Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Leon Vitale, współpracownik Stanleya Kubricka i aktor Barry Lyndon, umiera w wieku 74 lat |  Kino

Leon Vitale, współpracownik Stanleya Kubricka i aktor Barry Lyndon, umiera w wieku 74 lat | Kino

Leon Vitale, aktor Barry Lyndon, który stał się jednym z najbliższych powierników Stanleya Kubricka, zmarł w wieku 74 lat.

Witalij zmarł w piątek o godz Los AngelesJego rodzina powiedziała w niedzielę. Zmarł spokojnie wśród swoich bliskich, w tym trójki dzieci, Maszy, Maksa i Wiery.

Jego dzieci powiedziały: „Leon był wyjątkowym i pięknym mężczyzną, kierującym się swoją ciekawością, który wszędzie szerzył miłość i ciepło”. „Zostanie zapamiętany z miłością i będzie tęsknił za wieloma, którzy go dotknęli”.

Chociaż Witalij jest często opisywany jako asystent Kubricka, dokumentalny Filmworker z 2017 roku rzuca światło na jego ogromny i w dużej mierze niepopularny wkład w twórczość jednej z największych osobowości kina, od Lśnienia przez oczy szeroko zamknięte. Zrobił wszystko, od wyboru i szkolenia aktorów po nadzorowanie renowacji. Kiedyś Witalij ustawił nawet monitor wideo, aby Kubrick mógł mieć oko na swojego umierającego kota.

Matthew Modine, który wystąpił w kurtce Kubricka Full Metal, napisał w niedzielę na Twitterze swoje kondolencje.

„Spotykamy ludzi, którzy mają ogromny wpływ na nasze życie. Jedną z takich osób był Leon Vitale” – pisał Modine – „Artysta w każdym aspekcie swojego życia. Kochający ojciec i przyjaciel wielu. Hojny i tolerancyjny charakter. Uosabiał i ucieleśniał łaskę”.

Filmowiec Lee Unkrich również napisał na Twitterze, że był „całkowicie smutny”. „Pomógł mi ogromnie z moją jasną książką i jestem sfrustrowany, że go nie zobaczy. Był miłym, delikatnym, skromnym, hojnym człowiekiem i istotną częścią zespołu Stanleya Kubricka. „

Przed spotkaniem z Kubrickiem Witalij był wschodzącym aktorem w Wielkiej Brytanii i pojawił się w kilku brytyjskich programach telewizyjnych, w tym Softly, Softly, Follyfoot, Z Cars i Notorious Woman.

W 1974 roku został obsadzony jako Barry Lyndon jako Lord Bullingdon, zięć postaci Ryana O’Neala.

Witalij był tak zafascynowany Kubrickiem i jego działalnością, że podjął niezwykłą decyzję o rezygnacji z aktorstwa i poświęceniu się całkowicie słynnemu reżyserowi przez ponad dwie dekady.

READ  Tom Holland robi sobie przerwę od mediów społecznościowych i „ślimaków”, kiedy czyta rzeczy o sobie

Następnym osiągnięciem Witalija dla Kubricka był „osobisty asystent reżysera” w Lśnieniu, chociaż to tylko część historii; Wiadomo, że pomógł obsadzić czteroletniego Danny’ego Lloyda w roli Danny’ego Torrance’a, Louise i Lisy Burns jako przerażających bliźniaczek Grady (jako inspirację cytując Diane Arbus).

„Spotkanie ze Stanleyem było dla mnie punktem zwrotnym” Powiedział Guardianowi w 2017 roku. „Dzięki niemu zacząłem patrzeć na sprawy pod innym kątem. Rozmawiałem ze Stanleyem o współpracy z nim, a on powiedział: 'OK, zobaczmy, co się stanie’”. W tym samym roku opisał swoją decyzję o rezygnacji z działania jako „naprawdę drastyczną zmianę w moim życiu”.

Po śmierci Kubricka w 1999 r. Witalij nadzorował renowację kilku filmów Kubricka i otrzymał za swoją pracę nagrodę Cinema Audio Society. Później pracował z reżyserem Toddem Fieldem przy filmach Małe dzieci i W sypialni.

Przed rozpoczęciem produkcji filmu dokumentalnego Filmworker, jego reżyser, Tony Ziera, powiedział, że on i wielu obsesyjnych fanów Kubricka znało Witalija z jego występów w Barrym Lyndonie i Oczu szeroko zamkniętych, w których grał Czerwonego Płaszcza, oraz z tego, że był kluczowym członkiem wewnętrznego kręgu Kubricka. Ale kiedy w końcu spotkał Witalija, aby nakręcić film, uderzyła go jego „życzliwość, pokora i niezwykły zakres jego historii”.

Zierra pracuje nad wersją Filmowca reżysera, która będzie zawierać nowe ujęcia, które on i Vitali chcieli w filmie, ale nie zdążyli na swój debiut w Cannes w 2017 roku.