Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że brexit umożliwił Wielkiej Brytanii szybkie podjęcie działań wobec Rosji i Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że brexit umożliwił Wielkiej Brytanii szybkie podjęcie działań wobec Rosji i Ukrainy.

Brexit pozwolił Wielkiej Brytanii szybko zareagować na rosyjską agresję i przejąć wiodącą rolę w pomocy dla Ukrainy, powiedział minister spraw zagranicznych Polski The Telegraph.

Radosław Sikorski powiedział, że Wielka Brytania może działać szybciej niż państwa członkowskie UE. Nie było konieczne osiągnięcie konsensusu w 27-osobowym bloku w takich kwestiach jak sankcje wobec Kremla i pomoc dla Ukrainy.

„Wielka Brytania znalazła bardzo przydatne i zaszczytne miejsce, w którym może wykorzystać szybkość podejmowania decyzji. Postępuj właściwie, zanim zrobią to inni, i w ten sposób zachęcaj resztę z nas”.

Sikorsky stwierdził, że „idealnie” byłoby, gdyby Ukraina wygrała wojnę, i powtórzył wezwanie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Lorda Camerona do sojuszników z NATO, aby osiągnęli docelowy poziom wydatków na obronę wynoszący 2 procent PKB.

Polska, granicząca zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, zwiększyła w tym roku swoje wydatki na obronność do 4 procent PKB. Wielka Brytania zobowiązała się do zwiększenia wydatków do 2,5 proc.

„Polska świeci przykładem. W tym roku wydajemy 4 proc., najwięcej w NATO, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Sikorski.

Powiedział, że spodziewa się, że „przytłaczająca większość sojuszników” osiągnie cel wyznaczony dziesięć lat temu na lipcowym szczycie NATO.

„Z zadowoleniem przyjmujemy zmianę w brytyjskiej polityce”

„Naprawdę już czas” – stwierdziła wykształcona w Oksfordzie minister, która studiowała na uniwersytecie z Borisem Johnsonem i lordem Cameronem.

Sikorski wypowiadał się po tym, jak na początku tego miesiąca jego kolega z klubu Bullingdon, Lord Cameron, nawoływał europejskich sojuszników do zwiększenia wydatków na obronę.

„No cóż, jest to bardzo pożądana zmiana w brytyjskiej polityce” – powiedział.

„Pozwólcie, że przypomnę, że europejski budżet obronny mamy tylko na korzyść brexitu – ponieważ przed Brexitem, jak wiecie, Wielka Brytania stale korzystała ze swojego prawa weta”. [it]„.

Dodał jednak, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Wielka Brytania zachowała wiodącą rolę w dziedzinie bezpieczeństwa w Europie.

READ  Krajowe Eliminacje powracają - Eurowizja wybierze polski wpis na 2022 r.

„Wielka Brytania, w wartościach bezwzględnych, wydaje najwięcej pieniędzy i wykonała świetną robotę na Ukrainie” – powiedział Sikorsky. „Jesteśmy bardzo wdzięczni”.

Wielka Brytania niezmiennie skutecznie przeciwstawia się Putinowi. Przypuszczam, że rosyjskie szwadrony śmierci w Wielkiej Brytanii pomogły w tym sensie ostrzec cię o naturze bestii.

„Borys wyprzedził Ukrainę i Dawida [Cameron] Współpracowała z nami bardzo blisko. „Często się komunikujemy, a nasze służby bezpieczeństwa ściśle współpracują”.

„Szanujemy Twoją decyzję”

W tym miesiącu polski premier Donald Tusk powiedział, że dzięki brexitowi w ciągu pięciu lat Polacy będą bogatsi od Brytyjczyków.

Dane wziął z prognoz Partii Pracy opartych na danych Banku Światowego, z których wynika, że ​​do 2030 r. Polska wyprzedzi Wielką Brytanię pod względem PKB na mieszkańca.

„Standard życia zależy od co najmniej dwóch czynników. Numer jeden to bieżące dochody. Numer dwa to zgromadzony majątek” – powiedział Sikorsky.

„Wielka Brytania jest od tysiąca lat bogatsza od Polski, a wy macie pewne aktywa – światowy język, prestiżowe uniwersytety, Szekspira, Beatlesów, Pink Floyd, British Museum, Londyn – których my nie mamy. Więc nie róbcie tego. martw się, jeszcze przez długi czas będziesz od nas bogatszy”.

„Myślę, że mamy teraz więcej autostrad” – dodał, co jest prawdą w przypadku Anglii, ale nie całej Wielkiej Brytanii.

Powiedział: „Kiedy na początku lat 80. zostałem uchodźcą w Wielkiej Brytanii, nie mogłem sobie wyobrazić świata, w którym Polska byłaby członkiem Unii Europejskiej, a Wielka Brytania nie”. Człowiek, który zapewnił brexit.

Dodał: „Szanujemy Twoją decyzję i szanujemy Twoją wolę ścisłej współpracy z Unią Europejską lub innymi podmiotami. Prawda jest taka, że ​​Wielka Brytania była kiedyś obecna w sali Rady do Spraw Zagranicznych, a teraz musi pytać innych o to, co wydarzyło się na sali. Nie nazwałbym tego poprawą twojej pozycji.

READ  Świątek wygrywa mecz otwarcia sezonu i pomaga Polsce pokonać Brazylię w United Cup

Potwierdził, że wielokrotnie współpracował już z Partią Pracy, która w przypadku wyboru dążyłaby do zacieśnienia więzi z Brukselą, w dziedzinie polityki zagranicznej.