Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys na Sri Lance: masowe protesty, powszechne niedobory i rezygnacje ministrów wyższego szczebla

Sri Lanka często pojawiała się na pierwszych stronach gazet w ciągu ostatniego tygodnia. Prezydent Gotabaya Rajapaksa mocno trzyma się urzędu, mimo że protestujący w całym kraju domagają się jego rezygnacji w obliczu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i politycznego.

Ale jak kraj się tam dostał?

Jak wpływa to na mieszkańców Sri Lanki?

Zadłużenie i kurczące się rezerwy walutowe sprawiły, że 22-milionowy kraj nie jest w stanie zapłacić za importowane towary.

Mężczyzna ze Sri Lanki wykrzykuje antyrządowe hasła podczas demonstracji przed prywatną rezydencją prezydenta Sri Lanki na obrzeżach Kolombo.

Iranja Jayawardena/AFP

Mężczyzna ze Sri Lanki wykrzykuje antyrządowe hasła podczas demonstracji przed prywatną rezydencją prezydenta Sri Lanki na obrzeżach Kolombo.

W rezultacie Sri Lanki od miesięcy znoszą długie kolejki po paliwo, żywność i lekarstwa, z których większość pochodzi z zagranicy i jest opłacana w twardej walucie.

Czytaj więcej:
* Jak w Nowej Zelandii odczuwany jest pogłębiający się kryzys Sri Lanki
* Prezydent Sri Lanki dąży do zakończenia protestów w związku z zawirowaniami gospodarczymi
* Sri Lanki protestują w pobliżu rezydencji prezydenta
* Sri Lanka jest „technicznie zbankrutowana” i stara się zrestrukturyzować chiński dług w obliczu kryzysu gospodarczego

CNN donosi, że w ostatnich tygodniach sklepy musiały zostać zamknięte, ponieważ nie były w stanie uruchomić lodówek, klimatyzatorów ani wentylatorów. Żołnierze stacjonowali na stacjach benzynowych, aby uspokoić klientów, którzy godzinami ustawiali się w kolejkach w upalnym upale, aby napełnić zbiorniki. Niektórzy zginęli nawet w oczekiwaniu.

Lekarze rządowi Sri Lanki w środę protestują przeciwko rządowi w pobliżu Szpitala Narodowego w Kolombo.

Iranja Jayawardena/AFP

Lekarze rządowi Sri Lanki w środę protestują przeciwko rządowi w pobliżu Szpitala Narodowego w Kolombo.

Niedobory paliwa, w połączeniu ze zmniejszoną wydajnością elektrowni wodnych podczas suchej pogody, spowodowały nieprzerwane przerwy w dostawie prądu przez wiele godzin każdego dnia.

Kryzys w kraju Obserwuję ją z niepokojem 16 000 mieszkańców Sri Lanki mieszkających w Nowej Zelandii. W ubiegły weekend nie mogli komunikować się ze swoimi rodzinami na Sri Lance przez 36 godzin, kiedy rząd Sri Lanki zablokował dostęp do mediów społecznościowych i platform komunikacyjnych.

Co się dzieje z rządem?

W środę (czasu lokalnego) minister autostrad Johnston Fernando powiedział parlamentowi, że prezydent Rajapaksa „nie zrezygnuje. Zmierzymy się z tym. Mamy siłę, by się z tym zmierzyć. Nie boimy się”.

Kilka godzin wcześniej Rajapaksa odwołał stan wyjątkowy, który ogłosił w zeszłym tygodniu po tym, jak tłumy protestujących demonstrowały w pobliżu jego domu w stolicy, Kolombo.

Rajapaksa zaproponował utworzenie rządu jedności, aby poradzić sobie z kryzysem, ale główna partia opozycyjna odrzuciła to. Jego gabinet zrezygnował w niedzielę wieczorem, a we wtorek prawie 40 deputowanych z koalicji rządzącej oświadczyło, że nie będą już głosować zgodnie z instrukcjami koalicji, co znacznie osłabia rząd.

Sri Lanki protestują, żądając dymisji prezydenta Gotabayi Rajapaksy we wtorek w Kolombo.

(AP Photo/Eranga Jayawardena)

Sri Lanki protestują, żądając dymisji prezydenta Gotabayi Rajapaksy we wtorek w Kolombo.

protesty

CNN poinformowało, że pod koniec marca protestujący wyszli na ulice stolicy, Kolombo, domagając się podjęcia działań i odpowiedzialności ze strony rządu. Demonstranci obrzucali kamieniami i podpalali przed prywatną rezydencją prezydenta.

Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć protesty, ale w dużej mierze pokojowe protesty trwały, w tym podczas 36-godzinnej godziny policyjnej.

We wtorek wieczorem tłumy protestujących studentów ponownie otoczyły dom Rajapaksy i zażądały jego rezygnacji.

Protesty trwały w środę w wielu częściach kraju, żądając rezygnacji Rajapaksy.

W Kolombo setki lekarzy zorganizowało marsz protestacyjny, wzywając rząd do rozwiązania problemu niedoboru leków w rządowych szpitalach.

Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa kurczowo trzyma się swojego stanowiska, pomimo powszechnych wezwań do jego rezygnacji i uchylania się od rządu.

basen / Getty Images

Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa kurczowo trzyma się swojego stanowiska, pomimo powszechnych wezwań do jego rezygnacji i uchylania się od rządu.

