Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kainga Ora nie wypowiada się na temat losu obiektów zniszczonych przez wodę

Kainga Ora nie wypowiada się na temat losu obiektów zniszczonych przez wodę

Na początku tego roku powodzie uszkodziły setki domów rządowych w Auckland.
zdjęcie: RNZ/Josie Campbell

Dziesięć miesięcy po styczniowych powodziach Kainga Ora milczy na temat losu setek posiadłości zniszczonych przez wodę.

Potop spowodował szkody w około 2000 domach rządowych, w tym 205 na południowych przedmieściach Auckland, w Mangere, gdzie mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów po wyrwaniu ich z ziemi podczas ulewnego deszczu.

Joanna* była jedną z nich. Wynajmowała mieszkanie w Kāinga Ora przy Patete Lane przez trzy lata i wieczorem 27 stycznia wszystko straciła.

„Byliśmy w domu, mój dwumiesięczny synek, mój dwulatek i nasz sześciolatek ze specjalnymi potrzebami. Widzieliśmy, że woda leci, ale nie sądziliśmy, że dotrze do naszych drzwi, ale tak się stało.

„Wtedy woda zaczęła wlewać się do środka i było strasznie. Kiedy woda dostała się do środka, zabrałam dzieci na górę. Próbowałem to zatrzymać ręcznikami, ale woda wciąż lała się.”

Niedługo potem sąsiedzi zaalarmowali Joan, że jej miejsce zamieszkania zostało przeniesione z gruntu.

„Mój sąsiad wyszedł z tyłu na ulicę i zaczął krzyczeć: Wynoś się teraz. Twój dom przesunął się do przodu i jest wysoko nad ziemią. Wynoś się teraz”.

Powiedziała, że ​​mieszkańcy jej kompleksu nie wiedzieli, co dalej robić.

„Kainga Ora właśnie powiedziała, że ​​musimy udać się do ośrodka ewakuacyjnego i sami rozwiązać problem.

„Czuję, że mogli nas lepiej sprawdzić, wiesz, mogli przynajmniej podjechać, żeby zobaczyć, jak sobie radzimy lub czy czegoś nie potrzebujemy, ale tego nie zrobili. Cóż, mam wrażenie, że tego nie zrobili. nie rób tego.”

Po sześciu tygodniach mieszkania za darmo w pokojach hotelowych Joan wyczerpał się fundusz mieszkaniowy.

„Po wymeldowaniu w hotelu, w dniu, w którym miałem się wprowadzić, KO zadzwoniła do mnie i poinformowała, że ​​dom, który mi pokazali, nie jest już dostępny i powinienem wynająć inny dom, którego jeszcze nie widziałem.

READ  Wybuch epidemii Covid 19 Omicron: 11 zgonów z powodu Covid, 4404 przypadki środowiskowe w związku z ostrzeżeniem o „kryzysie” pielęgniarskim

„To było ekscytujące i rozdzierające serce. W tym momencie byłam zmęczona; chciałam tylko, żeby ja i moje dzieci miały dom. Dopiero później tej nocy wybuchłam płaczem”.

W wyniku zniszczeń spowodowanych powodzią Joan i jej rodzina stracili cały swój dobytek, w tym samochód i wszystkie meble w domu, co spowodowało stratę ponad 10 000 dolarów.

Budynek w Christchurch, Moorhouse Street

zdjęcie: RNZ/Nate McKinnon

Kainga Ora oświadczyła w oświadczeniu, że wszyscy nowi najemcy zostali poinformowani, że właściciel stanu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia lub kradzież mebli lub mienia znajdującego się w domu.

„Zalecamy, aby najemcy wykupili ubezpieczenie zawartości, które to pokryje.

„Chociaż zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób mieszkających w naszych domach ubezpieczenie mienia nie jest wydatkiem, na który mogą sobie pozwolić, dlatego w przypadku uszkodzenia lub utraty mienia, na przykład w wyniku powodzi, staramy się łączyć klientów z odpowiednimi organizacjami, które mogą zapewnić wsparcie”. .

