Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Konsekwentne zderzenie asteroid skaliste przed myśleniem o kraterach uderzeniowych Marsa

Ten obraz przedstawia perspektywę Potrójnego Krateru na starożytnych wyżynach Marsa. Źródło: ESA / DLR / FU Berlin

Badania przeprowadzone przez New Curtin University potwierdziły częstotliwość zderzeń asteroid, które utworzyły na nich archeologiczne kratery. Mars Jest niezmienna od 600 milionów lat.

Badania przeprowadzone przez New Curtin University potwierdziły, że częstotliwość zderzeń asteroid, które utworzyły kratery uderzeniowe na Marsie, jest stała przez ostatnie 600 milionów lat.

Badanie opublikowane w Listy do nauki o Ziemi i planetarnej, przeanalizowali formowanie się ponad 500 dużych kraterów marsjańskich przy użyciu opracowanego wcześniej przez Curtina algorytmu wykrywania kraterów, który automatycznie oblicza kratery uderzeniowe widoczne na obrazie o wysokiej rozdzielczości.

Pomimo wcześniejszych badań sugerujących skoki częstotliwości zderzeń asteroid, główny badacz, dr Anthony Lagen z Curtin School of Earth and Planetary Sciences, powiedział, że jego badania wykazały, że przez miliony lat nie różniły się one zbytnio.

Wpływ wiercenia na Marsa

Jeden z 521 dużych kraterów datowanych w badaniu. Wiek powstania tego 40-kilometrowego krateru oszacowano na podstawie liczby małych kraterów, które nagromadziły się wokół niego od momentu uderzenia. Część tych małych kraterów pokazano na prawym panelu i wszystkie zostały wykryte za pomocą algorytmu. W sumie do datowania kraterów na Marsie wykorzystano ponad 1,2 miliona kraterów. Źródło: Uniwersytet Curtina

Dr Lagen powiedział, że liczenie kraterów na powierzchni planety jest jedynym sposobem dokładnego datowania zdarzeń geologicznych, takich jak kaniony, rzeki i wulkany, oraz przewidywania zasięgu i wielkości przyszłych kolizji.

„Na Ziemi erozja płyt tektonicznych wymazuje historię naszej planety. Badanie planet w naszym Układzie Słonecznym, które wciąż zachowują swoją wczesną historię geologiczną, takich jak Mars, pomaga nam zrozumieć ewolucję naszej planety” – powiedział dr Lagin.

„Algorytm wykrywania kraterów zapewnia nam kompleksową wiedzę na temat powstawania kraterów uderzeniowych, w tym ich wielkości i ilości oraz czasu i częstotliwości zderzeń asteroid, które je spowodowały”.

READ  W lodowcach znaleziono 28 nowych wirusów nieznanych nauce

Dr Lajeen powiedział, że poprzednie badania wykazały wzrost czasu i częstotliwości zderzeń asteroid z powodu produkcji gruzu.

„Kiedy duże obiekty zderzają się ze sobą, rozpadają się na kawałki lub gruz, co ma mieć wpływ na powstawanie kraterów uderzeniowych” – powiedział dr Lagen.

„Nasze badanie pokazuje, że jest mało prawdopodobne, aby szczątki doprowadziły do ​​jakichkolwiek zmian w formowaniu się kraterów uderzeniowych na powierzchniach planet”.

Współautorka i lider zespołu, który stworzył algorytm, profesor Gretchen Benedix, powiedziała, że ​​algorytm można również dostosować do pracy na innych powierzchniach planet, w tym na Księżycu.

„Powstawanie tysięcy kraterów na Księżycu można teraz datować automatycznie, a częstotliwość ich powstawania analizować w wyższej rozdzielczości w celu zbadania ich ewolucji” – powiedział profesor Benedix.

„Dostarczy nam to cennych informacji, które mogą mieć w przyszłości praktyczne zastosowania w ochronie przyrody i rolnictwie, takie jak wykrywanie pożarów lasów i klasyfikacja użytkowania gruntów”.

Odniesienie: „Czy przepływ uderzenia z małych i dużych asteroid różnił się w czasie na Marsie, Ziemi i Księżycu?” Anthony Lagin, Michaił Kryslavsky, David Baratux, Weibo Liu, Adrian Defilepoix, Philip Bland, Gretchen K. Benedix, Luke S. Dosier i Konstantinos Service, 7 stycznia 2022 r., Listy do nauki o Ziemi i planetarnej.
DOI: 10.1016 / j.epsl.2021.117362