Silna rodzina prezydenta

Starszym bratem prezydenta jest premier Mahinda Rajapaksa, a pięciu innych członków rodziny to parlamentarzyści, w tym minister finansów Basil Rajapaksa, minister irygacji Shamal Rajapaksa i siostrzeniec, minister sportu Namal Rajapaksa.

Ogromny wpływ polityczny rodziny wyrósł po części dzięki Mahindzie Rajapaksie, który był kiedyś uznawany za prezydenta za zakończenie 25-letniej wojny domowej na Sri Lance wraz z pokonaniem rebeliantów Tamilskiego Tygrysa w 2009 roku.

Dlaczego gospodarka Sri Lanki jest w takim bałaganie?

Rząd szacuje, że pandemia COVID-19 kosztowała Sri Lankę 14 miliardów dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat. Sri Lanka ma również ogromne zadłużenie zewnętrzne po zaciągnięciu znacznych pożyczek na infrastrukturę i inne projekty, które nie przynoszą pieniędzy. Jego zobowiązania z tytułu zadłużenia zagranicznego wynoszą tylko w tym roku około 7 miliardów dolarów.

Policjanci Sri Lanki stoją na straży w pobliżu Parlamentu podczas wtorkowego protestu w Kolombo.

(AP Photo/Eranga Jayawardena)

Policjanci Sri Lanki stoją na straży w pobliżu Parlamentu podczas wtorkowego protestu w Kolombo.

Związek wojny domowej, COVID i Ukraina

W artykule w języku RozmowaFedora S. Tenekon, ekonomista i były urzędnik Banku Centralnego Sri Lanki, powiązał kryzys z długą i okrutną wojną domową w kraju, która oficjalnie zakończyła się w 2009 roku, a także z Covid i wojną na Ukrainie.

Pod koniec wojny rząd próbował pobudzić wzrost poprzez duże pożyczki i przyciągnięcie zagranicznego kapitału przez dotowanie rupii. Strategia zadziałała w krótkim okresie, powiedział Tencon, ale zadłużenie zewnętrzne kraju potroiło się w latach 2006-2012.

Kiedy Covid uderzył w turystów, którzy odegrali dużą rolę w wyrównaniu deficytu handlowego Sri Lanki o wartości 10 miliardów dolarów, prawie zniknął z dnia na dzień.

Tincon powiedział, że w 2021 r. bank centralny skupił się na pożyczaniu od sąsiadów, utrzymaniu wartości rupii i ograniczaniu importu.

Kontrola eksportu spowodowała niedobory podstawowych towarów, takich jak gaz do gotowania i mleko, a obrona waluty wyczerpała rezerwy walutowe Sri Lanki.

Przekazy pieniężne ze Sri Lanki za granicą zaczęły spadać wraz ze spadkiem wartości czarnorynkowej rupii, przez co ludzie unikali wymiany dolarów amerykańskich na rupie po oficjalnym kursie lub za pośrednictwem oficjalnych kanałów.

Tymczasem Tenconn powiedział, że oszacował roczną inflację na aż 55 procent, w porównaniu z oficjalną stopą 14 procent.

W zeszłym miesiącu wojna na Ukrainie spowodowała wzrost międzynarodowych cen ropy, pszenicy i wielu podstawowych towarów. Konflikt przyczynił się również do problemów branży turystycznej Sri Lanki, gdzie Rosjanie często stanowią największą część turystów w tym kraju, podczas gdy Ukraińcy nie pozostają daleko w tyle.

Sri Lanki blokują ruch, gdy pod koniec marca protestują przeciwko popytowi na olej napędowy w pobliżu stacji benzynowej w Colombo.

(AP Photo/Eranga Jayawardena)

Sri Lanki blokują ruch, gdy pod koniec marca protestują przeciwko popytowi na olej napędowy w pobliżu stacji benzynowej w Colombo.

niedobór

Tennecon powiedział, że zakazano importu ponad 350 „nieistotnych” towarów, w tym mleka, pomarańczy i sprzętu gospodarstwa domowego.

Towary, które były dostępne, z każdym dniem stawały się droższe. Na przykład cena gazu do gotowania była prawie trzykrotnie wyższa niż pięć miesięcy temu.

Monsuny i obniżki podatków

CNN powiedział, że na gospodarkę Sri Lanki wpłynęły również ciężkie monsuny i rządowy zakaz stosowania nawozów sztucznych, które zmniejszyły plony niektórych rolników.

W 2018 r. odwołanie premiera przez prezydenta wywołało kryzys konstytucyjny, a w 2019 r. setki zginęły w wielkanocnych bombardowaniach kościołów i luksusowych hoteli.

W obliczu ogromnego deficytu prezydent Rajapaksa obniżył podatki w celu pobudzenia gospodarki.

Jednak ten ruch zaszkodził dochodom rządu, skłaniając agencje ratingowe do obniżenia ratingu Sri Lanki do poziomu bliskiego niewypłacalności, co oznacza, że ​​kraj ten utracił dostęp do rynków zagranicznych.

rzeczy z AP

READ  Życie po Covid-19 Omicron Summit: toczące się fale, góra na stole czy długi wężowy ogon skrzynek?