Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Koszty utrzymania: pułap cenowy Ofgem prowadzi do kontrowersji wokół dopłat do rachunków za energię

  • Napisane przez Kevina Beachy’ego
  • Koszt życia korespondenta

Źródło obrazu, Getty Images

Debata na temat rządowych dotacji na rachunki za energię w gospodarstwach domowych nasili się, gdy regulator branżowy określi później swój pułap cenowy.

Ogłoszenie Ofgem nie wpłynie na to, ile klienci zapłacą za każdą jednostkę gazu i energii elektrycznej, ponieważ jest to ograniczone gwarancją rządową.

Jednak koszt wsparcia rządowego prawdopodobnie okaże się niższy niż początkowo zakładano.

Aktywiści twierdzą, że ministrowie muszą powstrzymać wzrost rachunków za energię w kwietniu.

Kanclerz Jeremy Hunt powiedział wcześniej BBC, że chociaż polityka jest nadal poddawana przeglądowi, nie sądzi, aby rząd miał „zakres możliwości podjęcia nowej, ważnej inicjatywy mającej na celu pomoc ludziom”.

ile zapłacisz

Zgodnie z rządową gwarancją ceny energii (EPG), gospodarstwo domowe zużywające typową ilość gazu i elektryczności w Anglii, Walii i Szkocji płaci obecnie 2500 funtów rocznie za energię. Bez wsparcia rządu ten roczny rachunek od stycznia wynosiłby 4279 funtów.

Kanclerz już ogłosił, że w kwietniu EPG stanie się mniej hojny, co oznacza, że ​​przeciętna rodzina będzie płacić 3000 funtów rocznie.

Ofgem ogłosi później w poniedziałek, jaki byłby ten rachunek od kwietnia do lipca, bez gwarancji. Analitycy z firmy konsultingowej Cornwall Insight spodziewają się, że będzie to 3295 funtów, ze względu na niższe ceny hurtowe.

Rząd rekompensuje dostawcom energii różnicę między gwarancją a limitem Ofgem.

razem

„Ustawa szkodliwa dla kraju”

EPG rozpoczęło się w październiku zeszłego roku i ma działać do kwietnia 2024 r. Niższe ceny hurtowe oznaczają, że potencjalny koszt dla rządu może być o miliardy funtów niższy niż początkowo sądzono, ale nadal niższy, bo prawie 30 miliardów funtów.

Liczby te były i nadal są bardzo niestabilne. Rząd twierdzi, że „oszczędności” będą nie pożyczonymi pieniędzmi, a nie miarą pieniędzy dostępnych do wydania gdzie indziej. Jednak liczby skłoniły dziesiątki organizacji charytatywnych i aktywistów do wezwania rządu do wycofania planu typowego rocznego rachunku, który wzrósł z 2500 funtów do 3000 funtów w kwietniu.

Ekspert ds. Finansów konsumenckich, Martin Lewis, nazwał podwyżkę rachunków „patriotycznym psotą”. Kongres Partii Pracy i Związków Zawodowych (TUC) wystosował to samo wezwanie.

Sekretarz generalny TUC, Paul Nowak, powiedział: „Rząd musi anulować zbliżający się wzrost rachunków za energię dla gospodarstw domowych w budżecie na następny miesiąc. Rodziny w całej Wielkiej Brytanii są zepchnięte na skraj wygórowanych rachunków”.

Dermot Nolan, były szef Ofgem, powiedział programowi BBC Today, że kwestia zwiększenia tego, ile ludzie będą płacić za energię, była „trudną kwestią”.

Podczas gdy niektórzy twierdzą, że podwyżka nie jest sprawiedliwa, powiedział, że rząd mógłby wydać więcej na inne obszary, takie jak NHS, gdyby wydawał mniej na zabezpieczenia energetyczne. – To są trudne wybory – powiedział.

Dostawcy muszą pisać do klientów na miesiąc przed podwyżką cen, więc listy zostaną wysłane później w tym tygodniu – dwa tygodnie przed budżetem.

