Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kierownik stacji oskarżony w wypadku kolejowym w Grecji, w którym zginęło 57 osób

Kierownik stacji, który dotknął największą katastrofę kolejową w Grecji, został oskarżony o nieumyślne zabójstwo i osadzony w więzieniu w oczekiwaniu na proces w niedzielę (czasu lokalnego), podczas gdy premier Kyriakos Mitsotakis przeprosił za wszelką odpowiedzialność greckiego rządu za tragedię.

Sędzia śledczy i prokurator zgodzili się, że pracownikowi kolei należy postawić zarzuty wielokrotnego zabójstwa wraz z zarzutem spowodowania uszkodzenia ciała i zagrożenia bezpieczeństwa przewozów.

Co najmniej 57 osób, w tym wielu nastolatków i 20-latków, zginęło, gdy jadący na północ pociąg pasażerski i jadący na południe pociąg towarowy zderzyły się późnym wtorkiem na północ od miasta Larissa w środkowej Grecji.

59-letni zawiadowca stacji rzekomo kierował dwoma pociągami, które jechały w przeciwnych kierunkach po tym samym torze. Spędził siedem i pół godziny w niedzielę, zeznając o wydarzeniach poprzedzających katastrofę, zanim został oskarżony i skazany na areszt.

„Mój klient złożył zeznania uczciwie, nie obawiając się, że będzie to go obciążać” – powiedział dziennikarzom Stefanos Pantzartzidis, prawnik kierownika stacji. „Decyzja (o uwięzieniu go) była oczekiwana, biorąc pod uwagę wagę sprawy” – dodał.

Pantzartzidis zauważył, że oprócz jego klienta winę ponosili inni, mówiąc, że sędziowie powinni zbadać, czy więcej niż jeden zawiadowca nie powinien pracować w Larissie w czasie zderzenia.

„Przez 20 minut był odpowiedzialny za bezpieczeństwo (pociągów) w całej środkowej Grecji” – powiedział prawnik o swoim kliencie.

Greckie media podały, że zautomatyzowany system sygnalizacji w rejonie wypadku nie działał, przez co możliwy był błąd zawiadowcy stacji. Urzędnicy stacji na tym odcinku greckiej głównej linii komunikują się ze sobą oraz z maszynistami za pośrednictwem radiotelefonów, z przełącznikami obsługiwanymi ręcznie.

Premier obiecał szybkie śledztwo w sprawie kolizji i powiedział, że nowy minister transportu Grecji wyda plan poprawy bezpieczeństwa. Mitsotakis powiedział, że po utworzeniu nowego parlamentu powołana zostanie komisja, która zbada dziesięciolecia złego zarządzania systemem kolejowym w kraju.

READ  Czy konserwatyści stoją przed upadkiem wyborczym?

We wstępnym oświadczeniu w środę Mitsotakis powiedział, że wypadek był spowodowany „tragicznym błędem ludzkim”. Partie opozycyjne skrytykowały oświadczenie, zarzucając premierowi próbę tuszowania roli państwa i uczynienia z niedoświadczonego dyrektora radiowego kozła ofiarnego.

„Jestem winien ogromne przeprosiny wszystkim, zwłaszcza krewnym ofiar, osobiście i w imieniu wszystkich, którzy rządzili krajem przez tyle lat” – napisał Mitsotakis na Facebooku w niedzielę.

„W 2023 roku nie do pomyślenia jest, aby dwa pociągi jechały w różnych kierunkach po tym samym torze i nie zostały zauważone. Nie możemy, nie chcemy i nie powinniśmy ukrywać się za ludzkim błędem”.

Greckie koleje od dawna cierpią z powodu chronicznego złego zarządzania, w tym hojnych wydatków na projekty, które ostatecznie zostały porzucone lub znacznie opóźnione, donosiły greckie media w licznych raportach. Według doniesień prasowych, przy długach państwowych Kolei Greckich wynoszących miliardy euro, prace konserwacyjne zostały opóźnione.