Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

KKR oferuje 33 miliardy euro dla Telecom Italia

KKR oferuje 33 miliardy euro dla Telecom Italia

KKR złożył ofertę o wartości ponad 33 miliardów euro na przejęcie prywatnego operatora Telecom Italia w ramach jednego z największych zakupów private equity europejskiej spółki w historii.

W oświadczeniu wydanym po niedzielnym posiedzeniu zarządu Telecom Italia poinformował, że amerykański fundusz wykupu akcji zaoferował 0,505 euro za akcję w gotówce – 45-procentową premię w stosunku do ceny zamknięcia spółki w piątek, co dałoby spółce wartość kapitałową 10,7 euro. Miliard dolarów ma około 22,5 miliarda euro długu netto.

Telecom Italia powiedział, że oferta KKR miała być przyjazna, musi zostać zatwierdzona przez zarząd spółki i była uzależniona od czterotygodniowego okresu należytej staranności i zatwierdzenia przez włoski rząd, który ma prawo weta. O przejęciu grupy.

Rada dyrektorów nie dała żadnych wskazówek, czy zatwierdzi transakcję.

Oferta KKR przyciągnęła również zainteresowanie konkurencyjnych funduszy, ponieważ zarówno CVC, jak i Advent „otworzyły” dyskusje z zainteresowanymi stronami, według rzecznika CVC w Mediolanie.

Oferta dla włoskiej grupy, której wartość rynkowa spadła do 7,5 mld euro, jest najnowszym sygnałem zainteresowania private equity europejskim sektorem telekomunikacyjnym. Fundusze chcą rozbić firmy, oddzielić sieci od firm konsumenckich, stworzyć wartość lub poprawić wyniki firmy.

KKR posiada już 37,5% udziałów w sieci „ostatniej mili” Telecom Italia, ale złożyła pełną ofertę za całą firmę.

Jest to najnowsze osiągnięcie w historii Telecom Italia, które było tematem przeciąganie liny Cztery lata temu między francuskim inwestorem Vivendi a funduszem amerykańskiego aktywisty Elliot Management. Nastąpiło to po nieudanych próbach zakupu firmy przez hiszpańską Telefónica i amerykańską AT&T. Walczył w ostatnich kwartałach i wydał dwa ostrzeżenia o zyskach w ciągu trzech miesięcy tego roku, osłabiając swoją pozycję.

Jej akcje spadły o jedną czwartą od czerwca i prawie dwie trzecie od 2018 roku, zwiększając presję na Luigi Gubitossi, numer jeden włoskiej firmy. Wyznaczony dyrektor generalny W tym roku, aby obalić firmę. Na 26 listopada planowane jest posiedzenie zarządu w celu omówienia potencjalnej reformy zarządzania.

READ  COVID-19: badanie szczepionek mieszanych i dopasowanych zostało rozszerzone o szczepionki Moderna i Novavax | UK News

Vivendi zaprzeczył, że prowadził rozmowy z KKR, CVC – podobno – lub jakąkolwiek inną organizacją na temat możliwego ruchu dla Telecom Italia. Francuska firma jest największym udziałowcem Telecom Italia z 24 procentami akcji, a za nią plasuje się państwowy pożyczkodawca Cassa Depositi e Prestiti, który posiada blisko 10 procent.

„Vivendi jest długoterminowym udziałowcem i chcemy współpracować z rządem i innymi instytucjami, aby przywrócić Telecom Italia na właściwe tory”, powiedziała firma. „Nie jesteśmy zadowoleni z występu (…) ważne jest, aby ten statek nie zatonął”.

Telecom Italia był najcenniejszym europejskim operatorem telekomunikacyjnym w latach 90., ale w ciągu ostatnich dwóch dekad przechodził od jednego kryzysu do drugiego. Jest to firma ważna politycznie i rząd ją posiada „złota moc” Aby zapobiec nabywaniu lub sprzedaży aktywów, które nie są brane pod uwagę w interesie narodowym.

Kancelaria premiera i Cassa Depositi e Prestiti odmówiły komentarza na temat tego, czy Rzym planuje zastosować prawo weta wobec zagranicznych przejęć strategicznych aktywów.

Włoskie Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że zainteresowanie Telecom Italia „było dobrą wiadomością dla kraju” i że rząd „dokładnie oceni jego uprawnienia”.

„Celem rządu jest zapewnienie, że projekty te będą zgodne z szybkim ukończeniem sieci ultraautostrad, jak określono w planie naprawy UE dla Włoch” – dodało Ministerstwo Skarbu.

Urzędnicy w Rzymie powiedzieli, że rząd będzie uważnie śledził rozwój wydarzeń i nie zrzeknie się kontroli nad aktywami, które uważa za „strategiczne”, takimi jak sieć nasion Telecom Italia i jej gęste, migoczące kable.

Według kilku osób w Rzymie, KKR byłaby skłonna podzielić firmę na dwie części i pozostawić pakiet kontrolny w sieci Telecom Italia podmiotowi kontrolowanemu przez państwo, takiemu jak Cassa Depositi e Prestiti. Taki ruch może kolidować z innymi wykupami telekomunikacyjnymi, w tym z przejęciem TDC w Danii przez Macquarie, gdzie pieniądze były ukierunkowane na posiadanie cennych aktywów sieciowych, chcąc podzielić firmy telekomunikacyjne.

READ  Warhammer Maker Games Workshop daje pracownikom 5000 £ premii po zamknięciu wzrostu sprzedaży | Sektor detaliczny

Ludzie mówili, że Rzym nie jest przeciwny takiemu projektowi, ale „przeanalizuje kilka opcji” w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Powiedzieli, że KKR poprosił Telecom Italia o odpowiedź na swoją ofertę, o której po raz pierwszy poinformowała Corriere della Sera, w ciągu czterech tygodni.

KKR jest jednym z najaktywniejszych inwestorów w europejskich telekomach. Kupił mniejszościowy udział w drugorzędnej sieci Telecom Italia za 1,8 miliarda euro w zeszłym roku za pośrednictwem swojego ramienia infrastrukturalnego i był częścią konsorcjum grup private equity, które przejęły hiszpańską firmę telekomunikacyjną MasMovil za 5 miliardów euro w zeszłym roku. W 2019 roku przejęła brytyjską firmę światłowodową Hyperoptic.

Amerykańska grupa przejęć wcześniej zwróciła się do holenderskiego operatora telekomunikacyjnego KPN z widok przejęciaktóry został odrzucony w tym roku.

Dodatkowe reportaże Sarah White w Paryżu i Emmy Agyemang w Londynie