Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

National mówi, że Nanaya Mahuta musi „pogoń za chińskim ministrem spraw zagranicznych”

Partia Narodowa powiedziała, że ​​minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta potrzebuje „gorącej pogoni” za chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, prosząc kraje Pacyfiku o podpisanie kompleksowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa i rozwoju.

Wang rozpoczął 10-dniową podróż przez Pacyfik w czwartek i podobno stara się podpisać 10 krajów Pacyfiku zawarło umowę obejmującą wiele krajów Obejmuje współpracę w obszarach rozwoju, handlu, egzekwowania prawa, bezpieczeństwa, edukacji i Internetu.

Proponowane porozumienie, o którym rząd wiedział od co najmniej sześciu dni, zostało już odrzucone przez Sfederowane Stany Mikronezji, które twierdzą, że wprowadzi państwa Pacyfiku na „orbitę” Pekinu i grozi geopolityczną konfrontacją.

Rzecznik spraw zagranicznych Partii Narodowej, Jerry Brownlee, powiedział, że Nowa Zelandia wydawała się „przegapić łódź”, jeśli chodzi o utrzymanie stosunków na Pacyfiku, ponieważ Chiny starały się wywrzeć większy wpływ.

Rzecznik spraw zagranicznych Partii Narodowej, Jerry Brownlee, powiedział w Nowej Zelandii

Robert Kuchnia / Rzeczy

Rzecznik spraw zagranicznych Partii Narodowej, Jerry Brownlee, powiedział, że Nowa Zelandia „przegapiła łódź”, jeśli chodzi o utrzymanie stosunków na Pacyfiku.

Czytaj więcej:
* Nowa Zelandia musi poprowadzić reakcję na porozumienie Chin z Wyspami Salomona
* Wysocy urzędnicy amerykańscy ostrzegają Wyspy Salomona przed „reakcją” USA na przerażającą chińską bazę wojskową
* Wyspy Salomona podpisują pakt bezpieczeństwa z Chinami

„Nanaya Mahuta musi nam powiedzieć, co rząd zrobi, aby umieścić Nową Zelandię w lepszym obrazie z naszymi sąsiadami z Pacyfiku.

„Byłoby dobrym pomysłem, gdyby odwiedziła te kraje w pogoni za chińskim ministrem spraw zagranicznych… Musimy lepiej zrozumieć, co to jest”. [agreement] będzie oznaczać. „

Powiedział, że rząd wydał na Pacyfik znacznie więcej pieniędzy niż zaoferowały Chiny, ale chińska oferta wolnego handlu byłaby „wielką wartością”.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi przebywa w tym tygodniu na Pacyfiku.

AP

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi przebywa w tym tygodniu na Pacyfiku.

Brownlee powiedział, że porozumienie wydaje się wymagać od państw Pacyfiku „zrezygnowania ze znacznej autonomii”, w tym nalegania na przystąpienie do systemu Narodów Zjednoczonych, w którym Chiny mają weto w Radzie Bezpieczeństwa.

Powiedział, że oferta 2500 stypendiów dla krajów wyspiarskich na Pacyfiku oraz budowa Instytutów Konfucjusza – wspieranych przez chińskie państwo instytucji kulturalnych i edukacyjnych – zwiększyła możliwość, że młodzież z wysp Pacyfiku przyswoi sobie chińską kulturę i odejdzie od zasad demokratycznych.

Chociaż to było „dobrym posunięciem” dla rządu, aby teraz poprosić o omówienie takich wydarzeń na Pacyfiku na Forum Regionalnym Wysp Pacyfiku, Brownlee powiedział, że jest już za późno.

„Ten organ został powołany do pełnienia funkcji prezydenta od rządu do rządu, który ma prowadzić punkt dyskusji, ale nie sądzę, by poświęcono mu tak dużo uwagi, jak powinien być w ostatnich latach”.

RNZ

Palau, Wyspy Marshalla, Nauru, Kiribati i Sfederowane Stany Mikronezji oskarżają Nową Zelandię i Australię o wpływ na głosowanie, które zdyskwalifikowało ich kandydata z najwyższego stanowiska na forum. (Pierwsze wydanie luty 2021)

Forum Wysp Pacyfiku było zakłócony przez duże pęknięcie, gdzie w zeszłym roku państwa Mikronezji zagroziły zakończeniem działalności po sporze o to, kto powinien kierować sekretariatem. Forum miało się spotkać w lipcu.

„Nie sądzę, żeby był w jakiejś świetnej formie, by próbować pokonać tego rodzaju sugestię” – powiedział Brownlee.

Rzeczniczka Mahuta powiedziała w czwartek, że minister nie będzie komentował chińskiej umowy, ponieważ premier wypowiadał się w imieniu rządu.

Premier Jacinda Ardern, przemawiając w USA w czwartek, powiedziała, że ​​Nowa Zelandia jest w „stałym kontakcie” ze swoimi sąsiadami z Pacyfiku.

„Głęboko wierzymy, że na Pacyfiku mamy środki i możliwości, aby odpowiedzieć na wszelkie istniejące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, a Nowa Zelandia jest na to gotowa.

„Spotkanie liderów Forum Wysp Pacyfiku… będzie niezwykle ważne jako okazja dla regionu Pacyfiku do ukształtowania swojego poglądu na tę zwiększoną obecność i działania podejmowane przez Chiny w celu zwiększenia swojej roli na Pacyfiku”.

Premier Jacinda Ardern informuje reporterów przed spotkaniem senatora Angusa Kinga i senatora Johna Osoffa na Capitol Hill w Waszyngtonie.  W tym tygodniu Ardern przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi odwiedził Pacyfik.

Chip somophila / Getty Images

Premier Jacinda Ardern informuje reporterów przed spotkaniem senatora Angusa Kinga i senatora Johna Osoffa na Capitol Hill w Waszyngtonie. W tym tygodniu Ardern przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi odwiedził Pacyfik.

Rzecznik Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu powiedział, że byłoby niepokojące, gdyby „przewidział” jakikolwiek rozwój rozmowy na Forum Wysp Pacyfiku.

„Daliśmy jasno do zrozumienia wszystkim partnerom, że Nowa Zelandia nie chce strategicznej konkurencji na Pacyfiku. Wszelkie działania, które destabilizują istniejące instytucje i porozumienia, które stanowią podstawę bezpieczeństwa naszego regionu, nie przynoszą korzyści Nowej Zelandii ani innym państwom Pacyfiku.”

Projekt umowy został przekazany przez Chiny do krajów Pacyfiku i zobacz go rzeczyktóry obejmuje takie przepisy, jak współpraca w zakresie „tradycyjnego i nietradycyjnego” oraz bezpieczeństwa cybernetycznego, a także zapewnianie „szkolenia policyjnego na wysokim szczeblu”, a także „równy nacisk na rozwój i bezpieczeństwo”.

Oddzielny „pięcioletni plan działania” proponował wyznaczenie chińskiego specjalnego wysłannika w regionie, zbudowanie przez Chiny laboratoriów kryminalnych, zapewnienie setek możliwości szkoleniowych i zorganizowanie kilku forów wysokiego szczebla.

Wang rozpoczął swoją podróż na Wyspach Salomona i uda się do Kiribati, Samoa, Fidżi, Tonga, Vanuatu, Papui Nowej Gwinei i Timoru Wschodniego. Spotka się też praktycznie z liderami Mikronezji, Wysp Cooka i Niue.

READ  Zmiana klimatu: pochłaniacze dwutlenku węgla w oceanach mogą pomóc w stabilizacji planety