Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys pokazuje powagę kryzysu migracyjnego

Jon Teese / PAP / EPA

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova powiedziała we wtorek, że polskie plany ogłoszenia stanu wyjątkowego na terenach w pobliżu białoruskiej granicy pokazują, że obecny kryzys migracyjny jest bardzo poważny.

Polski rząd zwrócił się do prezydenta kraju o ogłoszenie stanu wyjątkowego we wschodnich regionach przygranicznych w związku z rzekomą próbą destabilizacji Polski przez Białoruś poprzez przepychanie migrantów przez granicę.

Jourova powiedziała Wirtualnej Polsce, wiodącemu internetowemu serwisowi informacyjnemu i rozrywkowemu, że Polska powstrzymała się od ogłoszenia stanu wyjątkowego nawet podczas pandemii koronawirusa.

Powiedziała, że ​​decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego była „bezprecedensowa”.

Bezpośrednim powodem przeprowadzki jest kryzys spowodowany losem 30 migrantów z Bliskiego Wschodu, którzy koczowali w ciągu ostatnich trzech tygodni na granicy polsko-białoruskiej po tym, jak Polska odmówiła im wjazdu.

Jourova powiedziała jednak, że ludzie uwięzieni na granicy znajdują się w „tragicznej sytuacji” i należy im zapewnić pomoc humanitarną. Jednocześnie przyznała, że ​​sytuacja jest „niezwykle skomplikowana”, ponieważ wyraziła przekonanie, że polski rząd ją rozwiąże.

Jourova powiedziała, że ​​ludzie obozujący na granicy byli „ofiarami reżimu prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki”, który próbował przemycić migrantów do Unii Europejskiej za pieniądze.

Podkreśliła również, że Unia Europejska musi zachować bezpieczeństwo swoich granic, ale jednocześnie ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i humanitarnego traktowania osób, które już przekroczyły granicę.

Łukaszenko nadal przenosi migrantów z Iraku do granic UE, celując w Litwę i Polskę oraz wykorzystując migrantów w swojej wojnie hybrydowej przeciwko UE, powiedział we wtorek wysoki rangą urzędnik UE dziennikarzom w Brukseli.

Sprawa zostanie szerzej omówiona na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w dalszej części tygodnia, dodał urzędnik, dodając, że nie można wykluczyć dalszych sankcji wobec Mińska.

Minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński powiedział wcześniej tego dnia, że ​​stan wyjątkowy dotknie lokalną ludność w ograniczony sposób, ale ograniczy dostęp innych osób do chronionego obszaru. „Nie będzie wycieczek, imprez, demonstracji” – powiedział.

READ  10 najlepszych wyników rewizji z lat 70. Część 49 | Sztuka i Rozrywka