Joanne stwierdziła, że ​​wiadomość, którą otrzymała na temat konieczności posiadania ubezpieczenia, nie była wystarczająco jasna.

„Wynajmujemy mieszkanie w Kainga Ora nie bez powodu; nikt z nas nie ma dość pieniędzy, aby opłacić ubezpieczenie; ledwo mamy pieniądze na opłacenie czynszu.

„Kto by się spodziewał, że twój dom zostanie podniesiony z ziemi, a ty stracisz wszystko w ciągu kilku godzin?”

W środę rano (1 lutego) powódź sprawiła, że ​​Borana Road w Wairau na północnym wybrzeżu Auckland stała się nieprzejezdna.

Po styczniowych powodziach wiele domów nie nadaje się do zamieszkania.
zdjęcie: RNZ/Mohamed Al-Afshat

Rada Auckland i Kainga Ora milczą na temat przejęć

Na początku miesiąca burmistrz Auckland Wayne Brown ogłosił zawarcie z władzami koronnymi umowy o podziale kosztów w celu sfinansowania ponad 2 miliardów dolarów na prace związane z usuwaniem skutków powodzi i przeciwdziałaniem powodziom, w tym zakup nieruchomości kategorii 3.

Oczekiwano, że programem objętych zostanie ponad 700 nieruchomości.

Zastępca dyrektora generalnego Kainga Ora Tamaki Tai Tokeru, Carolyn Butterworth, powiedziała, że ​​właściciel stanu współpracował z Radą Auckland w celu ustalenia, ile ze 120 nieruchomości nienadających się do odzyskania mogłoby objąć plan zakupu.

READ  Covid-19 Australia: Victoria rejestruje 733 przypadki, rejestry NSW 1043

„Nie wiemy dokładnie, które domy znajdą się w kategorii 3, ale na podstawie tego, co wiemy na temat szkód w styczniu oraz informacji zebranych i udostępnionych od tego czasu, spodziewamy się, że podzbiór 120 domów – być może kilka kilkunastu domów” – otrzymają dotacje, kategoria 3.

„Biorąc pod uwagę miejsca, w których powodzie najbardziej dotknęły nasze domy, spodziewamy się, że powodzie te będą miały miejsce głównie w południowym i zachodnim Auckland”.

Powiedziała, że ​​rozmowy z radą są w toku i rozpoczęły się wraz z ogłoszeniem polityki przejęć.

Jednak w ekskluzywnym wywiadzie dla RNZ Wayne Brown powiedział, że zakup mieszkań państwowych leży w gestii rządu centralnego.

RNZ zapytało Kaingę Orę o odpowiedź burmistrza, ale rzecznik stwierdził, że podawanie jakichkolwiek szczegółów byłoby niewłaściwe.

„Ponieważ nadal rozmawiamy z Radą Auckland, niewłaściwe byłoby podawanie na tym etapie jakichkolwiek szczegółów na temat wpływu tej sytuacji na konkretne nieruchomości”.

Rada Auckland odmówiła również rozmów na temat przyszłości dotkniętych izb stanowych.

Rzecznik spółki powiedział, że nie będzie miał żadnych dalszych szczegółów na temat zasad planu przejęcia, dopóki nie zostanie on sfinalizowany.

Butterworth powiedział, że Kainga Ora czeka na więcej informacji, aby ustalić, czy zdewastowane tereny będą mogły zostać ponownie wykorzystane pod zabudowę mieszkaniową.

Nie zdradziła jednak, na jakie informacje wciąż czeka właściciel nieruchomości w państwie.

Tymczasem Joan stwierdziła, że ​​w nocy nie mogła spać ze względu na strach przed odbudową nowych domów na zalanym terenie.

„Chcemy zburzyć te domy, a nie tylko odbudować fundamenty, a następnie odbudować tę nieruchomość.

„To nie jest bezpieczne, w ogóle nie jest bezpieczne i nie jest sprawiedliwe wobec przyszłych najemców”.

*Imiona zostały zmienione w celu ochrony prywatności