Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA i USGS publikują pierwsze oszałamiające zdjęcia z nowego statku kosmicznego Landsat 9

Wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Australii wyróżniają się lasy namorzynowe. Pierwsze zdjęcie zebrane przez Landsat 9 31 października 2021 r. pokazuje namorzyny skupione w osłoniętych zatokach i zatokach na skraju Oceanu Indyjskiego. W pobliżu wirują cienkie chmury cumulusów i wysokie puszyste chmury. Akwarele płytkich, przybrzeżnych wód ustępują miejsca głębokim, ciemnoniebieskim wodom oceanicznym. źródło: NASA

Landsat 9, wspólna misja pomiędzy NASA Wystrzelona 27 września 2021 r. Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) zebrała swoje pierwsze zdjęcia Ziemi.

Wszystkie obrazy uzyskane 31 października są Dostępny online. Zapewnia podgląd, w jaki sposób misja pomaga ludziom zarządzać ważnymi zasobami naturalnymi i zrozumieć wpływ zmiany klimatu, a także niezrównany zapis danych Landsat obejmujący prawie 50 lat obserwacji Ziemi w kosmosie.

„Pierwsze zdjęcia Landsata 9 uchwycą ważne obserwacje naszej zmieniającej się planety i posuną naprzód tę wspólną misję NASA/US Geological Survey, która dostarcza krytycznych danych o ziemskich krajobrazach i wybrzeżach widzianych z kosmosu” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Ten program udowodnił, że ma moc nie tylko poprawiania życia, ale także ratowania życia. NASA będzie nadal współpracować z USGS w celu poprawy i poprawy dostępu do danych Landsat, aby decydenci w Ameryce – i na całym świecie – lepiej rozumieli zniszczenia spowodowane kryzysem klimatycznym, zarządzać praktykami rolniczymi, chronić cenne zasoby i skuteczniej reagować na klęski żywiołowe”.

Animacja przedstawiająca statek kosmiczny Landsat 9 na orbicie okołoziemskiej, przelatujący przez zachodnie Stany Zjednoczone i Kalifornię Dolną. Satelita będzie podróżować z prędkością 7,5 km/s, okrążając kulę ziemską co 99 minut na wysokości 705 km (438 mil). Landsat 9 zobrazuje obszar o szerokości 185 km (115 mil) i będzie wykonywał około 14 cykli każdego dnia, w ten sposób obrazując każdą część Ziemi co 16 dni. Źródło: NASA Goddard Space Flight Center/Conceptual Image Lab

Te pierwsze zdjęcia pokazują Detroit w stanie Michigan z sąsiednim jeziorem St. Clair, skrzyżowanie miast i plaż wzdłuż zmieniającego się wybrzeża Florydy oraz zdjęcia z regionu Navajo w Arizonie, które wzbogacą bogactwo danych, które pomogą nam monitorować stan upraw i zarządzać wodą do nawadniania. Nowe zdjęcia dostarczyły również danych o zmieniających się krajobrazach Himalajów w wysokich górach Azji oraz na przybrzeżnych wyspach i plażach północnej Australii.

READ  Nowy wariant koronawirusa Delta AY.4.2: Co wiemy do tej pory | Wiadomości o epidemii wirusa koronowego

Konstrukcja Landsata 9 jest podobna do swojego poprzednika, Landsata 8, który został wystrzelony w 2013 roku i nadal znajduje się na orbicie, ale zawiera wiele ulepszeń. Nowy satelita wysyła z powrotem na Ziemię radioaktywne dane o wysokiej rozdzielczości, umożliwiając wykrywanie bardziej subtelnych różnic, zwłaszcza w ciemniejszych regionach, takich jak woda lub gęste lasy. Na przykład Landsat 9 może rozróżnić ponad 16 000 odcieni kolorów dla danej długości fali; Wymieniony satelita Landsat 7 wykrywa tylko 256 cieni. Ta zwiększona czułość pozwoli użytkownikom Landsata zobaczyć bardziej subtelne zmiany niż kiedykolwiek wcześniej.

„Pierwsze światło jest ogromnym kamieniem milowym dla użytkowników Landsata — to pierwsza szansa, aby naprawdę zobaczyć, jaką jakość zapewnia Landsat 9. Wygląda świetnie, gdy mamy Landsata” – powiedział Jeff Masek, naukowiec projektu Landsat 9 z NASA w Goddard Space Flight Center. Współpracując z Landsat 8, będzie to bogactwo danych, które pozwolą nam monitorować zmiany na naszej rodzimej planecie co osiem dni”.

