Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kanadyjczyk zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego

WARSZAWA, POLSKA (AP) – Bruce (Xiaoyu) z Kanady Liu został wybrany na początku czwartku jako zdobywca pierwszej nagrody w wysokości 40 000 euro (45 000 dolarów) na 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im.

Ogłoszenie jury nastąpiło zaledwie kilka godzin po tym, jak Leo zagrał swoją rolę jako ostatni z 12 finalistów, wykonując z orkiestrą Koncert e-moll Opus 11 Chopina w zatłoczonej warszawskiej Orkiestrze Narodowej. Jego inspirujący występ spotkał się z wielkim aplauzem.

„O mój Boże. Szczerze, nie wiem, co powiedzieć” – powiedział Liu po wygraniu tego tytułu.

„Śniliśmy z tymi wszystkimi ludźmi na tej prestiżowej scenie” – powiedział po angielsku 24-latek, urodzony w Paryżu.

„Możliwość zagrania Chopina w Warszawie to oczywiście jedna z najlepszych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić, więc oczywiście jestem naprawdę zaszczycona tą nagrodą, a także za zaufanie tego jury i za całe ciepło, jakie miałem w ostatnich dniach” – powiedział Liu.

Druga nagroda o wartości 30 000 euro (35 000 USD) powędrowała wspólnie do Aleksandra Gadżiewa, przedstawiciela Włoch i Słowenii, oraz Kyuhi Soreta z Japonii. Gadzhief zdobył także nagrodę Christiana Zimmermanna w wysokości 10 000 euro (11 800 USD) za najlepsze wykonanie sonaty.

Trzecią nagrodę o wartości 20 000 euro (23 000 dolarów) otrzymał Hiszpan Martin Garcia Garcia, który również wygrał 5000 euro (5 800 dolarów) za najlepsze wykonanie koncertu.

Czwartą nagrodę o wartości 15 000 euro (17 000 dolarów) podzielili Japończyk Aimee Kobayashi i Polak Jacob Koszlick, który zdobył również nagrodę Mazurka za najlepszy występ oraz 5000 euro. Włoszka Leonora Armellini zdobyła piątą nagrodę wartą dziesięć tysięcy euro (11 600 dolarów), natomiast szóstą nagrodę zdobył Kanadyjczyk JJ John Lee Boye i 7000 euro (8 tysięcy dolarów).

Pierwsza nagroda została ufundowana przez Kancelarię Prezydenta RP, a pozostałe nagrody ufundował rząd, państwowe instytucje kultury i osoby prywatne.

READ  Dziś rano Philip Schofield wysadza Eurowizję po wejściu do Wielkiej Brytanii z zerową liczbą punktów

Wysoka nota w słynnym konkursie otwiera przed pianistami najlepsze sale koncertowe na świecie i toruje drogę do nagrań z najbardziej znanymi wytwórniami płytowymi.

Przewodnicząca jury, Katarzina Pubois-Zedron, powiedziała po ogłoszeniu, że poziom pianistów jest zbyt wysoki i podjęła decyzję o przyznaniu nagrody dla 17 jurorów bardzo trudną. Opisała uczestników jako „fajnych facetów”.

Podczas konkursu mówiła, że ​​oprócz bycia doskonałym pianistą, uczestnicy muszą także wykazać się wrażliwością i ożywić muzykę.

„Próbuję znaleźć związek między wykonawcą a Chopinem” – powiedział w wywiadzie Boboa Zidron. Muzyka to „wiadomość od człowieka, a muzycy muszą wiedzieć, jakim człowiekiem był Chopin”.

Skłaniając się do ich sztuki, jury dopuściło w tym roku dwóch finalistów więcej niż zwykle. Konkurs, który odbywa się co pięć lat, został przełożony na 2020 rok z powodu pandemii.

Wcześniej zwycięzcami byli Włoch Maurizio Bollini, Argentyna Martha Argerich i Jaric Olson ze Stanów Zjednoczonych, Polak Christian Zimmermann, Artur Blitschaks i Seong Jin Cho z Korei Południowej.

Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista, urodził się w 1810 roku w Żelezowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku dziewiętnastu lat, aby rozwijać swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował i koncertował oraz uczył gry na fortepianie. Zmarł 17 października 1849 w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego serce znajduje się w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie.