Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Książę Andrzej, bankier… i tajemniczy „prezent ślubny” o wartości 750 000 funtów | Książę Andrzej

Gdy trzy lata temu turecki przedsiębiorca Salman Turk uruchomił nowy bank cyfrowy, wkraczał na zatłoczony rynek internetowych startupów, mając nadzieję na przejęcie biznesu od tradycyjnych banków.

Wydaje się, że niewiele rzeczy odróżnia nowe londyńskie przedsięwzięcie, Heyman A, od wielu innych konkurentów. Miał podstawową stronę internetową, niewielkie fundusze w porównaniu z niektórymi cyfrowymi konkurentami i brak licencji bankowej. „Budujemy dobry bank dla dobrych ludzi” – mówi jej strona internetowa. W przypisie dodano, że „w trakcie składania wniosku” zostanie bank w Wielkiej Brytanii.

Ale zaledwie siedem miesięcy po rozpoczęciu nowego projektu, Turk został oczarowany na scenie z księciem Yorku w St James’s Palace, aby odebrać prestiżową nagrodę People’s Choice Award. Stadion @ Pałac Stało się. Konkurs w dniu 6 listopada 2019 r. był wersją programu BBC autorstwa księcia Andrzeja legowisko smoka, ale z bezcennym królewskim klimatem. Był to oszałamiający zamach stanu dla byłego bankiera Goldman Sachs, Turka i jego raczkującego banku, ale nie zabezpieczył przyszłości firmy, która wygasła we wrześniu ubiegłego roku.

W zeszłym tygodniu okazało się, że 77-letnia turecki milioner Nehbat Eviyap Esplin złożyła pozew przeciwko 35-letniej Turk, która twierdzi, że została przez niego oszukana. Domaga się zwrotu w wysokości około 38 milionów funtów. zakwestionować zarzuty.

Turk pomógł zarządzać finansami Esbelin, dokumenty sądowe twierdzą, że Turk nakłonił do zapłaty 750 000 funtów na rzecz Książę Andrzejzaledwie dziewięć dni po otrzymaniu nagrody w St James’s Palace.

Pieniądze zostały już zwrócone z prywatnego konta bankowego Isbilen, ale to rodzi nowe pytania dla księcia Andrzeja: czy on i jego doradcy byli świadomi, że płatność była powiązana z wypuszczeniem i dlaczego pieniądze? Książę Andrzej nie odgrywa kluczowej roli w skomplikowanym postępowaniu Sądu Najwyższego i nie jest oskarżony o wykroczenie.

READ  Zdjęcia dawnych i obecnych królowych do ekspozycji z okazji jubileuszu platyny | Platynowy Jubileusz Królowej

W swoich uwagach do Sądu Najwyższego Esplin powiedziała, że ​​Turk powiedziała jej, że płatność była prezentem dla księcia Andrzeja po tym, jak rzekomo pomógł w zorganizowaniu paszportu zastępczego.

Salman Turk Zdjęcie: Pitch @ Palace / Twitter

Powiedziała również, że widziała e-mail od Turk do swojego prywatnego banku Hampden & Co, w którym stwierdzono, że płatność była prezentem ślubnym dla księżniczki Beatrice, która poślubiła potentata nieruchomości. Edoardo Mapelli Mozzi w lipcu 2020 r..

Esplin powiedziała sądowi, że rozważa zarzuty dotyczące rzekomej roli księcia Andrzeja w załatwieniu paszportu lub że przekaz pieniężny był fałszywym prezentem ślubnym.

W wyjątkowej wersji rozmowy wysłanej przez codzienna poczta Wczoraj Amanda Thirsk, była prywatna sekretarka księcia Andrzeja i była dyrektor [email protected] Palace, rzekomo powiedziała bankierowi Hampden & Co, który sprawdzał zgodność z przepisami, że wierzy, że pieniądze to prezent. Podobno powiedziała: „Rozumiem, że to prezent ślubny… co to jest [Beatrice] A jej rodzina postanowiła zrobić to naprawdę o nich, prawda? Thirsk powiedział Poczta Nie pamiętała wezwania, ale nie brałaby udziału w niczym niestosownym.

Poinformowano również, że była żona księcia Andrzeja, Sarah Ferguson, również otrzymała od Turka płatności w wysokości co najmniej 225 000 funtów za pośrednictwem firmy Alphabet Capital, która podobno jest powiązana z płatnościami należnymi jej za pracę w firmie fotowoltaicznej. Jej rzecznik powiedział, że nie była świadoma zarzutów, które się teraz pojawiły.

Isbilen jest członkiem tureckiej rodziny, która jest właścicielem Evyap Group of Companies, która posiada szereg marek mydła i środków higieny osobistej. Jej mąż, Ilhan Esbelin, jest byłym wiceprzewodniczącym rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz więźniem politycznym w Turcji od 2015 roku.

Esplin twierdzi, że dał Turcji skuteczną kontrolę nad pieniędzmi w wysokości 87,5 mln dolarów (66,7 mln funtów) i że „nieuczciwie i systematycznie” nadużywał zaufania, jakim go obdarzyła. Powiedziała, że ​​ma ograniczoną zdolność rozumienia języka angielskiego i potrzebuje pomocy w przeniesieniu swoich aktywów z Turcji. Twierdzi, że nieuczciwie zarządzał jej pieniędzmi.

Książę Yorku założył [email protected] w 2014 roku w celu „wzmocnienia i przyspieszenia pracy przedsiębiorców”. Program miał pomóc przedsiębiorcom „nawiązać kontakty” i zabezpieczyć inwestycje.

Jednak jej przyszłość była zagrożona, zanim Turk zabrał do domu nagrodę swojego banku.

Książę Andrzej dał mu niesławny drugi BBC Newsnight 10 dni po ceremonii wręczenia nagród publiczność zareagowała gwałtownie. Firmy takie jak KPMG, Barclays, Bosch i Standard Chartered zakończyły później sponsorowanie Pitch @ Palace. Jej przyszła działalność jest obecnie poddawana przeglądowi.

Rzecznik księcia Andrzeja powiedział, że nie będzie komentarza w sprawie toczącej się sprawy sądowej.