Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kopalnia Turów | Potężny 790 KFGO

WARSZAWA (Reuters) – Premier Polski powiedział we wtorek, że Polska ma nadzieję na postęp w rozmowach z nowym czeskim rządem w sprawie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w pobliżu granicy, najtrudniejszego miejsca między dwoma członkami UE od dziesięcioleci. .

Unia Europejska (UE) nakazała Polsce zamknięcie pobliskiej elektrowni po tym, jak Praga skarżyła się na szkody środowiskowe w czeskich wioskach w kopalni Turo na granicy z Czechami.

Polska do tej pory naruszyła orzeczenie sądu Unii Europejskiej (TSUE) od maja.

„…Nie chcemy całkowicie zaprzestać działalności kopalni i elektrowni. Kopalnia i elektrownia dostarczają prąd i ciepło do setek tysięcy polskich domów” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„…można polubownie zakończyć ten spór ze stroną czeską… Mam nadzieję, że te rozmowy posuną się naprzód w styczniu, może wcześniej, ale nie oczekuję tu faktów” – dodał.

W listopadzie czeskie Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że nowa propozycja Polski dotycząca rozwiązania sporu jest nie do przyjęcia, dodając, że powinna być ona przedyskutowana z rządem, który powstanie na początku tego miesiąca po październikowych wyborach.

(Sprawozdawczość Anny Kober, Anny Vlodorsak-Chemchuk i Pavela Florkievicha; Redakcja Barbary Lewis)

READ  Wzrasta polskie poparcie dla energetyki jądrowej: Polityka jądrowa