Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nadifa Mohamed jest jedyną brytyjską pisarką nominowaną do Nagrody Bookera | książki

Tylko jedna brytyjska pisarka znalazła się na liście finalistów tegorocznej Nagrody Bookera: Nadifa Mohamed, która została wybrana do swojej trzeciej powieści. ludzie zamożni, ponownie wyobrażając sobie prawdziwą historię somalijskiego marynarza niesłusznie skazanego za morderstwo w Walii.

Brytyjska powieściopisarka pochodzenia somalijskiego, która urodziła się w Hargeisa w Somalilandzie i przeniosła się z rodziną do Londynu w wieku czterech lat, była jedną z pięciu brytyjskich autorów na długiej liście Bookera. Ale wielkie nazwiska, w tym laureat Nagrody Nobla Kazuo IshiguroFrances Spafford i Rachel Kosk nie znalazły się na krótkiej liście do nagrody w wysokości 50 000 funtów, która otworzyła swoje drzwi dla pisarzy piszących po angielsku z dowolnego miejsca na świecie w 2014 roku.

The Fortune Men opiera się na prawdziwej historii Mahmuda Matana, który został niesłusznie skazany za zamordowanie sklepikarza. „Bycie tutaj i komunikowanie się ze znacznie szerszą publicznością na temat tej tak ważnej dla mnie powieści, zajęło mi prawie 20 lat życia, aby się tam dostać, to coś, czego nie można się spodziewać” – powiedział Mohamed. Pierwszy brytyjski powieściopisarz somalijski nominowany do nagrody.

Trzech amerykańskich autorów znalazło się na krótkiej liście – Patricia Lockwood, wybrana do swojej pierwszej powieści Nikt o tym nie mówi, gdzie kobieta znana ze swoich wirusowych tweetów staje w obliczu prawdziwej tragedii; Maggie Shipstead, na krótkiej liście swojej opowieści o zaginionej pilotce, duże kołoi Richarda Powersa. Powers, który był nominowany do swojej poprzedniej powieści, został nominowany do nagrodzonego Pulitzerem The Overstory. zmieszany, gdzie owdowiała astrobiolog buduje symulowane światy w ramach poszukiwania życia na innych planetach, jednocześnie wychowując niespokojnego młodego syna oddanego ratowaniu tej planety.

Sri Lanki autor Anuk Audpragasam pas północny, gdzie młody Tamil podróżuje na północ z Kolombo, aby wziąć udział w pogrzebie patronki swojej babci i obywatela RPA Damona Galgota. Obietnica Uzupełnij skład. Galgot, która była już dwukrotnie nominowana, opowiada, jak przysięga złożona przed śmiercią przez białą południowoafrykańską kobietę, że da dom na rodzinnej farmie swojemu czarnemu służącemu, nie została spełniona.

READ  Zielone budynki, które pomogą Polsce osiągnąć cele klimatyczne

“W końcu musimy stracić kilka świetnych tytułów, a także stworzyć kilka innych świetnych tytułów. Naprawdę patrzymy na to książka po książce, starając się podejmować jak najbardziej logiczne, uzasadnione i czułe decyzje” – powiedział historyk Maya Jasanov, która przewodniczy jury. Możliwe.” „Mogę powiedzieć, że każda książka jest oceniana na podstawie własnych zalet, a pozostałe książki na liście są oceniane”.

Do Jury Jasanova dołączył powieściopisarz Chigozi Obioma, który powiedział, że sędziowie nie brali pod uwagę narodowości autorów podczas czytania ich książek. “Nie patrzymy tylko na to, co mówią pisarze, ale jak to mówią, więc narodowości tak naprawdę nie mają znaczenia. Liczy się to, co pisarz wniósł na stronę, jaką mieli wizję i jak ją postrzegali, “Obioma powiedział. Brytyjczycy, myślę, że to tylko zbieg okoliczności.”

Współsędzia aktorka Natasha McCallon zgodziła się. „To nie była tylko część dyskusji. Chodziło o pisanie, o to, jak wciągająca była ta historia, jak ważna była, czy otworzyła nasze serca i umysły, czy nauczyła nas czegoś, czego jeszcze nie wiedzieliśmy i czy było oryginalne, niepowtarzalne, drzazgi, zabawne i zabawne”.

W przeszłości, Wydawcy i autorzy zmusili Bookera do cofnięcia zmiany zasad z 2014 r.Przed tą datą nagroda umożliwiała wjazd wyłącznie obywatelom Wspólnoty Narodów i Republiki Irlandii. Reżyser Gabe Wood powiedział, że gdyby obecne zasady były „bardzo odczuwane jako problem”, nagroda „wysłuchałaby przyczyn tego”, ale „są problemy polityczne i literackie z powrotem do ram Wspólnoty Narodów”. to znaczy, to w zasadzie ramy kolonialne. Nie wiem, czy to jest odpowiedni czas, jeśli jest dobry czas. ”

Jasanoff dodał: “Uważam za interesujące, że jest tak duże zainteresowanie paszportami, które mają autorzy, gdy literatura zawsze była czymś, co przekracza granice i nadal przekracza granice w uderzający sposób. Uważam to za tak fascynujące w XXI wieku, że ludzie mówić o imperium dawnych Brytyjczyków jako odpowiednim pojemniku do myślenia o literaturze.”

Jasanoff, którego jury składa się również z pisarki i redaktorki Horatii Harrod oraz pisarki i byłego arcybiskupa Canterbury Rowan Williams, powiedział, że sześć wybranych powieści „podziela zainteresowanie tym, jak jednostki są poruszane i ograniczane przez siły większe od nich”.

“Niektórzy ostro odbijają się w sobie, przenosząc nas do umysłu Tamilskiego mężczyzny śledzącego blizny wojny domowej na Sri Lance i Amerykanki wyłączającej Internet, by poradzić sobie z kryzysem rodzinnym. Niektórzy wkraczają do społeczności w trakcie historycznych przemian: Cardiff doki we wczesnych latach brytyjskiej dekolonizacji i ziemie wokół Pretorii W ostatnich latach apartheidu Niektóre z nich przejęły globalne przejęcie po próbie okrążenia planety przez pilota z połowy wieku, a obecnie astrobiolog wychowuje nawiedzonego syna. przez zmiany klimatyczne” – powiedziała. „Chociaż każda książka jest wciągająca sama w sobie, razem stanowią ekspansywną ekspozycję tego, co dziś robi fikcja”.

Pia Carvalho, Kamienie wodne Wyimaginowany Kupujący powiedział: „Nagroda Bookera niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników, a tegoroczne tytuły cieszyły się już szczególnie silnym poparciem ze strony ogłoszenia z długiej listy. Obietnica Był to jeden z naszych bestsellerów, podczas gdy ludzie zamożni Największy wzrost sprzedaży odnotował prawie 2000% wzrost tydzień po tygodniu po ogłoszeniu długiej listy. podczas, zmieszanyPremiera w tym miesiącu była już kamieniem milowym w tegorocznym kalendarzu beletrystyki literackiej i cieszymy się, że pojawiła się teraz z nominacją Booker Prize na swoim koncie”.

Zwycięzca zostanie ogłoszony 3 listopada podczas ceremonii zorganizowanej we współpracy z BBC w teatrze Broadcasting House.