Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Królowa mianowała Liz Truss nowym premierem Wielkiej Brytanii po dymisji Borisa Johnsona

Les Truss Swoje pierwsze przemówienie do brytyjskiej opinii publicznej wygłosiła we wtorek przed 10 Downing Street, po tym, jak została oficjalnie mianowana na to stanowisko. Boris JohnsonNastępca królowej Elżbiety wcześniej we wtorek.

Na szczycie jej skrzynki odbiorczej jest kryzys energetyczny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę, która grozi podniesieniem rachunków za energię do niezrównoważonego poziomu, zamknięciem przedsiębiorstw i pozostawieniem tej zimy najbiedniejszych w kraju dreszczy w oblodzonych domach.

Brytyjskie media doniosły, że Truss, która odmówiła przedstawienia swojej strategii energetycznej podczas dwumiesięcznej kampanii na rzecz następcy Borisa Johnsona, planuje teraz zlikwidować rachunki za energię, które kosztują podatników do 100 miliardów funtów (190 miliardów dolarów). . Wtorek. Oczekuje się, że ujawni swój plan w czwartek.

„Nie powinniśmy dać się zastraszyć stojącym przed nami wyzwaniom” – powiedziała w swoim pierwszym wystąpieniu. Bez względu na to, jak silna jest burza, wiem, że Brytyjczycy są silniejsi”.

Nowa brytyjska premier Liz Truss i jej mąż Hugh O'Leary machają we wtorek przed nr 10. Downing Street.

Kirsty Wigglesworth/AFP

Nowa brytyjska premier Liz Truss i jej mąż Hugh O’Leary machają we wtorek przed nr 10. Downing Street.

Czytaj więcej:
* „To są ludzie”: Boris Johnson wygłasza swoje ostatnie przemówienie jako premier Wielkiej Brytanii
* Ustępujący brytyjski premier Boris Johnson „kończy swój pamiętnik do Bożego Narodzenia w pożyczonej rezydencji”
* Liz Truss nowym premierem Wielkiej Brytanii, zastępując odsuniętego Borisa Johnsona
* Następna Żelazna Dama w Wielkiej Brytanii? Nowa premier Liz Truss zamierza zrewolucjonizować Wielką Brytanię

Truss powiedziała, że ​​skupi się na walce z kryzysem energetycznym w Wielkiej Brytanii, słabnącą gospodarką i przeciążeniem służby zdrowia.

Obiecała rozwijać gospodarkę i uczynić Wielką Brytanię „krajem aspirującym”, ale przyznała, że ​​kraj ten stoi w obliczu „poważnych globalnych trudności” z powodu Covid-19 i wojny na Ukrainie.

Truss objął urząd we wtorek po południu w Balmoral Castle w Szkocji, kiedy królowa Elżbieta II formalnie poprosiła ją o utworzenie nowego rządu w starannie zaplanowanej ceremonii podyktowanej wielowiekową tradycją.

Królowa Elżbieta wita się z przewodniczącą Nowej Partii Konserwatywnej Liz Truss w zamku Balmoral 6 września 2022 r.

WPA Paul / Getty Images

Królowa Elżbieta wita się z przewodniczącą Nowej Partii Konserwatywnej Liz Truss w zamku Balmoral 6 września 2022 r.

Johnson, który ogłosił zamiar ustąpienia dwa miesiące temu, formalnie zrezygnował podczas spotkania z królową niedługo wcześniej.

Po raz pierwszy w 70-letnich rządach królowej władza została przekazana w Balmoral, a nie w Pałacu Buckingham w Londynie.

Ceremonia została przeniesiona do Szkocji, aby ustalić harmonogram, ponieważ 96-letnia królowa miała problemy z poruszaniem się, co zmusiło urzędników pałacowych do codziennego podejmowania decyzji dotyczących jej podróży.

47-letnia Truss objęła urząd dzień po tym, jak rządząca Partia Konserwatywna wybrała ją na przywódczynię partii w wyborach, w których tylko 172 000 członków partii płacących składki.

Jako lider partii Truss automatycznie został premierem bez konieczności przeprowadzania wyborów powszechnych, ponieważ konserwatyści nadal mieli większość w Izbie Gmin.

Ale jako premier wybrany przez mniej niż 0,5% dorosłych Brytyjczyków, Truss jest pod presją, by pokazać szybkie wyniki.

Truss prowadzi najlepsze zadanie i ma wiele do udowodnienia.

Kirsty Wigglesworth/AFP

Truss prowadzi najlepsze zadanie i ma wiele do udowodnienia.

Ed Davey, przywódca opozycyjnych Liberalnych Demokratów, ogłosił we wtorek przedterminowe wybory w październiku.

„Słuchałem Liz Truss podczas przywództwa (kampanii) Torysów i szukałem planu pomocy ludziom z bardzo wysokimi rachunkami za energię, z kryzysem NHS i tak dalej, a w ogóle nie słyszałem o żadnym planie” powiedział BBC.

„Ponieważ ludzie naprawdę się martwią, ponieważ ludzie tracą sen z powodu rachunków za energię, firmy nie inwestują z powodu kryzysu, myślę, że to naprawdę źle” – powiedział Davey.

Ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wygłasza we wtorek ostatnie przemówienie przed Downing Street w Londynie.

Alberto Bezzali / AFP

Ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wygłasza we wtorek ostatnie przemówienie przed Downing Street w Londynie.

Johnson zwrócił uwagę na napięcia, z jakimi borykała się Wielka Brytania, kiedy po raz ostatni opuścił oficjalną rezydencję premiera przy Downing Street 10, mówiąc, że jego polityka pozostawiła rządowi władzę gospodarczą, aby pomóc ludziom przetrwać kryzys energetyczny.

Podczas gdy wielu obserwatorów spodziewało się, że Johnson spróbuje politycznego powrotu, poparł Truss i porównał się do Cincinnatusa, rzymskiego dyktatora, który zrzekł się władzy i wrócił na swoją farmę, aby żyć w pokoju.

„Jak w Cincinnatus”, powiedział, „wróciłem do mojego pługa”. „Dam temu rządowi tylko najgorętsze poparcie”.

READ  Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022: Wewnątrz chińskiej „dystopijnej” bańki Covida