000 pacjentów.

Po raz pierwszy opracowaliśmy kompleksową, opartą na dowodach mapę integracyjną, aby scharakteryzować i określić ilościowo potencjalny wpływ suplementacji mikroskładnikami odżywczymi na wyniki metaboliczne serca. Nasze badanie podkreśla znaczenie różnorodności mikroskładników odżywczych oraz równowagi korzyści i zagrożeń dla zdrowia”.


Simin Liu, MD, MS, MPH, ScD, profesor epidemiologii i medycyny na Brown University oraz główny badacz badania.

Powiedział, że odkrycia mogą posłużyć jako podstawa do przyszłych badań klinicznych w celu zbadania określonych kombinacji mikroelementów i ich wpływu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Od dawna uważa się, że suplementacja przeciwutleniaczami odgrywa rolę w zdrowiu serca. To dlatego, że te składniki odżywcze działają w celu zmniejszenia stresu oksydacyjnego, który jest znanym czynnikiem przyczyniającym się do wielu chorób sercowo-naczyniowych. Diety zdrowe dla serca, takie jak dieta śródziemnomorska i Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH), zawierają pokarmy naturalnie bogate w przeciwutleniacze. Jednak wyniki badań nad suplementami antyoksydacyjnymi były niespójne — co jest jednym z powodów, dla których to podejście nie zostało powszechnie przyjęte w kardiologii prewencyjnej.

„Badania nad suplementacją mikroelementów koncentrowały się przede wszystkim na skutkach zdrowotnych jednej lub kilku witamin i minerałów” – powiedział Liu. „Zdecydowaliśmy się na kompleksowe i systematyczne podejście do oceny wszystkich publicznie dostępnych i dostępnych badań dotyczących wszystkich mikroelementów, w tym fitochemikaliów i suplementów przeciwutleniających oraz ich wpływu na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, a także wiele chorób sercowo-naczyniowych”.

READ  Naukowcy potwierdzają, że Ziemia jest śledzona przez „asteroidę trojańską”

Naukowcy przyjrzeli się randomizowanym, kontrolowanym próbom interwencyjnym oceniającym 27 różnych rodzajów suplementów antyoksydacyjnych. Znaleźli mocne dowody na to, że wiele z nich zapewnia korzyści sercowo-naczyniowe. Obejmowały one kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszały liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia. kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko udaru; oraz koenzym Q10, przeciwutleniacz czasami sprzedawany jako CoQ10, który zmniejsza śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny. Kwasy tłuszczowe omega-6, l-arginina, l-cytrulina, witamina D, magnez, cynk, kwas alfa-liponowy, melatonina, katechina, kurkumina, flawanole, genisteina i kwercetyna również wykazały zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Nie wszystkie suplementy były pomocne. Nie wykazano, aby witamina C, witamina D, witamina E i selen miały jakikolwiek wpływ na długoterminowe wyniki chorób sercowo-naczyniowych lub ryzyko cukrzycy typu 2. A suplementacja beta-karotenem zwiększała śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny.

Według naukowców odkrycia wskazują na potrzebę bardziej spersonalizowanych i precyzyjnych interwencji żywieniowych, które obejmują określone kombinacje korzystnych suplementów. Potrzebne są dalsze badania, w tym duże, wysokiej jakości badania interwencyjne w celu zbadania długoterminowego wpływu niektórych mikroskładników odżywczych na zdrowie.

„Określenie optymalnej mieszanki mikroelementów jest ważne, ponieważ nie wszystkie są korzystne, a niektóre mogą mieć negatywne skutki” – powiedział Liu.

źródło:

Odniesienie do czasopisma:

to, r, i in. (2022) Suplementacja mikroskładnikami odżywczymi w celu zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego. Journal of American College of Cardiology. doi.org/10.1016/j.jacc.2022.09.048.