Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys we Francji związany z zapaleniem oskrzelików uwidacznia niedobór personelu – EURACTIV.com

Kryzys we Francji związany z zapaleniem oskrzelików uwidacznia niedobór personelu – EURACTIV.com

We Francji szerzy się epidemia zapalenia oskrzelików dotykająca niemowlęta i dzieci, co zwiększa presję na przeciążony i cierpiący na braki kadrowe sektor opieki zdrowotnej.

W zeszłym tygodniu prawie 7 000 niemowląt, z których 90% było w wieku poniżej jednego roku, zgłosiło się na oddział ratunkowy (A&E) – wzrost o 24% w porównaniu z poprzednim tygodniem. W tym samym okresie liczba przyjęć do szpitali na podstawie umówionych wizyt wzrosła o 53%.

„Dzisiaj do ośrodków pogotowia ratunkowego w całym kraju przybywa zbyt wielu pacjentów, ale zbyt mało personelu, aby zapewnić odpowiednią opiekę” – powiedział publicznej stacji radiowej lekarz medycyny Remy Salomon, pediatra. Francja Inter Środa.

Salomon dodał, że epidemia zapalenia oskrzelików nie tylko szybko się rozprzestrzenia, ale „całkowita liczba pracowników spadła, a warunki pracy stały się nie do zniesienia”. Nie ma potrzeby ustalania priorytetów dla pacjentów, ale brak zasobów jest bardziej uderzający niż kiedykolwiek.

Zapalenie oskrzelików jest wirusową infekcją dróg oddechowych, która powoduje zapalenie oskrzelików u niemowląt iw niektórych przypadkach może być śmiertelna.

Od ponad miesiąca lekarze i pielęgniarki ostrzegają przed groźbą niekontrolowanej epidemii. List otwarty został po raz pierwszy opublikowany 21 października i zgromadził już ponad 7000 sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W liście ostrzega się, że „oddziały intensywnej terapii dziecięcej w całej Francji są przeciążone” i potępia „poważne pogorszenie opieki zapewnianej dzieciom, co naraża je na codzienne ryzyko”.

We wtorek wszystkie szpitale w regionie paryskim uruchomiły plan awaryjny, aby zoptymalizować zasoby personelu. Jest to zgodne ze wstępnym planem wprowadzonym przez ministra zdrowia François Browna ponad dwa tygodnie temu – który jak dotąd nie zdołał skutecznie ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa.

W poniedziałek Brown ogłosił również dodatkowe 543 mln euro dla rządowych szpitali, w szczególności z powodu dodatkowych kosztów COVID-19, których nie uwzględniono w poprzednich iteracjach budżetu.

READ  Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdza szczepionkę przeciw krztuścowi

Komisja Europejska zatwierdziła na początku listopada lek zapobiegający zapaleniu oskrzelików, nercivimab, „w zapobieganiu zakażeniu wirusem syncytium układu oddechowego (RSV) u niemowląt” – poinformowała francuska grupa farmaceutyczna Sanofi, która opracowała wspólne leczenie z AstraZeneca.

(Theo Bergere-Gones | EURACTIV.fr)