Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liderzy w dziedzinie zdrowia i starzenia się współpracują w innowacyjnych badaniach mózgu, aby przynieść korzyści Wannau

Dwie organizacje zobowiązały się do prowadzenia nauki w inny sposób – Dobra starość wyzwanie flaga narodowa
A Te Atawhai lub Te Ao Z przyjemnością ogłaszamy nową współpracę w celu zbadania zdrowia mózgu Maorysów.

Te Roro: Studium Maorysów Maturanga Jest to projekt badawczy, który zajmuje się zdrowiem mózgu w sposób holistyczny, skupiając się na Maorysach (wiedzy Maorysów) i przywództwie Maorysów na rzecz Maorysów. Będzie czerpał z tradycyjnych źródeł, takich jak whakairo (rzeźby), karakia (modlitwy i zaklęcia), mōteatea (hymny poetyckie) i inne źródła, aby zrozumieć, w jaki sposób Maorysi postrzegają zdrowie i samopoczucie mózgu.

Większość badań w Nowej Zelandii przyczyniła się do opracowania zachodnich ram i metod leczenia chorób mózgu, takich jak demencja, udar, urazowe uszkodzenie mózgu i neuroróżnorodność. W przeciwieństwie do tego, Maorysi mają holistyczny pogląd na zdrowie, a Te Roro stara się rozwiązać ten problem, używając metod Kaupaba Maori do zbadania zdrowia i dobrego samopoczucia mózgu. Zespół badawczy składa się z dobrze zintegrowanych i zaufanych ekspertów maoryskich w społecznościach, którym służą.

„Te Roro to wyjątkowa okazja dla dwóch organizacji, Aging Well i Te Atawhai o te Ao, aby wykorzystać nasze mocne strony i współpracować w światowej klasy badaniach mózgu, które bezpośrednio dotyczą nierówności, z jakimi borykają się Maorysi w systemie opieki zdrowotnej i medycynie” – powiedział Aging Dobry dyrektor, profesor nadzwyczajny Louise Bar Brownlee.

„Jesteśmy dumni, że ułatwiamy silne partnerstwo, ponieważ zmieniamy życie Maorysów Wanau, zarówno teraz, jak i w przyszłości”.

Te Atawhai o Te Ao, niezależny maoryski instytut zdrowia i środowiska, poprowadzi te badania, wykorzystując swoją rozległą wiedzę i sieci do ułatwienia integracji wiedzy tubylczej z nauką zachodnią.

„To wyjątkowa praca ze względu na specyficzną soczewkę Maorysa używaną w tym podejściu” – powiedział dr Rawiri Tinirao, dyrektor Te Atawhai o Te Ao i główny badacz Te Roro.

READ  Wybuch epidemii Covid-19 delta: Czy urzędnicy ds. zdrowia w Nowej Zelandii powinni rozważyć zastosowanie dawek przypominających?

Długoterminowy wynik badania Te Roro jest taki, że Maorysi whanau są w stanie utrzymać lub poprawić zdrowie mózgu przez całe życie. Badania mają na celu przyczynienie się do odrodzenia Maturanga Maorysów w mózgu, a także wizualizacji i ponownego postrzegania mózgu i ciała z perspektywy Maorysów.

Współdyrektor Good Sheik, profesor David Baxter, wspiera możliwość współpracy w celu rozpowszechniania informacji i odkryć na wiele sposobów.

„To innowacyjne badanie stawia tradycyjne metody Maorysów, takie jak Wananga, Hakaeru i Haikiru, na równi z zachodnimi osiągnięciami nauki akademickiej, takimi jak publikacje i raporty” – powiedział profesor Baxter.

„Jesteśmy podekscytowani, że możliwość kontynuowania tych badań przez Aging Well i Te Atawhai o Te Ao wygeneruje wiedzę, która będzie informować i poprawiać życie wszystkich Nowozelandczyków”.

© Zakres mediów