Landsat 9 jest wyposażony w dwa narzędzia do obrazowania: Operational Earth Imager 2 (OLI-2), który wykrywa światło podczerwone w zakresie widzialnym, bliskiej podczerwieni i krótkie fale przy dziewięciu długościach fal, oraz Thermal Infrared Sensor 2 (TIRS-2), który wykrywa promieniowanie cieplne o długości fali w celu pomiaru temperatury powierzchni Ziemi i jej zmian.

Narzędzia te dostarczą użytkownikom Landsata 9 podstawowych informacji na temat zdrowia upraw, wykorzystania nawadniania, jakości wody, zagrożenia pożarami, wylesiania, cofania się lodowców, urbanizacji i nie tylko.

„Dane i obrazy z Landsata 9 poszerzają naszą zdolność do obserwowania, jak Ziemia zmieniała się na przestrzeni dziesięcioleci” – powiedziała Karen Saint-Germain, dyrektor Wydziału Nauk o Ziemi w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „W zmieniającym się klimacie ciągły i bezpłatny dostęp do danych Landsat i innych danych we flocie obserwacji Ziemi NASA pomaga użytkownikom danych, w tym urbanistom, rolnikom i naukowcom, planować przyszłość”.

Zespół NASA Landsat 9 przeprowadza 100-dniowy okres sprawdzania, który obejmuje testowanie i kalibrację systemów i instrumentów satelity w ramach przygotowań do przekazania misji USGS w styczniu. USGS będzie obsługiwać satelitę Landsat 9 obok Landsata 8, a oba satelity będą codziennie zbierać około 1500 zdjęć powierzchni Ziemi, pokrywając kulę ziemską co osiem dni.

„Oszałamiające pierwsze zdjęcia z satelity Landsat 9 to spojrzenie na dane, które pomogą nam podjąć oparte na nauce decyzje w kluczowych kwestiach, takich jak zużycie wody, skutki pożarów, degradacja raf koralowych, cofanie się lodowców i szelfów lodowych oraz wylesianie lasów tropikalnych ”- powiedział p.o., pełniąc obowiązki dyrektora USGS, dr Davida Applegate. „Ten historyczny moment jest zwieńczeniem naszej długiej współpracy z NASA w zakresie rozwoju, uruchomienia i początkowych operacji Landsata 9, który będzie lepiej wspierał zrównoważenie środowiskowe, odporność na zmiany klimatu i wzrost gospodarczy – a wszystko to jednocześnie poszerzając niezrównany zapis zmieniających się krajobrazów Ziemi. „

READ  Demencja: Orzechy, żółtka jaj i soja mogą poprawić pamięć i funkcje mózgu

NASA, USGS Landsat 9 Galeria zdjęć

Landsat 9: Przechwytywanie szerokiego zakresu danych

Landsat 9: Przechwytuj szeroki zakres danych. Źródło: NASA/USGS

Landsat 9 zawiera dwa instrumenty zaprojektowane do współpracy w celu uchwycenia szerokiego zakresu długości fal: Operational Earth Imager 2 lub OLI-2, który wykrywa dziewięć różnych długości fal światła widzialnego, bliskiej podczerwieni i krótkofalowego światła podczerwonego; oraz Thermal Infrared Sensor 2 lub TIRS-2, który wykrywa dwie długości fali promieniowania cieplnego w celu pomiaru subtelnych zmian temperatury. Dane z obu urządzeń są pokazane w parze na tym obrazie.

W lewym górnym rogu widać śnieg i lodowce Himalajów, prowadzące do płaskiego Wyżyny Tybetańskiej na północy. W prawym górnym rogu ten sam obszar w danych termicznych z instrumentu TIRS-2. Kolor niebieski i biały wskazują na stosunkowo chłodniejsze temperatury powierzchni, podczas gdy pomarańczowy i czerwony wskazują na wyższą temperaturę powierzchni.

W lewym dolnym rogu widać brązowe i zielone prostokąty pól uprawnych w południowym Ontario, wciśnięte między jeziora Erie i St. Clair. Białe i szare prostokąty w dolnej części obrazu tworzą szklarnie, które wyglądają jako niebieskie (stosunkowo chłodniejsze) plamy na zdjęciu TIRS-2 po prawej stronie.

