Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kończy się kryzys polityczny na Samoa i pierwsza kobieta na premierze powołana na mocy orzeczenia sądu | Samoa

Trwający kilka miesięcy kryzys polityczny na Samoa zakończył się, a kraj Pacyfiku został pierwszą kobietą-premierem po orzeczeniu krajowego sądu apelacyjnego tego popołudnia.

Sąd Apelacyjny Samoa orzekł, że partia Fatwa il Atwa Samoa lub Tassi (FAST) została oficjalnym zwycięzcą w kwietniowych wyborach krajowych i ceremonii zaprzysiężenia partii przed Parlamentem, kiedy posłowie FAST odmawiali wstępu do budynku, był zgodny z prawem.

Sąd potwierdził, że Fiami Naomi Mutafa, lider FAST, jest Pierwsza w kraju kobieta-premier. Wcześniej była wicepremierem kraju, a w zeszłym roku rozstała się z Partią Ochrony Praw Człowieka (HRPP), która rządzi Samoa przez 39 lat, aby dołączyć do partii FAST, która powstała w czerwcu 2020 roku.

Decyzja sądu oznacza oficjalne zakończenie rządów Twilaypy Sailele Maliligawi, która pełniła funkcję premiera kraju przez ponad 22 lata, a w czasie wyborów była drugim najdłużej urzędującym premierem na świecie.

W swoim orzeczeniu sąd stwierdził, że partia FAST „ma prawo przejąć władzę 24 maja”, kiedy partia odbyła specjalną ceremonię zaprzysiężenia i stwierdził, że „od tego momentu sąd nie uznaje [Tuilaepa’s caretaker government] Jako rząd niezależnego państwa Samoa, ze względu na fakt, że istnieje nowy rząd”.

Przed budynkiem sądu w Mulinu’u członkowie i zwolennicy partii FAST śpiewali hymny wdzięczności i modlitwy, aby wyrazić swoje szczęście z wyniku.

“Droga, którą przeszliśmy jest pełna przeszkód. Jesteśmy pokorni, jesteśmy wdzięczni Bogu, że nasza misja została wykonana, wykonaliśmy ją. Pomimo przeszkód na naszej drodze, to jest nasza chwila, idźmy naprzód” powiedział LauliMalaytua Polativaw Schmidt, założyciel FAST i poseł partii.

Premier Samoa, Fiam Naomi Matava, został zaprzysiężony podczas nieformalnej ceremonii przed Parlamentem w Apia na Samoa 24 maja. Zdjęcie: Anetone Sagaga / AP

Źródło w policji, które poprosiło o anonimowość, powiedział The Guardian, że czeka na rozkazy od swoich przełożonych, aby działać.

„Wszystko, czego potrzebujemy, to nakaz sądowy, aby działać na podstawie decyzji lub wskazówek Fiame dotyczących postępu”. Zapytany, czy jego przełożeni posłuchają rozkazów byłego premiera Tuilaiby, który wcześniej odmówił przyznania się do porażki, odpowiedział: „Nie, szanujemy sądy, i tak powiedział nam nasz komisarz przed wyjazdem do Nowej Zelandii”.

Komisarz policji Samoa wyjechał do Nowej Zelandii dwa tygodnie temu w nagłym wypadku medycznym i poprosił swoich funkcjonariuszy o przyjęcie nakazów sądowych, gdy tylko wydadzą wyrok.

Wiadomość o nowym premierze została z radością przyjęta przez wielu na świecie.

„Zdecydowanie odczuwamy teraz ulgę i radość” – powiedziała Maina Fay, redaktorka Nofoilo Samoa Media.

Samoa doświadczyło wielomiesięcznych zawirowań politycznych po tym, jak podczas majowych wyborów FAST rzuciła HRPP niespodziewanie silne wyzwanie, w wyniku czego obie partie wygrały z 25 głosami każda, a jeden pozostały mandat uzyskał niepodległość.

The Independent poparł FAST, dając im większość, ale wynik był w powietrzu, gdy Burundyjska Partia Praw Człowieka mianowała dodatkowego zastępcę dla swojej partii, mówiąc, że wynika to z braku 10% udziału kobiet w tym kraju. spotkał. Ten ruch został potępiony przez FAST i ekspertów prawnychخبراء jako „krwawy zamach stanu”.

Krajowy Sąd Najwyższy uznał stosowanie systemu kwot płci za niewłaściwe i nakazał parlamentowi zwołać i zezwolić na zaprzysiężenie nowego parlamentu, co zakończyłoby tragedię wyborczą w kraju.

Zamiast tego w Dramatyczne sceny na końcu czegoRząd Tymczasowy odmówił zwołania parlamentu w celu umożliwienia zmiany władzy, co doprowadziło do impeachmentu wybranej premier i jej zwolenników z Parlamentu.

Posłowie FAST zorganizowali następnie specjalną ceremonię zaprzysiężenia przed Parlamentem, ogłaszając Fiami nowym premierem, co Twilaipa potępił jako „zdradę i najwyższą formę nielegalnego zachowania”.

Tuilaiba nie skomentował jeszcze orzeczenia sądu, ale zakwestionował wcześniejsze decyzje sądu i odmówił przyznania się do porażki.

READ  Zawalenie się budynku w Miami: wielu boi się śmierci, gdy ratownicy wyciągają dziesiątki ocalałych spod gruzów