Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA twierdzi, że nowa „obca” planeta ma „nieznaną” atmosferę niezwykle podobną do Ziemi

Niedawno odkrycie dziwnej planety wzbudziło zainteresowanie naukowców poszukiwaniami życia pozaziemskiego.

Naukowcy z NASA Jet Propulsion Laboratory i University of New Mexico odkryli egzoplanetę TOI-1231 b krążącą wokół karła typu M – znanego również jako czerwony karzeł.

Naukowcom udało się odróżnić tę gwiazdę, mierząc zarówno promień, jak i masę TOI-1231b. To dało im dane potrzebne do obliczenia gęstości i założenia, z czego zbudowana jest atmosfera.

Planeta, umiarkowane ciało wielkości Neptuna o 24-dniowej orbicie, jest osiem razy bliżej swojej gwiazdy niż Ziemia od Słońca, ale jej temperatura jest podobna do naszej macierzystej planety, ponieważ sam czerwony karzeł jest słabszy.

Jej atmosfera ma temperaturę około 330 K, czyli 140 stopni Fahrenheita, co czyni TOI-1231b jedną z najfajniejszych małych egzoplanet dostępnych do badań atmosferycznych odkrytych do tej pory. Możliwe, że w atmosferze znajdują się wysokie chmury i prawdopodobnie ślady wody.

„Przyszłe obserwacje tej nowej planety pozwolą nam określić, jak powszechne (lub rzadkie) chmury wodne tworzą się wokół tych umiarkowanych światów” – powiedziała Jennifer Burt, naukowiec NASA z Jet Propulsion Laboratory z adiunktem na Uniwersytecie w Nowym Meksyku. Wydział Fizyki i Astronomii. Dodał, że potrzebne byłyby dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć, jak powstaje.

“Niska gęstość TOI 1231b wskazuje, że jest on otoczony raczej dużą atmosferą niż skalistą planetą. Skład i zasięg tej atmosfery są nieznane” – powiedział Dragomir.

“TOI1231b może mieć dużą atmosferę wodoru lub wodoru i helu, lub gęstszą atmosferę pary wodnej. Każdy z nich wskazuje na inne pochodzenie, co pozwala astronomom zrozumieć, czy planety wokół karłów typu M formują się inaczej i jak tworzą się w porównaniu z planetami wokół nas słońce”.

Naukowcy mogą to zrobić, sprawdzając, czy gaz wydmuchuje i szukając dowodów na obecność atomów wodoru i helu – zwykle jest to niemożliwe, ponieważ ich istnienie jest przesłonięte przez gaz międzygwiazdowy. Ponieważ jednak układ gwiazda-planeta szybko oddala się od Ziemi, naukowcy mają nadzieję, że uda się to osiągnąć.

READ  „Martwe strefy” często tworzyły się na Północnym Pacyfiku w ciepłym klimacie w ciągu ostatnich 1,2 miliona lat سنة

„Jednym z najciekawszych odkryć w ostatnich dwóch dekadach nauki o egzoplanetach jest to, że jak dotąd żaden z odkrytych przez nas nowych układów planetarnych nie wygląda jak nasz własny Układ Słoneczny” – powiedział Burt.

„Jest pełna planet wielkości Ziemi i Neptuna na znacznie krótszych orbitach niż Merkury, więc nie mamy żadnych lokalnych przykładów, z którymi można by to porównać. Ta nowa planeta, którą odkryliśmy, jest wciąż dziwna – ale jest o krok bliżej są nieco podobne do naszych sąsiednich planet”. Z większością odkrytych do tej pory planet tranzytujących, które często mają ekstremalne temperatury rzędu kilkuset lub tysięcy stopni, TOI-1231b jest dodatnio zamarznięty”.

Badania naukowcówTOI-1231 b: planeta wielkości Neptuna o umiarkowanym klimacie przechodząca w pobliżu M3 Dwarf NLTT 24399‘, w przyszłym wydaniu Czasopismo astronomiczne.