Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister mówi, że Polska weszła w piątą falę COVID

WARSZAWA, 17 stycznia (Reuters) – Polska przeżywa piątą falę epidemii COVID-19, poinformował w poniedziałek minister zdrowia, ostrzegając, że rozprzestrzenianie się wariantu Omigran może spowodować, że liczba zachorowań w ciągu dnia może osiągnąć bezprecedensowy poziom w kraju.

Pomimo spadku dziennej liczby przypadków od początku grudnia, największy wschodni członek UE nie odpoczął ani trochę po czwartej fali, zgłaszając ponad 10 000 nowych infekcji dziennie, przy ograniczonych restrykcjach szczepień i ograniczonych restrykcjach dotyczących życia publicznego.

„Oczekuje się, że epidemia osiągnie połowę lutego, ze szczytem około 60 000 przypadków dziennie” – powiedział Adam Nidzilsky na konferencji prasowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Maksymalna dzienna liczba zachorowań od początku epidemii wyniosła 35 251 w dniu 1 kwietnia 2021 r.

Nietzsche powiedział, że spodziewa się, że dane opublikowane we wtorek pokażą ponad 20 000 przypadków dziennie.

W piątek 13 z 17 członków Rady Lekarskiej w Polsce konsultowało się z premierem w sprawie Govt-19 i złożyło rezygnację, potępiając ich twierdzenie, że w polityce nie ma wpływu naukowego. Czytaj więcej

Dr Konstanty Szuldrzynski, jeden ze zrezygnowanych członków, powiedział w poniedziałek TVN24, że liczba ofiar śmiertelnych jest niższa niż w Polsce, gdzie nałożono surowe restrykcje, i że piąta fala będzie poważnym kryzysem dla służby zdrowia.

„Zmierzamy do następnej fali Omicron, która jest całkowicie nieprzygotowana” – powiedział. „Należy pamiętać, że największa śmiertelność w Polsce jest związana nie tylko z niskim odsetkiem osób zaszczepionych, ale także z bardzo przestarzałym systemem opieki zdrowotnej”.

Według Nietzschego próbowałem przekonać odchodzących radnych do kontynuacji pracy w ramach gremium, ale bezskutecznie. Powiedział, że zostanie utworzona nowa rada doradcza w innym formacie.

„Zmiana ta będzie polegała głównie na rozszerzeniu projektu, więc będzie szerokie grono ekspertów, którzy będą pomagać i doradzać premierowi” – ​​powiedział Nidzilski.

READ  Pentagon odrzucił ofertę Polski MiG-29 dla Ukrainy

W kraju liczącym około 38 milionów ludzi 4 323 482 osoby zostały zarażone koroną, a do tej pory zmarło 102 309 osób.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlischa i Anny Gopher; Montaż przez Marka Heinricha i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.