Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys na Ukrainie: Władimir Putin rozkazał wojska do państw wschodniej Ukrainy, które właśnie ogłosiły „niepodległości”, odpowiedział Zachód

Przeciwstawiając się ostrzeżeniom Zachodu przed takim posunięciem, Kreml powiedział, że Putin ogłosił swoją decyzję we wcześniejszych rozmowach telefonicznych z przywódcami Niemiec i Francji, którzy według Kremla wyrazili rozczarowanie.

Posunięcie Moskwy może storpedować w ostatniej chwili próbę zorganizowania szczytu z prezydentem USA Joe Bidenem, aby zapobiec inwazji Rosji na Ukrainę. Rubel powiększał swoje straty, gdy mówił Putin, w pewnym momencie spadł powyżej 80 w stosunku do dolara.

Biały Dom powiedział, że Biden wkrótce wyda dekret zakazujący „nowych inwestycji, handlu i finansowania przez osoby z USA do, z lub w” separatystycznych regionach. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała w oświadczeniu, że decyzja „umożliwi również nałożenie sankcji na każdego, kto jest zdecydowany działać na tych obszarach Ukrainy”.

Psaki powiedział, że wkrótce zostaną podjęte dalsze środki, a środki przygotowywane w odpowiedzi na dekret Putina są odrębne od sankcji, na które Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są gotowi w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedzieli we wspólnym oświadczeniu, że UE „zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w ten nielegalny czyn”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oskarżył Rosję o dalsze podsycanie konfliktu na wschodniej Ukrainie i „próbę pretekstu” do kolejnej inwazji. Rosja zaanektowała Krym od Ukrainy w 2014 roku.

W swoim przemówieniu Putin zagłębił się w historię od czasów Imperium Osmańskiego i niedawnych napięć związanych z ekspansją NATO na wschód – co jest głównym powodem irytacji Moskwy w obecnym kryzysie.

Swoją decyzją Putin zignorował ostrzeżenia Zachodu, że takie posunięcie byłoby nielegalne i zabiłoby negocjacje pokojowe oraz doprowadziłoby do sankcji wobec Moskwy.

„Uważam za konieczne podjęcie decyzji, która powinna była zostać podjęta dawno temu – natychmiastowego uznania niepodległości i suwerenności Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej” – powiedział Putin.

READ  Wypadek Horaty: Ojciec został oskarżony o brawurową jazdę, w wyniku której zginęło dwóch jego synów

Reuters