W ostatnim czasie Maroko było świadkiem znacznego wzrostu swojej obecności w sektorze pomidorów szklarniowych w Polsce, co podkreśla East Fruit. Dane dotyczące bezpośredniego importu pomidorów z Maroka do Polski utrzymywały się na stałym wysokim poziomie przez ostatnie trzy lata, a wielkość importu wahała się od 30 000 do 36 000 ton. Pierwsza połowa tego roku to okres największej obecności marokańskich pomidorów na polskim rynku.
Bezpośredni import z Maroka wyniósł w zeszłym roku około 30 tys. ton i wykazał niewielki spadek w porównaniu z rokiem poprzednim ze względu na wyzwania pogodowe. Jednak wolumen ten był nadal dwukrotnie większy niż w 2019 r. W tym roku ożywienie w marokańskim przemyśle szklarniowym umożliwiło eksporterom wysłanie do Polski rekordowych 22 tys. ton pomidorów od stycznia do czerwca. Ponieważ duża ilość produktów marokańskich dociera do Polski także przez Hiszpanię, Niemcy, Francję i Holandię, faktyczna penetracja rynku jest jeszcze większa.
Pomimo postępów w krajowej uprawie warzyw szklarniowych, w 2023 r. Polska wyrosła na ósmego co do wielkości importera pomidorów z upraw szklarniowych na świecie. W Europie pod względem importu pomidorów wyprzedza Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Rosję i Holandię. Polskie firmy ustanowiły nowy rekord, importując 216 000 ton pomidorów w 2023 r., zwiększając swój import w pierwszej połowie roku o 15% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. W ciągu ostatnich pięciu lat łączny import pomidorów do Polski wzrósł o ok. trzeci.
Większość pomidorów szklarniowych w Polsce pochodzi z pięciu głównych krajów: Holandii, Turcji, Hiszpanii, Maroka i Niemiec, co stanowi 92-95% całkowitego importu. W 2023 roku Türkiye wyłoniło się na głównego dostawcę ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w Hiszpanii i Maroku, które doprowadziły do znacznego spadku cen. Jednak tureckie oferty, zwłaszcza okrągłe czerwone pomidory, nie zastąpiły całkowicie produktów hiszpańskich i marokańskich. Maroko wyróżnia się na polskim rynku koncentracją na szerokiej gamie pomidorów koktajlowych, w tym standardowych pomidorkach koktajlowych okrągłych, pomidorkach koktajlowych śliwkowych, pomidorkach koktajlowych Daterini, mieszankach wiśniowych oraz wiśniach na winorośli. Polscy importerzy doceniają wiodącą rolę Maroka w wyznaczaniu trendów w segmencie pomidorów koktajlowych, a polski segment HoReCa w szczególności dorównuje standardom prezentowanym przez dostawców marokańskich.
źródło: Owoce Wschodu
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu