Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraje Five Eyes są powiązane z próbą zakupu oprogramowania szpiegującego Pegasus

Minister Andrew Little, odpowiedzialny za rządowe agencje wywiadowcze: Security Intelligence Service i Office of Government Communications Security.

Robert Kuchnia / Rzeczy

Minister Andrew Little, odpowiedzialny za rządowe agencje wywiadowcze: Security Intelligence Service i Office of Government Communications Security.

Kraje Five Eyes, w tym Nowa Zelandia, zostały powiązane z próbą pozyskania przez amerykańskiego kontrahenta wojskowego potężnego programu szpiegowskiego Pegasus.

The New York Times W poniedziałek poinformował, że amerykański wykonawca usług obronnych, L3Harris, przeprowadził rozmowę z izraelską firmą NSO Group na temat nabycia oprogramowania szpiegującego, pomimo faktu, że NSO Group została umieszczona na czarnej liście przez rząd USA. Podobno zrezygnowano z przejęcia.

według czasyamerykański wykonawca zapewnił sobie wsparcie amerykańskich agencji wywiadowczych pod warunkiem, że zdolność oprogramowania szpiegującego do penetracji telefonów komórkowych zostanie sprzedana partnerom wywiadu Five Eyes – do których należą Australia, Wielka Brytania, Kanada i Nowa Zelandia.

Sekretarz agencji wywiadowczych Andrew Little, agencje szpiegowskie, Security Intelligence Service i Office of Government Communications Security nie chcieli bezpośrednio odpowiadać na pytania dotyczące zainteresowania Five Eyes oprogramowaniem do monitorowania telefonów komórkowych Pegasus.

Czytaj więcej:
* GCSB decyduje, że nie potrzebuje już gwarancji dostępu do inteligencji Pięciu Oczu
* Kopuły szpiegowskie Waihopai zostaną zdemontowane z powodu nieistotności
* Apple wydaje awaryjną poprawkę do oprogramowania, która usuwa lukę w zabezpieczeniach oprogramowania szpiegującego „bez kliknięcia”

powiedział mało czasy Raport dotyczył „kontrahenta wojskowego, a nie państwa”.

„Pięć Oczu są partnerami, ale pozostają niezależnymi i suwerennymi narodami. Nowa Zelandia podejmuje własne decyzje dotyczące zamówień”.

Zapytany, czy uznałby zakup Pegasusa za akceptowalny, powiedział: „Moim celem jest ochrona Nowej Zelandii przed szpiegostwem i innymi zagrożeniami bezpieczeństwa narodowego oraz utrzymanie naszych jasnych ram prawnych”.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powtórzyła stanowisko Nowej Zelandii w sprawie porozumienia dotyczącego udostępniania informacji wywiadowczych Five Eyes na konferencji prasowej ze swoją australijską odpowiedniczką, Marise Payne.

READ  Nepal: Ratownicy odzyskują 17 ciał z wraku samolotu w górach

Niewiele skomentowało, czy agencje korzystały z Pegasusa lub czy wiadomo o jego wykorzystaniu przez innych na celach w Nowej Zelandii.

„Istnieje od dawna precedens, by nie komentować konkretnych obszarów zainteresowania agencji dochodzeniowych lub zdolności, które nabyły agencje, ponieważ może to być korzystne dla tych, którzy mogą wyrządzać krzywdę”.

Rzecznik SIS i GCSB powiedział, że agencje mają „długoterminowe podejście do nie omawiania konkretnych możliwości technicznych, których mogą, ale nie muszą, dążyć do wypełnienia swojej misji”.

„Każdy zakup dokonywany przez agencje wywiadowcze podlega szeregowi niuansów, w tym wszelkim obawom etycznym dotyczącym potencjalnych sprzedawców”.

NSO Group i jej oprogramowanie szpiegujące Pegasus były Przedmiotem dużego międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez kilka mediów i Amnesty Internationalw lipcu 2021 r.

Oprogramowanie szpiegujące zostało sprzedane przez NSO Group za zgodą Izraela krajom, które wykorzystywały go do monitorowania nie tylko terrorystów i przestępców, ale także setek polityków, dziennikarzy, obrońców praw człowieka i biznesmenów.

Oprogramowanie szpiegujące wykorzystywało zarówno złośliwe łącza, jak i ataki typu „zero kliknięć”, aby dostać się do telefonu celu, umożliwiając hakerowi odczytanie wszystkiego na urządzeniu oraz aktywację kamer i mikrofonów w celu nadzoru.

W listopadzie 2021 r. Departament Handlu USA umieścił na czarnej liście NSO Group za opracowywanie i dostarczanie zagranicznym rządom oprogramowania szpiegującego, którego używają w „represjach transgranicznych”.

Wstępne doniesienia, że ​​NSO Group może zostać przejęta przez amerykańską firmę, zaskoczyły urzędników Białego Domu, według New York Times. Po upublicznieniu L3Harris powiadomił rząd USA, że nie będzie kontynuował zakupu.