Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister: eksport zboża z Ukrainy przez Polskę wzrósł o 50% | wiadomości ze świata

W środę polski minister infrastruktury poinformował, że miesięcznie przez Polskę transportuje się około 450 tys. ton ukraińskiego zboża, co stanowi wzrost o ponad 50 proc.

Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów zboża i nasion oleistych, a blokada rosyjskich portów po inwazji Moskwy na ten kraj w lutym skłoniła ich do poszukiwania alternatywnych tras.

Czytaj więcej: Wideo: Uroczystości w Iranie po przegranej na Mistrzostwach Świata FIFA ze Stanami Zjednoczonymi. Dlatego

Po prawie półrocznej blokadzie pod koniec lipca na mocy porozumienia między Moskwą a Kijowem, w którym pośredniczyły ONZ i Turcja, otwarto trzy ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.

Ale rosyjskie poparcie dla umowy wahało się w ostatnich tygodniach do tego stopnia, że ​​Moskwa wycofała się tymczasowo pod koniec października, co rodzi pytania o długoterminową przyszłość umowy, która została przedłużona o 120 dni w połowie listopada.

„W ramach tzw. Korytarzy Solidarności przez terytorium Polski przewożonych jest obecnie około 452 tys. ton (ukraińskiego) zboża, czyli o ponad 50 proc.

„W porównaniu z październikiem ubiegłego roku wzrost przewozów zboża w tym samym okresie w 2022 roku jest ponad 16-krotny” – dodał.

READ  Sophia Hartley Edward Little / Levitt / Polska przecina St. Domes / Gray-NG / Windrobe / Manmouth