Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mastektomia z zachowaniem czucia | codzienne zdrowie

Czym różni się mastektomia zachowująca odczucia od konwencjonalnej mastektomii?

„W tradycyjnej mastektomii wszystkie nerwy są przecięte i większość ludzi traci czucie piersi” – wyjaśnia Ann Peled. „Straciliby również czucie sutków, gdyby mieli mastektomię, jednocześnie zachowując sutek”.

Oprócz utraty czucia, zespół bólu po mastektomii jest potencjalną konsekwencją konwencjonalnych operacji mastektomii. według Amerykańskie Towarzystwo OnkologiczneZespół bólu po mastektomii to ból nerwu w ścianie klatki piersiowej, pod pachą lub ramieniu, który nie ustępuje z czasem. Według Ziv Peled, nie jest to rzadkie po typowej mastektomii u chirurgów piersi, którzy nie są przeszkoleni w poszukiwaniu nerwów podczas operacji.

„Kiedy przetniesz nerw, zawsze istnieje szansa, że ​​ten nerw zostanie uszkodzony” – mówi.

Tym, co odróżnia mastektomię oszczędzającą doznania od tradycyjnej mastektomii, jest to, że nerwy są celowo konserwowane lub przeszczepiane za pomocą techniki zwanej ponowne rozważenie.

„Kiedy w naszej praktyce używamy terminu „mastektomia zachowująca czucie”, czyli operacji, którą przeprowadziliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, tak naprawdę mówimy o próbie zachowania któregokolwiek z nerwów, które można chronić przed rakiem. bezpieczny punkt widzenia podczas zabiegu” – mówi Ann Peled. „Odbudowujemy tych, których nie możemy”.

Według Anne Peled termin ten jest nowy; Zakorzeniło się to w ciągu ostatnich kilku lat, ale wciąż jest to coś, czego nie robi się w większości praktyk w całym kraju i na świecie.

„Jako chirurdzy onkologowie wszyscy chcemy robić to, co najlepsze w onkologii i myślę, że jest o wiele więcej [highee] Standard opieki z punktu widzenia onkologa” – mówi. „Myślę, że gdzie rzeczy zaczynają się gubić, a rzeczy zaczynają znikać, to ludzie, którzy nie myślą o jakości życia i nie myślą o celach pacjentów”.

Rozpoznanie raka piersi Anne Peled i ograniczone możliwości chirurgiczne sprawiły, że ona i jej mąż, Ziv Peled, stali się pionierami mastektomii oszczędzającej doznania.Anna Peled

Brak przejrzystości co do możliwości wystąpienia drętwienia klatki piersiowej po konwencjonalnej mastektomii jest przedmiotem dyskusji na temat życzeń Anne Peled, aby pacjentki mogły podjąć świadomą decyzję przed operacją.

READ  Jak NASA robi notatki w kosmosie?

Zachęca również pacjentów do obrony, zadając pytania o to, czego mogą się spodziewać po operacji i jak będzie wyglądał powrót do zdrowia. Zaleca również poinformowanie chirurga, że ​​odczucia są dla Ciebie ważne.

„Mamy tak długą historię w chirurgii raka piersi, aby ewoluować, aby znaleźć metody, które nadal są bezpieczne pod względem nowotworów, ale nie wykonujemy lepszej pracy z jakością życia. A dla mnie zachowanie czucia jest tylko kolejnym krokiem do to ostatnia granica w chirurgii mastektomii” – mówi.

Związane z: Twój najlepszy przewodnik dla kupujących po mastektomii

Kto jest kandydatem do mastektomii w celu zachowania czucia?

Do pacjentów Anne i Ziv Peled należą osoby, u których zdiagnozowano raka piersi oraz osoby, które pracują profilaktycznie w celu zmniejszenia ryzyka raka piersi.

„Każdy, kto jest kandydatem do mastektomii, jest tak naprawdę kandydatem do mastektomii zachowującej doznania” – mówi Ann Peled. „Istnieją niuanse dotyczące rodzaju rekonstrukcji, ale kiedy wykonujemy mastektomię, musimy być w stanie nie uszkodzić nerwów i odbudować nerwy przechodzące przez pierś, które musimy połączyć”.

Związane z: 8 rzeczy, których nie należy mówić osobie po mastektomii

Wyniki mastektomii zachowującej doznania: Kiedy doznanie powraca i jak jest mierzone

Ann i Ziv Peled przeprowadzili razem prawie 300 mastektomii zachowujących doznania, często lecząc pacjentki, które podróżują z całego kraju w celu przeprowadzenia tej operacji.

Połączyli test sensoryczny i pisemną ankietę, aby zmierzyć poziom czucia pacjentki przed i po mastektomii. „Lubimy przeprowadzać testy sensoryczne, kiedy tylko jest to możliwe, przed operacją, ponieważ daje nam to podstawowe informacje o tym, co jest „normalne” dla Ciebie. Więc wiemy, od czego zacząć, a celem jest zbliżyć się do tego jak najbliżej po operacji” – Ziv mówi Peled.

Czasami badania neurosensoryczne są powtarzane w kilku punktach po operacji, ale okazało się, że najważniejsze czasy na badanie to około 6 miesięcy, a następnie ponownie 12 miesięcy po operacji.

READ  Brytyjski szef zdrowia mówi, że zachorowanie na grypę z Covid podwaja ryzyko śmierci z powodu wirusa Corona

„Znaleźliśmy dobrą korelację między wynikami testów neurosensorycznych a liczbami w zakresie od dobrego do doskonałego czucia zarówno w obrębie piersi, jak i skóry sutków. Koreluje to dobrze z pacjentami, którzy w swoich ankietach zgłaszali, że odczuwali dobre do doskonałego w tych samych obszarach piersi” – mówi.

ten Badania Peledsa opublikowane w lipcu 2019 r. w czasopiśmie Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna Wyjaśnia, że ​​ich technika, łącząca neurochirurgię onkologiczną, rekonstrukcyjną i obwodową, prowadzi do poprawy wyników sensorycznych. W swoim badaniu 16 kobiet, które przeszły mastektomię z zachowaniem brodawki sutkowej z bezpośrednią rekonstrukcją implantu, doświadczyło 90 procent zaoszczędzonych odczuć.

zabierz Ann do Media społecznościowe Aby pomóc w rozpowszechnianiu informacji o mastektomii zachowującej doznania. Mówi, że często dzwoni do innych szpitali i ośrodków chirurgicznych, aby zapytać o tę technikę z powodu presji pacjentów.

Oba Peledy są karmione, aby stworzyć zasoby, które nie były dostępne dla Anne w momencie jej diagnozy.

„Wiem, że wybór, którego dokonałem, aby poddać się lumpektomii, był dla mnie właściwym wyborem. Ale prawda jest taka, że ​​gdybym miała wybór, aby zachować czucie, naprawdę rozważyłabym mastektomię” – mówi. „Jestem naprawdę podekscytowany, widząc, że ludzie, którzy są w takiej samej sytuacji jak ja, mogą teraz mieć wszystkie dostępne opcje”.

Związane z: Instagram i Facebook, przestańcie przekształcać zdjęcia po mastektomii w zdjęcia seksualne