Gwarancja rządowa, jak każdy limit ceny energii, nie ogranicza całkowitego rachunku. Zmniejsza koszt jednostkowy mocy.

Znajduje to odzwierciedlenie w rocznym rachunku gospodarstwa domowego zużywającym typową ilość gazu i energii elektrycznej – który ma wynieść 3000 funtów w kwietniu. Jednak płatnik rachunków, który mieszka w małym, dobrze ocieplonym mieszkaniu, zużyje mniej energii, więc zapłaci mniej. Ktoś w dużym, nieporęcznym domu zapłaci więcej.

Tej zimy rząd obniżył rachunki wszystkich o dodatkowe 400 funtów – z sześcioma miesięcznymi rabatami na rachunki w wysokości około 67 funtów – ale ta dotacja kończy się w kwietniu. Płatności ryczałtowe są również dostępne w Irlandii Północnej, gdzie rynek jest bardziej złożony i obejmuje wiele gospodarstw domowych korzystających z oleju opałowego.

Płatności z tytułu kosztów utrzymaniaKtóre mogą być warte setki funtów, będą nadal wypłacane rodzinom w całej Wielkiej Brytanii o niskich dochodach i zasiłkach, a także emerytom i osobom niepełnosprawnym.

Pomimo dotacji organizacja charytatywna National Energy Action szacuje, że 1,5 miliona więcej gospodarstw domowych popadnie w ubóstwo energetyczne (zwykle wydając ponad 10% swoich dochodów na energię) w wyniku podwyżek rachunków w kwietniu.

opłaty stałe

Późniejsze ogłoszenie Ofgem powie również gospodarstwom domowym, ile zapłacą w stałych opłatach. Są to stałe stawki dzienne płacone za podłączenie gazu i prądu do domu.

Uzgodnione wcześniej zmiany zasad przesyłania energii elektrycznej mogą skutkować podwyższeniem opłat. Obecnie nie są one objęte gwarancją rządową, więc mogą doprowadzić do kolejnego – choć stosunkowo niewielkiego – wzrostu rachunków. Różnią się one w zależności od regionu, więc koszt będzie również zależał od tego, gdzie mieszkasz.

Osoby, które płacą za energię gotówką lub czekiem przy odbiorze rachunku, płacą obecnie około 250 funtów więcej rocznie niż ci, którzy płacą miesięcznie za pomocą polecenia zapłaty. Historycznie rzecz biorąc, Ofgem powiedział, że koszty dla tych klientów były wyższe dla dostawców, ponieważ byli bardziej narażeni na niewywiązywanie się z płatności.

Klienci korzystający z dodatkowych liczników przedpłaconych mają również rachunek o ponad 55 GBP rocznie wyższy niż zwykły klient korzystający z polecenia zapłaty, ze względu na wyższe koszty stałe.

Oczekuje się, że Ofgem zaktualizuje później dane dotyczące różnic w rozliczeniach między różnymi rodzajami płatności.

przyszłe rachunki

Przewiduje się, że rachunki gospodarstw domowych spadną poniżej gwarancji rządowej do lipca i ponownie będą podlegać limitowi Ofgem ze względu na niższe ceny hurtowe.

Spowoduje to również obniżenie kwoty, którą rząd otrzymuje w postaci nieoczekiwanych podatków.

Prezes Ofgem, Jonathan Brearley, ostrzegł klientów przed podjęciem decyzji, że powinni się przejmować i „odrobić pracę domową” na temat tego, jak ceny mogą zmienić się w przyszłości.

Jednak Nolan powiedział, że chociaż oczekuje się spadku cen, nie spadną one do poziomów sprzed niedawnego wzrostu kosztów.

„Wciąż produkujemy dużo energii elektrycznej z gazu, więc nie sądzę, że w Europie będzie wystarczająco dużo gazu, aby naprawdę zobaczyć, jak ceny spadły do ​​poziomu, który widzieliśmy dwa lata temu” – powiedział.

READ  Polska tradycja wciąż żyje przy wigilijnym stole na Staten Island