Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii powiedział, że zakaz statków marynarki wojennej na Wyspie Salomona „nie jest prostym problemem” dla Nowej Zelandii

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powiedział, że decyzja Wysp Salomona o wstrzymaniu wizyt okrętów nie jest bezpośrednią kwestią dla Nowej Zelandii.

Robert Kuchnia / Rzeczy

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powiedział, że decyzja Wysp Salomona o wstrzymaniu wizyt okrętów nie jest bezpośrednią kwestią dla Nowej Zelandii.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powiedział, że decyzja Wysp Salomona o zawieszeniu dostępu do portów morskich nie była „bezpośrednim problemem” dla Nowej Zelandii.

W ostatnich dniach Wyspy Salomona przestały zatwierdzać wizyty statków marynarki wojennej, co według premiera Manasseha Sogavary’ego jest tymczasowe, podczas gdy rząd dokonuje przeglądu swojego systemu odprawy dyplomatycznej.

Moratorium pojawia się po tym, jak rząd Sugavari nie zezwolił statkowi marynarki wojennej USA na dokowanie w celu uzupełnienia paliwa i po miesiącach W krajach Pacyfiku rośnie zaniepokojenie silnymi związkami między Wyspą Salomona a Chinami -W tym podpis umowa o bezpieczeństwie z Pekinem Umożliwiłoby to dostęp do portów chińskim statkom wojskowym.

Nowa Zelandia, dążąc do zacieśnienia stosunków z wyspiarskim krajem Pacyfiku, opracowuje strategię bezpieczeństwa morskiego z Wyspami Salomona.

Czytaj więcej:
* Nowa Zelandia musi poprowadzić reakcję na porozumienie Chin z Wyspami Salomona
* Pakt bezpieczeństwa: Dlaczego Wyspy Salomona wybrały Chiny zamiast Australii
* Wysocy urzędnicy amerykańscy ostrzegają Wyspy Salomona przed „odpowiedzią” USA na przerażającą chińską bazę wojskową

Mahuta powiedział, że moratorium „nie było dla nas bezpośrednim problemem”.

„Nie mamy tam żadnych okrętów wojennych i wiem, że nie ma tam żadnego programisty w najbliższej przyszłości”, powiedział Mahuta.

Minister obrony Benny Henari powiedział, że nie wpłynie to na bieżącą działalność Sił Obrony Pacyfiku.

NZDF

Kiwi policjanci i żołnierze udają się na Wyspy Salomona po zamieszkach w stolicy, Honiarze. (Pierwsza publikacja w grudniu 2021 r.)

Urzędnicy Nowej Zelandii kontynuowali współpracę z Wyspami Salomona nad opracowaniem strategii bezpieczeństwa morskiego.

„Obecnie trwają prace nad zrozumieniem i zdefiniowaniem zakresu potencjalnego planu działania” – powiedział w oświadczeniu.

READ  Huragan spowodował uziemienie dziesiątek lotów na Karaibach. Jeden samolot przeleciał bezpośrednio nad głową

Decyzja o nieudzieleniu statkowi amerykańskiej marynarki wojennej US Coast Guard Cutter Oliver Henry zezwolenia dyplomatycznego na wjazd do Honiary, stolicy Wysp Salomona, została na początku tego miesiąca opisana jako „niefortunna” przez rzecznika ambasady USA Wellingtona, ale amerykańscy lekarze statek Mercy dostałem przepustkę w poniedziałek.

Dzień później rząd Wysp Salomona poinformował Stany Zjednoczone, że zawiesi „wszystkie wizyty marynarki w oczekiwaniu na aktualizacje procedur protokołu”, powiedział rzecznik ambasady.

Sugavari, który uczestniczył w ceremonii powitania statku szpitalnego, powiedział, że nastąpiło opóźnienie w przyjęciu Olivera Henry’ego, ponieważ jego biuro nie otrzymało na czas odpowiednich informacji.

„Niestety, do czasu uzyskania zgody… kapitan statku zdecydował się opuścić nasze wody” – powiedział w oświadczeniu wydanym przez jego rząd w poniedziałek.

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari, słusznie, zaprzeczył, że kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej nie został zatwierdzony do odwiedzenia Honiary, obwiniając ją o kwestię administracyjną.

Sekretariat Funduszu Inwestycji Publicznych

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari, słusznie, zaprzeczył, że kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej nie został zatwierdzony do odwiedzenia Honiary, obwiniając ją o kwestię administracyjną.

Według oświadczenia inny statek, brytyjski HMAS Spey, wystąpił o zgodę na wejście do Honiary, ale proces zatwierdzania został „przerwany” po tym, jak statek zdecydował się nie odwiedzać portu.

„Poprosiliśmy naszych partnerów, aby dali nam czas na przegląd i wdrożenie naszych nowych procedur przed wysłaniem kolejnych próśb o wjazd statków wojskowych do kraju.

„Po wdrożeniu nowego mechanizmu poinformujemy was wszystkich. Spodziewamy się, że nowy proces będzie bardziej płynny i terminowy” – powiedział Sogavary.

Rzecznik Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu powiedział, że Nowa Zelandia regularnie stara się o pozwolenie na wjazd aktywów wojskowych na terytorium Wysp Salomona, w tym wtedy, gdy członkowie Sił Obronnych wyruszyli na pomoc krajowi po zamieszkach pod koniec 2021 roku.

„Jesteśmy świadomi z kanałów dyplomatycznych i medialnych, że rząd Wysp Salomona dokonuje przeglądu i ulepsza swoje wymagania dotyczące zatwierdzania i procedury wizyt na statkach wojskowych ze wszystkich krajów i zażądał zawieszenia wszystkich wizyt morskich lub patroli do czasu modyfikacji mechanizmu krajowego” powiedział rzecznik.

Skontaktowano się z Ambasadą Brytyjską w Wellington w celu uzyskania komentarza.