Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kwarteng ostrzega Kwarteng Bank | Wielka Brytania w recesji i kolejne podwyżki stawek Mini-budżet 2022

The Bank Anglii Kwasi Kwarteng ostrzegł, że gospodarka jest w zastoju i prawdopodobnie będzie musiała podnieść stopy procentowe po piątkowym minibudżecie obniżki podatków.

W przededniu ważnego pakietu wsparcia ze strony kanclerza skarbu, mającego na celu przerwanie tego, co nazwał „cyklem stagnacji” w gospodarce, Threadneedle Street powiedział, że brytyjska gospodarka zmierza w kierunku niższej produkcji drugi kwartał z rzędu, przy spodziewanym kontrakt. 0,1% w ciągu trzech miesięcy do września.

Jednak w sytuacji, gdy rachunki za energię i żywność wciąż rosną, a inflacja nie osiągnie szczytu do października, Bank Anglii podniósł koszty finansowania zewnętrznego na siódme z rzędu posiedzenie Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) i dał jasno do zrozumienia, że ​​plany nowego rządu mogą podwyżki stóp.

RPP – dowolna Podwyższenie stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego do 2,25% w czwartek – powiedział, że dokładnie oceni wpływ rządowych pułapów cen energii i planu wzrostu przed kolejną decyzją komisji w listopadzie.

W liście do kanclerza skarbu wyjaśniającym, dlaczego inflacja wzrosła prawie pięciokrotnie w stosunku do celu 2%, prezes banku Andrew Bailey powiedział: „Jeśli oczekiwania wskazują na dalsze utrzymujące się naciski inflacyjne, w tym zwiększony popyt, Komitet zareaguje agresywnie, gdy niezbędny.”

Kwarteng ogłosi w piątek 30 odrębnych środków – w tym obniżki podatków, nowe strefy inwestycyjne i przyspieszenie projektów infrastrukturalnych – w celu podniesienia tempa wzrostu gospodarki do deklarowanego celu 2,5% rocznie.

Jeden z kluczowych elementów pakietu – cofnięcie podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne o 13 miliardów funtów, wprowadzonej w kwietniu w celu sfinansowania podatku zdrowotnego i socjalnego – wejdzie w życie 6 listopada, trzy dni po kolejnej stopie procentowej banku. decyzja.

Podczas gdy prawie 28 milionów ludzi zatrzyma więcej swoich zarobków w wyniku przeprowadzki, think tank Resolution Foundation powiedział, że najbiedniejsze 10% gospodarstw domowych będzie zarabiać średnio 11,41 GBP w latach 2022-23, podczas gdy najbogatsze 10% gospodarstw domowych zarobi £. 682.

Oczekuje się, że mini-budżet będzie zawierał znaczące dodatkowe interwencje stymulujące wzrost, poza odwróceniem wzrostu NIC i planowanym na kwiecień podwyżką podatku od osób prawnych, potwierdziły źródła skarbu, a brytyjskie źródło rządowe opisało pakiet jako zawierający „więcej królików niż Watership Na dół”.

Kluczowym elementem wydarzenia finansowego będą nowe strefy inwestycyjne dla 38 władz lokalnych i prezydenckich w Anglii – w tym West Midlands, Tees Valley, Somerset i Hull – które będą miały znaczną liberalizację planowania, aby uwolnić więcej gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i komercyjne, oraz obniżki podatków dla firm.

Plany inwestycyjne dzielnicy obejmują szereg kontrowersyjnych środków, takich jak usunięcie potrzeby realizowania przez deweloperów celów związanych z przystępnymi cenami mieszkaniowymi, jak po raz pierwszy ujawnił The Guardian. Na tych obszarach zmniejszona zostanie również regulacja środowiskowa.

Kwarteng będzie bronił planów podniesienia limitu premii dla bankierów i zakazu frackingu, mówiąc, że rząd będzie „odważny i nie nieśmiały w dążeniu do wzrostu – nawet jeśli oznacza to podejmowanie trudnych decyzji”.

