Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Matteo Salvini: „Nie chcę myśleć o zastąpieniu 10 milionów włoskich imigrantów 10 milionami” | Matteo Salvini

WNiezależnie od tego, czy biwakują na zewnątrz w mroźnych temperaturach, czy leżą na morzu, Matteo Salvini okazuje niewiele współczucia dla osób ubiegających się o azyl zablokowanych na europejskich granicach. Skrajnie prawicowy przywódca Włoch, który jako minister spraw wewnętrznych próbował powstrzymać łodzie ratownicze organizacji pozarządowych przed lądowaniem we włoskich portach, w jednym przypadku, który doprowadził do postawienia zarzutów kryminalnych, pojedzie do Warszawy w przyszłym miesiącu jako wyraz solidarności ze swoim Polakiem. sojusznicy, którzy stosowali twardą taktykę. Odeprzeć tysiące uchodźców próbujących przedostać się z Białorusi.

„Myślę, że Europa rozumie, że nielegalna imigracja jest niebezpieczna”, powiedział Salvini Guardianowi w wywiadzie, zanim 27 osób utonęło próbując przepłynąć kanał nadmuchiwaną łodzią. „Więc może ten szok jest pomocny.”

Kryzys na polskim pograniczu stanowi doskonałą okazję dla Salviniego do ponownego rozpalenia gasnącej prawicy gwiazdy, gdy przedstawia swoją strategię na następne wybory parlamentarne we Włoszech, które zaplanowano na 2023 r., ale mogą nastąpić wkrótce. Wcześniejsza próba skapitalizowania wysokich wyników sondaży nastąpiła w wyniku rozpadu sojuszu jego partii z antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S) i narzucenia nowych wyborów, które okazały się spektakularne, zamiast tego skierowały partię do opozycji, ale w dziwny sposób. obrót wydarzeń, na które partia powróciła. do rządu w lutym w ramach zarządzania kryzysowego prowadzonego przez byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.

Salvini oskarżył kiedyś Draghiego o „współudział w masakrze naszej gospodarki” za jego rolę w ratowaniu euro. Obecnie, jak mówi, Draghi jest „bardzo dobry”, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę interesów Włoch za granicą.

Ale Salvini, określany przez niektórych jako polityczny kameleon, jest również bardzo w trybie kampanii, uciekając się przed wyborami do swojej wypróbowanej formuły imigracji, patriotyzmu i eurosceptycyzmu.

Salvini nie odgrywa roli ministerialnej, ale przedmioty na jego przestronnym biurku we włoskim Senacie – bardzo zagracone jak w rodzinnym domu ze zdjęciami jego z dziećmi i dziewczyną, zdjęciami Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, AC Milan koszula i żółty buldożer na półce z książkami – dają wgląd w jego aktualną pozycję. Jeden z dokumentów zawiera listę pozycji, które Salvini chce uwzględnić we włoskim budżecie 2022, w tym fundusz na pomoc osobom niepełnosprawnym. Inny przedstawia plany odnowionej koalicji skrajnie prawicowych europejskich sił politycznych, w tym Ligi i Zgromadzenia Narodowego kierowanego przez Marine Le Pen, w celu stworzenia „alternatywnej Europy”.

READ  Inflacja „może oznaczać wyższe stopy procentowe w Wielkiej Brytanii w przyszłym roku”; Skok chińskiego eksportu; Bitcoin Chips - Biznes na żywo | Praca

„Mogę być w proeuropejskim rządzie, marząc o innej Europie” – powiedział Salvini w wywiadzie.

Salvini rozmawia z Mario Draghim we włoskim Senacie w kwietniu
Salvini rozmawia z Mario Draghim we włoskim Senacie w kwietniu. Zdjęcie: Maurizio Brambati/EPA

Powiedział, że dołączył do szerokiej koalicji Draghi, ponieważ było to właściwe, gdy Włochy wychodzą z pandemii. „W rządzie Liga może zająć się takimi rzeczami jak turystyka, podatki liniowe, osoby niepełnosprawne… Widziałeś, jak ci ludzie odchodzili, kiedy przyjechałem? Są właścicielami firm. Przyszli do mnie, ponieważ jestem w rządzie i mogę pomóc. ”

Ale w przyszłej kampanii spadający wskaźnik urodzeń we Włoszech będzie głównym tematem ligi. „Moim celem jest zapewnienie Włochom spokoju gospodarczego, aby zachęcić ich do posiadania dzieci” – powiedział Salvini. Nie chcę myśleć o zastąpieniu 10 milionów Włochów 10 milionami imigrantów.

W sierpniu 2019 r. Salvini był bliski zostania premierem, kiedy z plaży pod Rzymem oświadczył, że nie da się naprawić różnic między Ligą a M5S i że jedynym wyjściem są przedterminowe wybory. Kołysząc się, wymachując różańcami i pozując do selfie, minister spraw wewnętrznych Salvini wypełnił place we Włoszech zwolennikami głośno oklaskiwanymi za zamknięcie portów morskich dla imigrantów.

