Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

LGBT+Polska w niebezpieczeństwie, ponieważ orzeczenie Sądu Najwyższego stawia kraj na ścieżce „Polexitu”

Mężczyzna trzyma znak z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim i prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas demonstracji w Warszawie 7 października 2021 r. (Jaap Arriens/AFP/Getty)

Polska lewica bije na alarm w związku z orzeczeniem sądu odrzucającym pierwszeństwo prawa unijnego nad ustawodawstwem krajowym, wprowadzającym kraj na ścieżkę „prawnej polityki politycznej”.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek (7 października), że niektóre przepisy UE są sprzeczne z konstytucją kraju, co może mieć daleko idące konsekwencje dla i tak już nękanej społeczności LGBT.

Premier Mateusz Morawiecki skierował sprawę do Sądu Najwyższego w marcu w związku z toczącym się z Unią Europejską sporem m.in. o prawa osób LGBT.

Gdy Unia Europejska groziła wstrzymaniem finansowania wielu stref „wolnych od homoseksualistów i osób transpłciowych” w całej Polsce, Morawieck argumentował, że niektóre postanowienia traktatów UE są sprzeczne z najwyższym prawem Polski, a instytucje UE „działają poza ich jurysdykcją”.

W tej sprawie po raz pierwszy w historii UE przywódca państwa członkowskiego zakwestionował w całości traktaty w sądzie konstytucyjnym, a decyzja ta może mieć poważne reperkusje dla najsłabszych środowisk w Polsce.

Polski działacz LGBT + Bart Staszweski spekulował, jak Prawo i Sprawiedliwość, antygejowska partia rządząca, zamierza wykorzystać to zwycięstwo.

„PiS wie, że z kartą Polexit warto grać, bo to znak, że jest gotowy na ciężki mecz. Sprawdza, ile determinacji UEFA musi dać, by sprostać trudnym wymaganiom.”

Z perspektywy wyborów za dwa lata tylko PiS może wygrać. Ktoś po nich posprząta.

Rafai Trzaskowski, pro-LGBT prezydent Warszawy również wyraził obawę o przyszłość. „Nie wierzysz w Polexit? Czy wierzysz w decyzje PiS? Cóż, kolejny krok na drodze do Polexitu został zrobiony” – powiedział.

„Trudno wyobrazić sobie poważniejsze naruszenie zobowiązań państwa członkowskiego niż fałszywe orzeczenie sądu pod dyktando Kaczyńskiego”.

Robert Bedron, pierwszy otwarcie gejowski polski polityk, zasugerował, że orzeczenie pozwoli na zbliżenie polityki kraju do Rosji.

READ  Big B kupuje koncentratory tlenu z Polski i przekazuje wentylatory BMC

Było fajnie, ale to koniec. Wzięliśmy kilka euro, a teraz czas na rubla. „Chociaż mam wrażenie, że kieszenie niektórych rządzących sekt były w nich wypchane od dawna”.

w mocne stwierdzenie W czwartek Komisja Europejska podkreśliła, że ​​”prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”.

Dodał, że „wszystkie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych”, ostrzegając, że „nie zawaha się skorzystać ze swoich uprawnień traktatowych w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa unijnego”.