Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ministerstwo dokona przeglądu kontraktów udzielonych spółce powiązanej z członkiem Rady Ministrów

Ministerstwo dokona przeglądu kontraktów udzielonych spółce powiązanej z członkiem Rady Ministrów

Departament Zdrowia zlecił niezależny przegląd wszystkich kontraktów udzielonych firmie konsultingowej Tātou blisko powiązanej z zastępcą ministra zdrowia Bennym Henare.

Komisarz ds. służb publicznych Peter Hughes zażądał kopii ustaleń, aby zapewnić go, że zastosowano wszystkie „odpowiednie procedury udzielania zamówień”, w tym właściwe zarządzanie wszelkimi konfliktami interesów.

Hughes odrzucił jednak wniosek Partii Narodowej o wszczęcie szerszego przeglądu wszystkich kontraktów rządowych z Tatu i utrzymywał, że nie ma powodów sądzić, że „wystąpiły jakiekolwiek nieprawidłowości”.

„Na pierwszy rzut oka nie mam żadnych informacji, które sugerowałyby jakiekolwiek niewłaściwe postępowanie. Jednakże kierując się dużą ostrożnością, zwróciłem się o zapewnienia do Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia” – stwierdził Hughes w liście do „The National”.

„Informacje, które przejrzał mój zespół, nie sugerują, że istnieją jakiekolwiek szersze obszary budzące moje obawy”.

W zeszłym miesiącu National napisał do Hughesa, prosząc go o zbadanie kontraktów o wartości około 600 000 dolarów przyznanych Tatu w ciągu ostatnich dwóch lat.

Obejmuje to co najmniej 250 000 dolarów od Ministerstwa Zdrowia, gdy Henare był zastępcą Ministra Zdrowia.

Do początku tego roku partnerka Henare, Skye Kimura, pełniła funkcję dyrektora generalnego Tatu. W zeszłym miesiącu RNZ powiedziała, że ​​podjęła „osobisty wybór” odejścia z firmy.

Powiedziała radiu RNZ, że „zawsze ogłaszała” stosunki Ministerstwa z Henarim.

Jednak w zeszłym miesiącu rzecznik ministerstwa powiedział RNZ, że Tātou nie deklarowała konfliktu interesów w trakcie świadczenia swoich usług.

„W umowach ministerstwa znajduje się ujednolicona klauzula, która zobowiązuje zamawiające strony do zgłaszania konfliktu interesów – potencjalnego lub domniemanego.

„Nie było konfliktu”.

W zeszłym miesiącu rzecznik powiedział RNZ, że ministerstwo jest przekonane, że relacje Kimury z Henare „nie mają żadnego wpływu” na decyzje dotyczące kontraktu.

„Generalnie Ministerstwo jest usatysfakcjonowane, że przestrzegaliśmy niezbędnych zasad i polityk związanych z umowami”.

READ  Tenis: Urzędnicy twierdzą, że nie ma specjalnego traktowania w przypadku zwolnienia medycznego Novaka Djokovica z Australian Open

W odpowiedzi na inne pytania RNZ w piątek rzecznik powiedział, że ministerstwo zawiesi bardziej szczegółowo po zakończeniu przeglądu.

Henare ujawniła Urzędowi Rady Ministrów interesy biznesowe swojego partnera i zgodziła się nie angażować w żadne decyzje dotyczące umów ze swoją agencją.

Wytyczne Komisji Służby Publicznej ds. Zarządzania Konfliktami – wydane agencjom w marcu – precyzują, jak ważne jest uwzględnienie relacji wykonawców z wyższymi przywódcami i ministrami.

Dyrektywy stanowią, że „w przypadku stwierdzenia konfliktu interesów w odniesieniu do ministra należy niezwłocznie przekazać sprawę dyrektorowi generalnemu agencji i jego administracji”.

Rzecznik Krajowej Służby Publicznej Simeon Brown powiedział RNZ, że jest zadowolony, że Departament Zdrowia sprawdza jego działalność, aby upewnić się, że jest ona sprawna.

„Postrzega się konflikt. Nie ogłoszono konfliktu interesów.

„Nie przeprowadzono odpowiedniego procesu zapewniającego podpisanie umowy przez dyrektora generalnego, a zasady te są jasne”.

Brown powiedział, że National nadal woli rzucić Hughesowi „szersze spojrzenie” i otrzyma wyjaśnienia, aby to wyjaśnić.

Napisane przez Craiga McColocha rnz.co.nz