Satelita 9: Zachodnia Australia

Satelita 9: Zachodnia Australia. Źródło: NASA/USGS

Pierwsze zdjęcie zebrane przez Landsat 9 31 października 2021 r. przedstawia odległe wyspy przybrzeżne i zatoki regionu Kimberley w Australii Zachodniej. W górnej środkowej części obrazu rzeka Mitchell przecina piaskowiec, podczas gdy po lewej stronie widać Big Island i Coronation Islands na Oceanie Indyjskim. Australia jest głównym partnerem międzynarodowym programu Landsat 9 i obsługuje jedną ze stacji sieci Landsat Ground w Alice Springs.

Landsat 9: Navajo Nation

Landsat 9: Naród Navajo. Źródło: NASA/USGS

W zachodnich Stanach Zjednoczonych, w miejscach takich jak Navajo Nation, jak pokazano na tym zdjęciu z Landsat 9, Landsat i inne dane satelitarne pomagają ludziom monitorować warunki suszy i zarządzać wodą do nawadniania. Z zaledwie 85 miernikami deszczu obejmującymi ponad 27 000 mil kwadratowych, dane satelitarne i modele klimatyczne wypełniają luki, aby pomóc Navajo Nation monitorować dotkliwość suszy.

Landsat 9: Himalaje

Landsat 9: Himalaje. Źródło: NASA/USGS

Miasto Katmandu w Nepalu, w lewym dolnym rogu tego zdjęcia z Landsat 9, znajduje się w dolinie na południe od Himalajów pomiędzy Nepalem a Chinami. W górnej części tego zdjęcia widoczne są lodowce i jeziora utworzone przez wody z roztopów lodowcowych. Wysoko w górach Azji wiele społeczności polega na wodzie z topniejących lodowców — a Landsat może pomóc śledzić, jak te lodowce zmieniają się w coraz bardziej ocieplającym się klimacie. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Landsat udokumentowały kurczenie się himalajskich lodowców, a także zmiany poziomu jezior na sąsiednim Wyżynie Tybetańskiej. Na dzień 31 października 2021, pierwszy dzień zbierania danych dla satelity Landsat 9.

Landsat 9: Floryda Zachodnia

Satelita 9: Floryda Zachodnia. Źródło: NASA/USGS

Białe piaski Pensacola Beach wyróżniają się na tym zdjęciu Landsat 9 Florydy Zachodniej w USA, z Panama City widocznym pod chmurami podobnymi do popcornu. Landsat i inne satelity teledetekcyjne pomagają śledzić zmiany na wybrzeżach Stanów Zjednoczonych, w tym rozwój miast i potencjalne skutki podnoszenia się poziomu mórz. Na dzień 31 października 2021, pierwszy dzień zbierania danych dla satelity Landsat 9.

Landsat 9: Detroit i jezioro Erie

Landsat 9: Detroit i jezioro Erie. Źródło: NASA/USGS

Osad wiruje w jeziorach Erie i St. Clair na tym zdjęciu Landsat 9 dla Detroit, Michigan i Windsor, Ontario, na dzień 31 października 2021 r. Wielkie Jeziora służą jako źródła słodkiej wody, działalność rekreacyjna, transport i siedlisko dla gór Środkowo-Zachodnie Stany Zjednoczone i pozostają Jakość wody jest wysokim priorytetem. W cieplejszych miesiącach Landsat 9 odnotowuje zawirowania zielonych alg, które mogą stać się szkodliwym dla glonów zakwitem. Landsat 9 będzie w stanie pomóc naukowcom i menedżerom zasobów we wczesnej identyfikacji tych zakwitów i identyfikacji obszarów do dalszych testów.

READ  Najdłuższe trzęsienie ziemi na świecie trwało 32 lata - prawdopodobnie zabiło tysiące ludzi | Nauka | Aktualności

Dane Landsata 9 będą publicznie dostępne bezpłatnie od Strona internetowa USGS Gdy satelita rozpocznie normalne działanie.

NASA zarządza rozwojem misji Landsat 9. Zespoły z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland również zbudowały i przetestowały instrument TIRS-2. Startem misji zarządzał program NASA Launch Services, z siedzibą w Kennedy Space Center na Florydzie. Centrum Monitorowania i Nauki Zasobów Ziemi United States Geological Survey (USGS) będzie obsługiwać misję i zarządzać systemem Ziemi, w tym utrzymywać archiwum Landsat. Firma Ball Aerospace z Boulder w stanie Kolorado zbudowała i przetestowała OLI-2. United Launch Alliance jest dostawcą rakiet do wystrzelenia satelity Landsat 9. Northrop Grumman z Gilbert w Arizonie zbudował statek kosmiczny Landsat 9, połączył go z oprzyrządowaniem i przetestował.