Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mówi się, że Boris Johnson jest „gotowy na to”, ponieważ rośnie tempo powrotu

dawny Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson – Obalony ze skandali obyczajowych zaledwie trzy miesiące temu – starał się wrócić w piątek (czasu lokalnego) jako jeden z kilku pretendentów do zastąpienia Liz Truss, której gwałtowny upadek pogrążył kraj w chaosie w czasie poważnych wyzwań gospodarczych.

rządząca partia konserwatywna Zarządził szybki wyścig mający na celu sfinalizowanie nominacji w poniedziałek (czasu lokalnego) i powołanie nowego premiera, trzeciego w tym roku, w ciągu tygodnia.

Johnson nie ogłosił publicznie, że startuje, ale sojusznik polityczny, z którym rozmawiał, powiedział Sky News, że jest „za tym”, a bukmacherzy uczynili go faworytem do wygrania konkursu.

Powrót Johnsona Byłoby to oszałamiające odrodzenie polaryzującego charakteru wymuszonego przez upadające skandale obyczajowe. Przeciwnicy twierdzą, że danie mu kolejnej szansy doprowadzi tylko do większej kontrowersji i rozczarowania.

Czytaj więcej:
* Liz Truss: Co wydarzyło się w noc chaosu w Westminster, który doprowadził do rezygnacji premiera?
* Krótka kadencja Liz Truss na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii daje szansę finansową na całe życie
* Sałata niechłodzona w peruce, która trwa dłużej niż Liz Truss w konkursie transmisji na żywo
* Boris Johnson podobno rozważa próbę powrotu, gdy Wielka Brytania pyta, kto zastąpi premier Liz Truss

Niepewność przywództwa pojawia się w czasie słabego wzrostu gospodarczego i milionów zmagających się z rosnącymi kosztami finansowania zewnętrznego i rosnącymi cenami artykułów spożywczych, paliwa i innych niezbędnych rzeczy. Rosnąca fala strajków pracowników kolei i poczty, prawników i innych ujawniła rosnące niezadowolenie w miarę zbliżania się recesji.

Truss zrezygnował w czwartek (czasu lokalnego) po burzliwych 45 dniach, przyznając, że nie jest w stanie spełnić pakietu obniżek podatków ekonomicznych, z którego musiał zrezygnować po tym, jak spowodował zamieszanie na rynkach finansowych.

Przewodnicząca Izby Gmin Penny Mordaunt była pierwszą kandydatką, która publicznie ogłosiła, że ​​kandyduje na miejsce Truss, mówiąc w piątkowym tweecie, że reprezentuje „nowy początek”.

READ  Covid-19: Jak szczepienie wpływa na szanse hospitalizacji z wariantem Omicron w Nowej Zelandii?

Mordaunt, 49-letni rezerwista Królewskiej Marynarki Wojennej, który w 2019 r. krótko pełnił funkcję sekretarza obrony Wielkiej Brytanii, jest trzecim faworytem bukmacherów. Poza konserwatywnymi kręgami jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojego występu w programie telewizyjnym Splash z 2014 roku w reality show!

Wielu posłów popiera Borisa Johnsona w zastąpieniu Liz Truss, która zastąpiła go zaledwie półtora miesiąca temu.

Andrew Boyers/AFP

Wielu posłów popiera Borisa Johnsona w zastąpieniu Liz Truss, która zastąpiła go zaledwie półtora miesiąca temu.

Na czele tłumu popierającego prawodawców, choć nie ogłoszono go publicznie, stoi były szef skarbu Rishi Sunak, który wcześniej zajmował drugie miejsce w Truss.

42-letni Sunak wielokrotnie ostrzegał konserwatystów, że plany Truss dotyczące obniżenia podatków byłyby katastrofalne – czego dowiedli. Zwolennicy byłego menedżera funduszy hedgingowych widzą w nim pewną rękę dla słabnącej gospodarki.

Popularny sekretarz obrony Ben Wallace, który został opisany jako potencjalny rywal, wykluczył się w piątek.

Główną kartą jest Johnson, który został zmuszony do opuszczenia urzędu w lipcu i nadal czeka dochodzenie w sprawie tego, czy okłamał Parlament podczas sprawowania urzędu, co może doprowadzić do jego usunięcia ze stanowiska prawodawcy.

Rishi Sunak został pobity przez Liz Truss w wyborach kierowniczych Partii Konserwatywnej kilka tygodni temu.  Ale teraz ma realną szansę na zostanie następnym premierem Wielkiej Brytanii.

Beresford Hodge/AFP

Rishi Sunak został pobity przez Liz Truss w wyborach kierowniczych Partii Konserwatywnej kilka tygodni temu. Ale teraz ma realną szansę na zostanie następnym premierem Wielkiej Brytanii.

Jego sojusznicy w parlamencie pracują nad wzbudzeniem poparcia dla kampanii „Popieram Borysa”. Jeden z nich, prawnik James Dodridge, powiedział Sky News, że były premier wraca z wakacji na Karaibach, aby wziąć udział w wyścigu samochodowym i był na to „przygotowany”.

Johnson, lat 58, nadal jest uwielbiany przez niektórych konserwatystów jako zwycięzca głosowania z rzadkim wspólnym akcentem, który doprowadził partię do wielkiego zwycięstwa w wyborach w 2019 roku. anarchia i skandal, który zepsuł jego prezydenturę.

