Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Najnowsza wojna między Rosją a Ukrainą: Polska dostarcza czołgi do Kijowa w pierwszą rocznicę inwazji

Putin: Rosja przeżywa trudny okres

Prezydent Ukrainy udzielił kwalifikowanego poparcia nowym oświadczeniom Chin o wojnie w jego kraju, mówiąc, że interes Pekinu „nie jest zły”.

„Chiny pokazały swoje pomysły. Myślę, że fakt, że Chiny zaczynają mówić o Ukrainie, nie jest zły” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji.

„Ale pytanie brzmi, co następuje po słowach. Pytanie dotyczy kroków i tego, dokąd one doprowadzą”.

Rosyjski MSZ powiedział, że osiągnięcie pokoju na Ukrainie oznacza „uznanie nowych realiów regionalnych”.

Tymczasem Polska dostarczyła już na Ukrainę cztery czołgi Leopard i jest gotowa dostarczyć je szybciej, powiedział w piątek premier Polski Mateusz Morawiecki, a kraje zachodnie zwiększyły swoje wsparcie dla Kijowa rok po inwazji Rosji na ten kraj.

„Polska i Europa stoją po waszej stronie. Na pewno was nie zostawimy, będziemy wspierać Ukrainę aż do całkowitego zwycięstwa nad Rosją” – powiedział Morawiecki podczas wizyty w Kijowie obok prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zaangażowanie Warszawy na rzecz swojego sąsiada odegrało kluczową rolę w przekonaniu europejskich sojuszników do przekazania Ukrainie ciężkiej broni, w tym czołgów, czemu do niedawna sprzeciwiało się wiele rządów, w tym Berlin.

Polska poinformowała w zeszłym miesiącu, że zamierza skrócić czas szkolenia ukraińskich żołnierzy na czołgach Leopard 2 do pięciu tygodni.

Wcześniej Rishi Sunak poprowadził Wielką Brytanię do uczczenia minutą ciszy pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wezwał wszystkich do „myślenia o męstwie i odwadze naszych ukraińskich przyjaciół, którzy od tamtej pory co godzinę bohatersko walczyli za swój kraj”.

1677261108

Zełenskiego o Rosji

Zapytany na konferencji prasowej o swoje szanse na negocjacje z Putinem w celu próby zakończenia wojny, prezydent Zełenski powiedział, że ma coś do powiedzenia Moskwie: „Szanujcie nasze prawo do życia na naszej ziemi, wynoście się z naszej ziemi, przestańcie nas bombardować, przestańcie zabijać cywilów… przestańcie bombardować”.

Chrisa Stevensona24 lutego 2023 17:51

1677277823

Zapomniani czarnoskórzy studenci uwikłani w konflikt na Ukrainie

Gdzie są afrykańscy studenci, którzy po roku uciekli z Ukrainy?

Wielu nie jest w stanie ukończyć studiów i cierpią z powodu psychologicznego i emocjonalnego cierpienia, aby uciec przed atakiem Putina, inni stoją w obliczu ubóstwa, podczas gdy inni popełnili samobójstwo, Niezależny uczyć się.

Marta Mashardy24 lutego 2023 22:30

1677276055

Rosja i Ukraina zmierzyły się w ONZ z hołdem dla zmarłych

Rosja i Ukraina zmierzyły się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w piątek w pierwszą rocznicę ich wojny, a nawet konfrontacja między nimi przerodziła się w chwile ciszy nad zmarłymi.

Konfrontacja rozpoczęła się jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sesji, kiedy ambasador Rosji zażądał wyjaśnienia, dlaczego Ukraina znalazła się na szczycie listy mówców. Jeszcze bardziej spektakularnie, w połowie spotkania oba kraje pokłóciły się nawet o to, czy upamiętnić ofiary wojny.

Edyta m Raporty:

Marta Mashardy24 lutego 2023 22:00

1677274292

Zełenski chwali „nieposkromioną” Ukrainę, gdy mija rok od rosyjskiej inwazji

W piątek Wołodymyr Zełenski obiecał Ukrainie zwycięstwo, gdy on i jego sojusznicy na całym świecie dokonali ponurego kamienia milowego rok po rosyjskiej inwazji.

W dniu świętowania i buntu prezydent Ukrainy powiedział, że jego naród okazał się „nieugięty” pomimo „roku bólu, żalu, wiary i jedności”.

Marta Mashardy24 lutego 2023 21:31

1677274255

Nastoletni pianista, który uciekł z Ukrainy, występuje w Liverpoolu dla upamiętnienia konfliktu

Nastoletni pianista, który uciekł z Ukrainy na początku inwazji, wykonał pomnik wojenny w Liverpoolu.

Ten materiał filmowy pokazuje 13-letnią Alisę Bushuyevą grającą na pianinie w centrum handlowym Liverpool ONE.

Wyjechała z Charkowa w lutym ze swoją matką po tym, jak siły Putina zbombardowały miasto.

Muzyk podniósł też na duchu osoby przebywające w obozach dla uchodźców na Ukrainie iw Polsce, wykonując dla nich piosenki.

Nastoletni pianista, który uciekł z Ukrainy, występuje w Liverpoolu dla upamiętnienia konfliktu

Marta Mashardy24 lutego 2023 21:30

1677272455

Jakie myśliwce zamówił Zełenski i co może dostać?

