Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kobiety, które używają produktów chemicznych do prostowania włosów, są bardziej narażone na zachorowanie na raka macicy

Nowe badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health pokazuje, że kobiety, które stosowały chemiczne produkty do prostowania włosów, były bardziej narażone na rozwój raka macicy w porównaniu z kobietami, które nie zgłosiły stosowania tych produktów. Naukowcy nie znaleźli związku z rakiem macicy w przypadku innych produktów do włosów, które kobiety stosowały, w tym farb do włosów, rozjaśniaczy, pasemek lub trwałej ondulacji.

Dane z badania obejmują 33 497 amerykańskich kobiet w wieku od 35 do 74 lat uczestniczących w Sister Study, badaniu prowadzonym przez Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS), będący częścią National Institutes of Health, który ma na celu identyfikację czynników ryzyka raka piersi i inne schorzenia. Kobiety były obserwowane przez około 11 lat, w tym czasie zdiagnozowano 378 przypadków raka endometrium.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które zgłosiły częste używanie prostownicy do włosów, co zdefiniowano jako ponad cztery razy w poprzednim roku, były bardziej narażone na rozwój raka macicy niż te, które nie używały tych produktów.

Oszacowaliśmy, że 1,64% kobiet, które nigdy nie używały prostownicy do włosów, zachoruje na raka macicy przed 70 rokiem życia; Ale dla częstych użytkowników ryzyko to wzrasta do 4,05%. To podwojenie tempa jest alarmujące. Jednak ważne jest, aby umieścić te informacje w kontekście – rak macicy jest stosunkowo rzadkim rodzajem raka”.

Dr Alexandra White, przewodnicząca grupy NIEHS Environmental and Cancer Epidemiology i główna autorka badania

Rak macicy stanowi około 3% wszystkich nowych przypadków raka, ale jest najczęstszym rodzajem raka żeńskiego układu rozrodczego, z około 65 950 nowymi przypadkami w 2022 roku. Badania pokazują, że wskaźniki raka macicy rosną w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza wśród czarnych kobiet.

Zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of the National Cancer Institute, prawie 60% uczestników, którzy zgłaszali używanie prostownicy do włosów w poprzednim roku, to samoidentyfikujące się czarnoskóre kobiety. Chociaż w badaniu nie stwierdzono, aby związek między stosowaniem prostownicy a występowaniem raka macicy różnił się w zależności od rasy, niekorzystne skutki zdrowotne mogą być większe w przypadku czarnych kobiet ze względu na częstsze ich stosowanie.

READ  ADHD wygląda inaczej u dorosłych. Oto 4 znaki, na które należy uważać

„Ponieważ czarne kobiety częściej używają prostownicy lub prostownicy do włosów i zaczynają ich używać w młodszym wieku niż inne rasy i grupy etniczne, te odkrycia mogą być dla nich bardziej istotne” – powiedział dr. w nowym badaniu i pracownikiem naukowym w NieHS Oddział Epidemiologii.

Odkrycia są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że prostownice mogą zwiększać ryzyko nowotworów związanych z hormonami u kobiet.

Naukowcy nie zebrali informacji na temat marek ani składników produktów do włosów, których używają kobiety. Zauważają jednak w artykule badawczym, że kilka substancji chemicznych znajdujących się w prostownicach do włosów (takich jak parabeny, BPA, minerały i formaldehyd) może przyczynić się do znacznie zwiększonego ryzyka raka macicy. Narażenie na chemikalia podczas używania produktów do włosów, zwłaszcza prostowników do włosów, może być bardziej niepokojące niż innych produktów do higieny osobistej ze względu na zwiększone wchłanianie przez skórę głowy, które może być nasilone przez oparzenia i uszkodzenia spowodowane przez prostownice.

„Według naszej wiedzy jest to pierwsze badanie epidemiologiczne, w którym zbadano związek między używaniem prostownicy a rakiem macicy” – powiedział White. „Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te odkrycia w różnych grupach populacji, ustalić, czy produkty do włosów przyczyniają się do dysproporcji zdrowotnych w raku macicy, oraz zidentyfikować określone substancje chemiczne, które mogą zwiększać ryzyko raka u kobiet”.

Zespół ten wcześniej odkrył, że trwała farba do włosów i prostownica mogą zwiększać ryzyko raka piersi i jajnika.

źródło:

Numer czasopisma:

Chang, C.J., i in. (2022) Stosowanie prostowników i innych produktów do włosów oraz występowanie raka macicy. JNCI: Journal of the National Cancer Institute. doi.org/10.1093/jnci/djac165.