Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Mała książeczka” z 10 wierszami Charlotte Bronte Worth 1,25 miliona dolarów zwraca Strona główna | Charlotte Bronte

Mała książeczka, mniejsza niż karta do gry i zawierająca 10 oszałamiających nieopublikowanych wierszy, wraca do jego domu w West Yorkshire, gdzie 13-latek z miłością napisał ją w 1829 roku. Charlotte Bronte.

Zagubiona myśl, kupiona w Nowym Jorku za 1,25 miliona dolarów (1 milion funtów) z myślą o Haworth i mająca wymiary zaledwie 10 cm na 6 cm, jest prawdopodobnie centymetrem za centymetrem, najcenniejszym rękopisem literackim, jaki kiedykolwiek powstał. wszystko.

Jego wartość artystyczna jest również przez dach. „To naprawdę wyjątkowe” – powiedziała Ann Dinsdale, główny koordynator Plebania Brontë Muzeum. „Całkowicie nie mogę w to uwierzyć. Jeszcze nie byłem w stanie tego wszystkiego pojąć.”

Rękopis jest jedną z „małych książeczek” napisanych, gdy Charlotte i jej rodzeństwo Emily, Anne i Branwell byli dziećmi. Rękopisy są często pisane dla żołnierzy igrzysk Branwell i podkreślają ich niesamowitą kreatywność i talent.

Ilustracja autorstwa Charlotte Bronte autorstwa George’a Richmonda. Zdjęcie: Apic / Getty Images

pt. „Księga Rehmsa” [sic] Charlotte Bronte Sprzedane przez nikogo i wydrukowane przez siebie” to zbiór 10 wierszy, które napisała jako 13-latka.

„Jest znana ze swoich powieści, ale Charlotte początkowo chciała zostać poetką” – powiedział Dinsdale. „Wiemy, że wysłała próbki swojej poezji do nagradzanego poety i powiedziała mu o swojej ambicji zostania poetką, i to jest w porządku”.

Laureat poety Robert Southey, który haniebnie odradzał jej pracę literacką. „Literatura nie może być kobiecą sprawą życiową: i nie powinna nią być” on napisał.

Tytuły wierszy były znane koneserom i daleko im do odosobnionej plebanii i bagiennych krain wiatrów. Yorkshire. Obejmują one oglądanie ruin Wieży Babel, pieśni wygnania i medytacje podczas podróży po kanadyjskim lesie.

Co zaskakujące, same wiersze nie zostały opublikowane, sfotografowane, skopiowane, a nawet streszczone.

Książka Ryhmesa jest ostatnią z ponad dwudziestu książek-miniatur stworzonych przez Charlotte, które pozostały w prywatnych rękach. Ostatni raz widziano go na aukcji w Nowym Jorku w 1916 roku, gdzie sprzedano go za 520 dolarów. Wtedy jego miejsce pobytu zniknęło lub pozostało nieznane do tej pory.

Kiedy okazało się, że książka będzie jedną z gwiazd minionego weekendu Międzynarodowe Targi Książki Archeologicznej w Nowym JorkuWiodąca brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się dziedzictwem literackim.

ten Przyjaciele Bibliotek Narodowych (FNL) Został założony w 1931 roku, aby pomóc zachować pisaną i drukowaną historię Wielkiej Brytanii. To był jeden z jej największych przebojów zeszłego roku Zebrał 15 milionów funtów, aby uratować Bibliotekę Honesfieldbezprecedensowa skarbnica dziedzictwa literackiego i cudów, zawierająca list, w którym Jane Austen przepowiada koniec romansu.

Jordi Gregg, prezes FNL, powiedział, że mają tylko dwa tygodnie na zebranie pieniędzy na zakup książki, co było trudnym zadaniem.

Plebania Bronte w Haworth.
Plebania Bronte w Haworth. Zdjęcia: Rob Ford/Almy

„Ocalenie małej książeczki Charlotte Bronte to ogromny zysk dla Wielkiej Brytanii” – powiedział. „Zwrócenie tego literackiego skarbu do domu wielebnego Bronte, gdzie został napisany, jest interesujące zarówno dla uczonych, jak i studentów studiujących jednego z naszych największych pisarzy”.

Wśród odbiorców, którzy przekazali pieniądze na zakup książki, majątek TS Eliota i Fundacja Garfielda Westona.

Rękopis został przekazany Towarzystwu Bronte, którego muzeum w Haworth mieści największą na świecie kolekcję rękopisów Bronte. Ma już dziewięć małych książek, a wkrótce dołączy do niej kolejne siedem książek z Honresfield Library.

Dinsdale powiedział, że jest możliwe, że cała czwórka Brontë pisała książki lub małe czasopisma jako dzieci, chociaż ani Anne, ani Emily nie przeżyły żadnego z nich.

Czwórka rodzeństwa stworzyła ewoluujący świat fantasy z narodem zwanym Angria i miastem o nazwie Glasstown, wypełnionym bohaterami z dzieciństwa. Stamtąd pochodziły jedne z największych powieści, nie bardziej niż Jane Eyre z Charlotte i Emily Wichrowe Wzgórza.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano

Dinsdale powiedział, że to bardzo ekscytujące być odbiorcą tak „nadzwyczajnej i nieoczekiwanej” darowizny.

„Zawsze jest to wzruszające, gdy przedmiot należący do rodziny Brontë zostaje przyniesiony do domu, a ta ostatnia mała książeczka, która pochodzi z miejsca, w którym została napisana, gdy sądzono, że została zgubiona, jest dla nas bardzo wyjątkowa”.

READ  Żywa rodzina królewska: „Meghan tyran!” Okrutny francuski atakuje księżną Sussex | Królewski | Aktualności