Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiwi wezwał do ponownej oceny nawyków związanych z wydatkami w obliczu rosnącego OCR

Kiwi wezwał do ponownej oceny nawyków związanych z wydatkami w obliczu rosnącego OCR

Nowozelandczycy muszą wyciągnąć głowy z piasku pośród fali i oficjalny kurs gotówki Wczorajszy rajd, według doradcy finansowego Carissa Fairbrother.

Oficjalna stopa gotówkowa Nowej Zelandii została podniesiona do 4,25%, ogłosił Bank Rezerw w środę po południu.

Nowa stawka OCR oznacza wzrost o 75 punktów bazowych w stosunku do poprzedniej stawki 3,5%.

To już dziewiąty raz z rzędu Bank Rezerw zdecydował się podnieść stopy procentowe, a siódma podwyżka tylko w 2022 r. – w lutym, kwietniu, maju, lipcu, sierpniu i październiku nastąpiły podobne działania.

W rozmowie z Breakfast This Morning Fairbrother powiedział, że ludzie powinni ponownie ocenić swoje finanse, aby ograniczyć niepotrzebne wydatki.

Powiedziała, że ​​przy poprzednich niskich stopach procentowych wiele osób czuło się „bogatszych”.

„Rzeczywistość jest taka, że ​​wielu ludzi w Nowej Zelandii robi to naprawdę ciężko, ale jest też sekcja, wspaniała sekcja Nowozelandczyków, którzy mają tańsze pieniądze i radzą sobie bardzo dobrze, poza ich możliwościami, dzięki twoim planom „kup teraz, zapłać później” .

„Straciliśmy sztukę uważnego wydawania pieniędzy, podobnie jak Adrian [Orr] Zrobił to, aby w zasadzie nauczyć nas wszystkiego, czego potrzebujemy, aby ograniczyć nasze wzorce wydatków i zmienić nasze nawyki finansowe, aby mógł kontrolować inflację, co przyniesie korzyści nam wszystkim na dłuższą metę, ale zdecydowanie jest to trudne do przełknięcia.

Powiedziała, że ​​​​patrzenie na podstawowe rzeczy, takie jak płatne subskrypcje na telefonie, takie jak Netflix, może przejść długą drogę.

„Po prostu siedź przy stole i wyciągaj telefon i oglądaj wszystkie aplikacje, za które płacisz, i nie wiedząc, że płacisz i ich nie używasz, pozbądź się ich.

„To moment, w którym wszyscy musimy naprawdę dobrze zajrzeć pod maskę i dokładnie sprawdzić, gdzie idą nasze ciężko zarobione pieniądze, i dokonać lepszych wyborów”.

Dobrym pomysłem może być wydrukowanie wyciągów bankowych z ostatnich trzech miesięcy, powiedział Fairbrother, aby zobaczyć dokładnie, dokąd idą pieniądze.

READ  Ochrona warstwy ozonowej uratowała świat ponad dwa stopnie ocieplenia - badanie

„Wielkie rzeczy to jedzenie, mieszkanie i transport, ale mogą to być proste rzeczy, takie jak planowanie posiłków, jedzenie w sezonie lub głębokie zanurzenie się w obszarze nadmiernych wydatków”.

Mówi, że chodzi o to, by ludzie byli uczciwi wobec siebie i nie próbowali „nadążać za sąsiadami”.

Innym sposobem, w jaki Kiwi mogą kontrolować swoje finanse, powiedział Fairbrother, jest wydawanie gotówki.

„Posiadanie gotówki, posiadanie tego namacalnego uczucia, ponieważ trudno jest wydać gotówkę, a my to wiemy i zostało to udowodnione”.

Światełko w tunelu – Bank Rezerw

Przemawiając dziś rano na śniadaniu, prezes Banku Rezerw Adrian Orr powiedział, że jest światełko w tunelu, ale ludzie powinni być ostrożni.

„Inflacja nie jest niczyim przyjacielem, a naszym zadaniem jest powstrzymanie inflacji z powrotem do 1-3%”.

Na razie, powiedział, gospodarka „idzie szybko”, a poziom zatrudnienia jest rekordowo wysoki.

Oficjalny wykres kursu gotówki

„Musimy stłumić tę inflację, więc chodzi o to, abyśmy dwa razy zastanowili się, kiedy wydajemy, wiesz, bądź mądry”.

Orr powiedział, że spodziewa się dalszego wzrostu OCR, osiągając szczyt na poziomie około 5,5% w przyszłym roku i pozostając tam przez ponad rok.

„To najlepsze, co mamy w tej chwili, będzie okres stóp procentowych w okolicach 5,5%, OCR, więc oprocentowanie kredytów hipotecznych jest na poziomie, na którym są teraz i może wymagać utrzymania przez jakiś czas.

„Jeśli tego nie zrobimy, inflacja będzie trwać i będzie się pogarszać, i będziemy mieli trwałe bezrobocie, będziemy mieli trwałą dezintegrację naszej gospodarki, więc to normalna część, rozwijamy się zbyt szybko i musimy zwolnić” ”.

Zapytany, czy Nowozelandczycy powinni się martwić, Fairbrother powiedział, że jeśli ludzie nie mają swoich finansów, może to być niepokojące.

„Jeśli nie są zorganizowani finansowo i nie mają uporządkowanych spraw, tak, to naprawdę niepokojące, a ludzie będą musieli naprawdę dobrze sobie radzić, czy chcę dom, czy chcę te wakacje.

READ  Hongkong, Singapur uruchamia bańkę lotniczą od 26 maja

„Wiesz, że będzie kompromis w sprawie przyszłości ludzi”.