Ogłosi również środki mające na celu przyspieszenie realizacji około 100 dużych projektów infrastrukturalnych w całym kraju, które, jak powie, zostały niepotrzebnie opóźnione przez biurokrację.

Kanclerz powie parlamentarzystom: „Wzrost nie jest tak duży, jak powinien być, co utrudniło płacenie za usługi publiczne, wymagające wyższych podatków. Ten cykl recesji doprowadził do prognoz, że obciążenia podatkowe osiągną najwyższy poziom od końca Lata 40.”

Jesteśmy zdeterminowani, aby przerwać ten cykl. Potrzebujemy nowego podejścia do nowej ery nastawionej na wzrost. W ten sposób zapewnimy wyższe płace, większe możliwości i wystarczające dochody, aby sfinansować nasze usługi publiczne teraz iw przyszłości.

W ten sposób z powodzeniem będziemy konkurować z dynamicznymi gospodarkami na całym świecie. W ten sposób zamienimy błędne koło stagnacji w cnotliwe koło wzrostu”.

Pat McFadden, główny skarbnik skarbu, powiedział, że kwoty, o które chodzi, były nadzwyczajne, bez jakiegokolwiek zbadania sposobu ich finansowania, poza pożyczkami.

„Ich wybór, aby sfinansować to wszystko za pomocą pożyczek i nie próbować sfinansować nawet części tego za pomocą nieoczekiwanego podatku od firm energetycznych, które czerpią jak najwięcej z obecnego kryzysu, zwiększa ryzyko i sprawia, że ​​brytyjscy podatnicy dłużej płacą więcej” – powiedział.

Ogłaszając swoją ostatnią decyzję w sprawie stóp procentowych, Bank Anglii powiedział, że gwarancja cen energii, która ustala rachunki dla gospodarstw domowych, oznacza, że ​​inflacja osiągnie szczytowy poziom nieco poniżej 11% tej jesieni, a nie powyżej 13%. Chociaż CPI nieznacznie spadł z 10,1% w lipcu do 9,9% w sierpniu, nadal jest na poziomie niespotykanym od wczesnych lat 80-tych.

Jednak Bailey powiedział w swoim liście do Kwarteng, że rządowe środki wsparcia mogą zwiększyć presję na wzrost kosztów utrzymania. Wszystko inne jest równe… to zwiększy presję inflacyjną w średnim okresie” – napisał Bailey.

Po 0,1% spadku produktu krajowego brutto w ciągu trzech miesięcy do czerwca, bank powiedział, że w trzecim kwartale spodziewany jest dodatkowy spadek o 0,1% w związku ze spadkiem wydatków konsumpcyjnych oraz słabą aktywnością w sektorze produkcyjnym i budowlanym.

Powiedziała, że ​​spadek odzwierciedla również mniej niż oczekiwano ożywienie po dodatkowym dniu wolnym od pracy z okazji platynowego jubileuszu królowej, a także wpływ firm zamykających swoje drzwi na znak szacunku dla pogrzebu państwowego w tym tygodniu. Z technicznego punktu widzenia uważa się, że gospodarka znajduje się w recesji, jeśli doświadczyła dwóch kolejnych kwartałów ujemnego wzrostu.

Susanna Streeter, starszy analityk ds. inwestycji i rynków w Hargreaves Lansdown, powiedziała: „Gwizdkiem początkowym było ekonomiczne przeciąganie liny między Bankiem Anglii a rządem Liz Truss.

„Zespół Bailey z BoE chce usunąć popyt z gospodarki, spróbować zatrzymać spiralę cenową, podczas gdy zespół Truss chce ją stymulować i ryzykuje przedłużenie tempa podwyżek stóp”.

READ  Kierowcy dostarczający jedzenie zostali zwolnieni po tym, jak „zniżkowa” aplikacja GPS wysłała ich na „niemożliwe” trasy | Firmy transportowe/przemysł dostawczy