Liga była największą partią we Włoszech, wysoko notowaną w sondażach i wezwała Włochów do nadania jej „pełnych uprawnień” – tych samych słów użył faszystowski dyktator Benito Mussolini po dojściu do władzy w 1922 roku. następnie utworzył rząd z centrolewicową Partią Demokratyczną, wepchnął Ligę do opozycji, z natychmiastowym ciosem w jej rankingi wyborcze.

Zapytaj byłych zwolenników partii – która jest dziś trzecia z około 18%, za jej skrajnie prawicowym sojusznikiem Braciami Włoch i Partią Demokratyczną – dlaczego Salvini stracił przychylność, a oni nieuchronnie wskazują na jego błędną kalkulację. Duża część ich lojalności przeniosła się na Bractwo Włoch, które twierdzi, że ich przywódca, Giorgia Meloni, jest bardziej konsekwentny. Bracia włoscy kontynuują swój stały wzrost, odkąd zdecydowali się pozostać poza rządem Draghiego.

Salvini objął prowadzenie w sondażach opinii publicznej swoimi dużymi krokami nawet wtedy, gdy Meloni, z którym łączy go zespół Forza Italia Silvio Berlusconiego, wygrał wybory z ogromną popularnością. Zszokowany porażką lewicy koalicji w październikowych wyborach na burmistrza dużego miasta, zaczerwienił się po tym, jak jego tajne nagranie ujawniło, że Meloni był „wrzodem na tyłku”. Twierdzi, że nie konkuruje z Meloni i chętnie zrezygnuje z własnych aspiracji i zostawi ją na stanowisku premiera. „Pozwolę wyborcom zdecydować… ale nie jestem z różowymi, zielonymi lub damskimi, interesuje mnie to, że [the candidate] Dobrze, mężczyzna czy kobieta”.

Salvini z Giorgią Meloni na konferencji prasowej w Rzymie w październiku
Salvini z Giorgią Meloni na konferencji prasowej w Rzymie w październiku. Zdjęcie: Alessandro Serrano/AGF/Rex/Shutterstock

Mówi, że nie żałuje utraty władzy w 2019 roku. „Życie jest ryzykowne… byliśmy częścią rządu, który robił dobre rzeczy w pierwszym roku, a potem wszystko się zatrzymało” – powiedział. „M5S byli przeciwni wszystkiemu… Potem zaczęli mówić „Salvini nie ma racji emigrować”. Byłem częścią rządu, w którym nie mogę zrobić tego, co obiecałem”.

Podczas swojej kadencji jako minister spraw wewnętrznych wprowadził surowe środki antyimigracyjne, które obejmowały zamykanie ośrodków dla uchodźców, cofanie zezwoleń na ochronę humanitarną i zapobieganie przyjazdom migrantów. Nie przejmuje się procesem w Palermo za porwanie, aby zapobiec przybyciu 147 migrantów na statek organizacji pozarządowej Open Arms w sierpniu 2019 r. „Nie żałuję. [blocked the ships] 50 razy i zrobię to ponownie. To ulga z tego okresu, że Europa przypomniała sobie o istnieniu Włoch”.

Zapytany, czy mógłby rozważyć stworzenie bardziej humanitarnej polityki imigracyjnej, powiedział: „Chciałbym mieć dedykowane ministerstwo ds. migracji i współpracy międzynarodowej, ministerstwo, które obejmuje „korytarz humanitarny”, aby pomóc sprowadzać dzieci z takich miejsc jak Libia i Afganistan.” Powiedział, że „wyszkolona zagraniczna siła robocza” może być korzystna dla włoskiej gospodarki. „To, czego nie chcę, to żeby przypłynęli na łodziach, to jest bałagan”.

Salvini zostaje dotknięty, gdy pojawia się temat faszyzmu. Liga zaczynała jako północna partia separatystyczna, a jej założyciel Umberto Bossi ubolewał nad „przeklętymi faszystami”, zanim Salvini przejął ster w 2013 roku i rozpoczął swoją oś w kierunku skrajnej prawicy.

Pomimo przywoływania w niektórych swoich przemówieniach i postach w mediach społecznościowych postaci z czasów faszystowskich, powiedział, że Liga „nie ma nic wspólnego z faszystami ani nostalgią”. Jeśli chodzi o partnerstwo z braćmi włoskimi, partią, która wyłoniła się z neofaszystów, powiedział: „Nawet bracia we Włoszech się zmienili. Mam nadzieję, że w 2021 roku faszyzm będzie mógł zostać zarchiwizowany dla wszystkich”.

Jeśli w najbliższym czasie odbędą się wybory powszechne, Liga, Bracia Włoch i Forza Italia mogą z łatwością przekroczyć 40% głosów prawdopodobnie potrzebnych do rządzenia. Salvini powiedział, że radzili sobie lepiej w miastach i prowincjach poza miastami, „które są bardziej zglobalizowane, z takimi rzeczami jak Amazon i gdzie jest mniej kontaktów społecznych”. Wśród nich mają już 14 z 20 włoskich regionów. „Moim celem jest teraz [national] głosować. Wszyscy jesteśmy w rękach Boga, ale jestem w dobrym zdrowiu. wygramy.”