Samoloty bojowe, na które Ukraińcy mają największe szanse, to amerykańskie F-16. Miałoby to sens z punktu widzenia wsparcia operacyjnego i obsługi technicznej, czyli samolotów, których Ukraińcy potrzebują, tak jak niemieckie czołgi Leopard 2 mają sens dla ich armii.

Marta Mashardy24 lutego 2023 21:00

1677270655

Spędziłem 20 lat relacjonując konflikt, ale nie mam nic w zamian za Ukrainę

Spędziłem 20 lat relacjonując konflikty, od Iraku po Syrię – ale nic nie przygotowało mnie na okropności Ukrainy, pisze Kim Sengupta.

Marta Mashardy24 lutego 2023 20:30

1677270114

Premier i przywódcy G7 obiecują „niezłomne” wsparcie, gdy Ukraina świętuje inwazję na Ukrainę

Rishi Sunak i inni światowi przywódcy zobowiązali się wspierać Ukrainę tak długo, jak to możliwe, po roku wojny, która pochłonęła setki tysięcy ofiar i miliony przesiedleńców.

Wcześniej premier Wielkiej Brytanii uczcił minutą ciszy pierwszą rocznicę wojny, gdy świat zastanawiał się nad konfliktem rozpętanym przez inwazję Władimira Putina w lutym ubiegłego roku.

Rishi Sunak wzywa przywódców G7 do „szybszego działania” w uzbrajaniu Ukrainy

(Peter Nichols/Pool/AFP za pośrednictwem Getty Images)

We wspólnym oświadczeniu przywódcy G7 zobowiązali się do zwiększenia „dyplomatycznego, finansowego i wojskowego wsparcia dla Ukrainy” oraz „zwiększenia kosztów dla Rosji i tych, którzy wspierają jej wysiłki wojenne”.

Zobowiązali się również, że „solidarność nigdy nie zachwieje się, stojąc z Ukrainą, wspierając kraje i osoby w potrzebie oraz stojąc na straży międzynarodowego porządku opartego na rządach prawa”.

Zgodnie z odczytem z Downing Street, Sunak wezwał sojuszników do „wsparcia Ukrainy długoterminowymi gwarancjami wojskowymi i bezpieczeństwa, aby wysłać prezydentowi Putinowi mocny sygnał, że globalne wsparcie trwa”.

W piątek rano pod numerem 10 premierowi towarzyszyła jego żona Akszata Murthy, ambasador Kijowa w Wielkiej Brytanii Vadym Prystaiko i dziesiątki wyszkolonych w Wielkiej Brytanii żołnierzy ukraińskich na przerwę narodową w piątek rano.

Jego Królewska Mość wydał również wiadomość, w której pochwalił „niezwykłą odwagę i odporność” narodu ukraińskiego.

Marta Mashardy24 lutego 2023 20:21

1677268855

Czołowi brytyjscy politycy świętują rocznicę inwazji na Ukrainę

Brytyjscy przywódcy polityczni świętowali rok niezwykłego ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej ofensywy, która spowodowała śmierć setek tysięcy ludzi i przesiedlenie milionów.

W piątek przed Downing Street 10 do Rishi Sunaka dołączyła jego żona Akshata Murthy, ambasador Kijowa w Wielkiej Brytanii Vadym Prystaiko i dziesiątki ukraińskich żołnierzy, aby uczcić minutą ciszy.

Przywódca Partii Pracy, Sir Keir Starmer, również obserwował pauzę w Cardiff, podczas gdy Sadiq Khan, burmistrz Londynu, wraz z byłym premierem Borisem Johnsonem zapalił świece w ukraińskiej katedrze katolickiej.

Czołowi brytyjscy politycy świętują rocznicę inwazji na Ukrainę

Brytyjscy przywódcy polityczni świętowali rok niezwykłego ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej ofensywy, która spowodowała śmierć setek tysięcy ludzi i przesiedlenie milionów. W piątek przed Downing Street 10 do Rishi Sunaka dołączyła jego żona Akshata Murthy, ambasador Kijowa w Wielkiej Brytanii Vadym Prystaiko i dziesiątki ukraińskich żołnierzy, aby uczcić minutą ciszy. Lider Partii Pracy, Sir Keir Starmer, obserwował również pauzę w Cardiff, podczas gdy Sadiq Khan, burmistrz Londynu, wraz z byłym premierem Borisem Johnsonem zapalił świece w ukraińskiej katedrze katolickiej. Kliknij tutaj, aby zapisać się do naszych biuletynów.

Marta Mashardy24 lutego 2023 20:00

1677268686

Kanada wysyła na Ukrainę kolejne czołgi Leopard 2

Kanada nakłada nowe sankcje związane z Rosją i wysyła cztery kolejne czołgi Leopard 2 na Ukrainę, powiedział premier Kanady Justin Trudeau, świętując w piątek pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Trudeau powiedział dziennikarzom w Toronto, że nowe sankcje będą dotyczyć 129 osób i 63 podmiotów, w tym rosyjskich wicepremierów i innych urzędników.

Marta Mashardy24 lutego 2023 19:58