„Zwycięzca jest tym, czego impreza potrzebuje, aby przetrwać” – powiedziała Sky News sojuszniczka Johnsona, Nadine Doris.

Johnson był w stanie zignorować potknięcia, które zagłuszyłyby wielu polityków. Przeżył nawet grzywnę nałożoną przez policję za udział w jednej z serii nielegalnych imprez w budynkach rządowych, podczas gdy Wielka Brytania była zamknięta podczas pandemii koronawirusa.

Liderka Izby Gmin Penny Mordaunt jest trzecią co do wielkości kandydatką na stanowisko następnego premiera Wielkiej Brytanii.

Leon Neal / Getty Images

Liderka Izby Gmin Penny Mordaunt jest trzecią co do wielkości kandydatką na stanowisko następnego premiera Wielkiej Brytanii.

W końcu zrezygnował po jednym zbyt wielu skandalach. Incydent ten obejmował mianowanie przez niego polityka, który został oskarżony o nadużycia seksualne, wypierając dziesiątki członków jego rządu.

Były przywódca Partii Konserwatywnej Michael Howard zaapelował do partii, aby nie wracała do „psychologicznego dramatu” epoki Johnsona.

„Miał swoją szansę, ale to nie zadziałało”, powiedział Howard, a niektórzy konserwatywni prawodawcy grozili nawet opuszczeniem partii, jeśli Johnson wróci jako lider.

Rob Ford, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Manchesterze, powiedział, że konserwatyści, którzy wierzyli, że Johnson może rozwiązać ich problemy, „nie żyli w społeczeństwie opartym na rzeczywistości”.

Czy Boris Johnson jest w drodze powrotnej?

Kirsty Wigglesworth/AFP

Czy Boris Johnson jest w drodze powrotnej?

Ostrzegł, że wyborcy w ogóle nie zapomnieli o wielu skandalach Johnsona – i nie miał już apelu, który kiedyś miał.

Wiemy, że opinia publiczna go nie lubi, nie może rządzić, a już na pewno nie może zjednoczyć swojej partii. To będzie katastrofa. powiedział Ford.

Aby sprawa została rozpatrzona, kandydaci będą musieli podpisać co najmniej 100 z 357 konserwatywnych prawodawców, co oznacza, że ​​pole to nie więcej niż trzech. Jeśli trzy zajdą tak daleko, prawodawcy zagłosują za uchyleniem jednego, a następnie przeprowadzą głosowanie orientacyjne nad dwoma ostatnimi. 172 000 członków partii będzie mogło wybrać finalistów w głosowaniu online. Nowy lider ma zostać wybrany do 28 października.

Według kilku nieoficjalnych statystyk brytyjskich organizacji medialnych, do piątkowego wieczoru (czasu lokalnego) Johnson miał około połowy ze 100 kibiców potrzebnych do startu. Ponad połowa konserwatywnych prawodawców nie poparła jeszcze publicznie kandydata.

Truss zrezygnowała po krótkim i katastrofalnym doświadczeniu w liberalnej ekonomii. Jej propozycja dotycząca dużych obniżek podatków, które miałyby zostać spłacone za pomocą pożyczek rządowych, spowodowała gwałtowny spadek wartości funta. Inwestorzy wykazali niewielką tolerancję dla jej planu w czasie, gdy brytyjska gospodarka wciąż chwieje się po wyjściu z Unii Europejskiej, pandemii koronawirusa i wojnie na Ukrainie.

Jej pakiet niesfinansowanych cięć podatkowych podniósł koszty rządowych pożyczek i kredytów hipotecznych oraz wymusił interwencję nadzwyczajną Banku Anglii. Truss przeprowadziła serię zmian i zastąpiła szefa skarbu, ale napotkała bunt ze strony prawodawców w jej partii, który podkopał jej autorytet.

Truss przyznał, że „nie mogę wykonać mandatu, na który zostałem wybrany przez Partię Konserwatywną”.

Zamieszanie w Partii Konserwatywnej podsyca żądania przeprowadzenia wyborów krajowych. W brytyjskim systemie parlamentarnym nie ma potrzeby, aby system istniał do końca 2024 r., chociaż rząd ma możliwość wezwania go wcześniej.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zwołał wybory powszechne.

Carl Kurt/Getty Images

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zwołał wybory powszechne.

W tej chwili wydaje się to mało prawdopodobne. Sondaże opinii publicznej mówią, że wybory będą oznaczać katastrofę dla konserwatystów, a centrolewicowa Partia Pracy zdobędzie znaczną większość.

Jednak politycy opozycji twierdzą, że niedawne zamieszanie – i decyzja Truss o zerwaniu wielu polityk, w których wybrano Johnsona – oznacza, że ​​rządowi brakuje demokratycznej legitymacji.

Lider Partii Pracy Keir Starmer oskarżył konserwatystów o kierowanie „obrotowymi drzwiami chaosu”.

„To bardzo szkodzi naszej gospodarce i reputacji naszego kraju” – powiedział. „Musimy mieć szansę na nowy początek. Potrzebujemy wyborów powszechnych – teraz.”