Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liszaj czy nie: problemy z tkankami miękkimi

Dr Todd Britten

„Zaburzenia tkanek miękkich w jamie ustnej obserwuje się u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od płci i ze stanem zdrowia” – mówi dr Todd Britten, lekarz periodontolog z Clearwater na Florydzie. Periodontolog zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem problemów z tkankami miękkimi. Jedną z najczęstszych chorób tkanek miękkich, które dr Britten obserwuje u swoich pacjentów, jest liszaj płaski jamy ustnej.

Britten wyjaśnił, że liszaj płaski jamy ustnej (lub OLP) jest przewlekłą zapalną chorobą autoimmunologiczną, która najczęściej atakuje skórę i wyściółkę błony śluzowej jamy ustnej, w tym policzki i usta. OLP często wygląda jak białe smugi przecinające się w przypominające pajęczynę trzaski na czerwonym tle, ale może mieć kilka różnych objawów, a u niektórych pacjentów może wystąpić bolesny stan, w którym obecne są wrzody (liszaj płaski wrzodziejący).

OLP wynika z niewłaściwej produkcji przeciwciał przeciwko tkankom jamy ustnej osobnika. OLP dotyka 0,5-4% populacji na całym świecie, dotyka kobiety w stosunku 2:1 i najczęściej występuje u 50- i 60-letnich kobiet po menopauzie. Może wpływać na jakość życia, sen i powodować stres u tych, którzy na nią cierpią, i zwykle trwa całe życie. Uszkodzenia liszaja płaskiego mogą również stać się złośliwe.

Dr Britten mówi, że liszaj płaski jamy ustnej można zdiagnozować w jego gabinecie za pomocą badania, które często wymaga biopsji tkanek miękkich. „Inne stany tkanek miękkich w jamie ustnej mogą wykazywać podobne objawy, więc właściwa diagnoza jest kluczowa” – mówi dr Britten. Jeśli liszaj płaski jamy ustnej zostanie potwierdzony, pacjenci będą odpowiednio leczeni, często z receptą na żele lub kremy do stosowania w jamie ustnej, a dr Britten często zaleca płukanie jamy ustnej, pastę do zębów i zmianę diety w przypadku tego schorzenia.

READ  Badanie pokazuje ograniczenia COVID i badania przesiewowe związane z krótkowzrocznością u dzieci | Korona wirus

Brittain Dental and Implantology to prywatna praktyka stomatologiczna, która zapewnia pacjentom indywidualną opiekę dentystyczną w Dental Implants w Clearwater na Florydzie. Dr Todd Britten oferuje kojące leczenie stomatologiczne. po więcej informacji odwiedź https://www.brittenperio.com

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych lub e-mailu: