Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moskwa mówi, że mobilizacja dla wojny na Ukrainę się skończyła

Rosyjski minister obrony poinformował, że zgodnie z rozkazem mobilizacyjnym prezydenta Rosji Władimira Putina armia wezwała 300 tys. żołnierzy rezerwy.

Siergiej Shoigu powiedział Putinowi w piątek (czasu lokalnego), że jego zamówienie zostało wykonane, zauważając, że nie ma natychmiastowego planu zebrania więcej. Powiedział, że na Ukrainę wysłano już 82 tys. rezerwistów, a kolejne 218 tys.

Putin wydał rozkaz mobilizacyjny we wrześniu, aby wzmocnić siły rosyjskie wzdłuż 1000-kilometrowej linii frontu na Ukrainie. Ten ruch wywołał protesty i zmusił dziesiątki tysięcy do ucieczki z kraju.

Aktywiści i doniesienia rosyjskich mediów podają, że wielu z wezwanych zostało poproszonych o zakup niezbędnych przedmiotów, takich jak sprzęt medyczny i kamizelki kuloodporne, a niektórzy otrzymali zardzewiałą broń. Wielu zginęło kilka dni po wezwaniu, nawet bez podstawowego szkolenia odświeżającego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był w piątek sceptyczny wobec zakończenia częściowej mobilizacji Rosji.

„Czujemy się zupełnie inni na linii frontu”, powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu, dodając, że byli „tak źle wyposażeni i dobrze wyposażeni, i tak źle traktowani przez kierownictwo”, że Rosja może wkrótce potrzebować kolejnej fali ludzi.

READ  Wybory w Australii: Anthony Albanese „gotowy do służby”, gdy wygra Partia Pracy; Scott Morrison rezygnuje z funkcji lidera Partii Liberalnej