Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone będą interweniować w wojsku, aby bronić Tajwanu

Prezydent USA Joe Biden mówi Jeśli Stany Zjednoczone interweniowały militarnie, to Chiny Inwazja Tajwanu, dodając, że ciężar ochrony Tajwanu jest „silniejszy” po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Było to jedno z najpotężniejszych od dziesięcioleci prezydenckich oświadczeń proautonomicznych.

Przemawiając w Tokio, powiedział Biden „Tak” na pytanie, czy chciałby interweniować militarnie Obrona Tajwanu w przypadku inwazji Chin. „To jest zobowiązanie, które podjęliśmy” – dodał.

Stany Zjednoczone tradycyjnie unikały oferowania takiej wyraźnej gwarancji bezpieczeństwa Tajwanowi, z którym nie mają już traktatu o wzajemnej obronie, a zamiast tego utrzymywały politykę „strategicznej dwuznaczności” dotyczącą tego, jak daleko byłyby skłonne się posunąć, gdyby Chiny dokonały inwazji.

Prezydent USA Joe Biden przemawia podczas konferencji prasowej z premierem Japonii Fumio Kishidą w Akasace.

Evan Fauci/AFP

Prezydent USA Joe Biden przemawia podczas konferencji prasowej z premierem Japonii Fumio Kishidą w Akasace.

Czytaj więcej:
* Chiny bacznie obserwują Ukrainę, która wyciąga wnioski z Tajwanu
* Biden podpisuje nowy projekt ustawy o wydatkach na obronę w wysokości 768,2 mld USD w związku z rosnącymi wpływami Chin
* Minister obrony Tajwanu powiedział, że wyspa powinna się bronić i nie może polegać na innych krajach
* Debata między Stanami Zjednoczonymi a Chinami na temat Tajwanu znów szaleje

Tajwańska ustawa o stosunkach z 1979 r., która reguluje stosunki USA z wyspą, nie wymaga od Stanów Zjednoczonych interwencji militarnej w obronie Tajwanu w przypadku inwazji Chin, ale zapewnia, że ​​Tajwan ma zasoby, zgodnie z polityką USA. bronić się i zapobiegać wszystkim jednostronnym. Zmiana sytuacji na Tajwanie przez Pekin.

Uwagi Bidena prawdopodobnie wywołają ostrą reakcję ze strony kontynentu, który twierdzi, że Tajwan jest prowincją zbójecką.

Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że komentarze Bidena nie odzwierciedlają zmiany w polityce.

Rozmawiając z premierem Japonii Fumio Kishidą, Biden powiedział, że jakiekolwiek wysiłki Chin mające na celu użycie siły przeciwko Tajwanowi byłyby „niewłaściwe”, dodając, że „doprowadziłyby do zakłóceń w całym regionie i byłyby kolejnym środkiem podobnym do tego, co wydarzyło się na Ukrainie”.

W ostatnich latach Chiny nasiliły militarne prowokacje przeciwko demokratycznemu Tajwanowi w celu zastraszenia go, by zaakceptował żądania Pekinu dotyczące zjednoczenia z komunistyczną kontynentalną częścią.

„Naprawdę podejmują teraz ryzyko, lecąc zbyt blisko i wykonując wszystkie manewry”, powiedział Biden o Chinach.

Prezydent Chin Xi Jinping przegląda wartę honorową w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

AP

Prezydent Chin Xi Jinping przegląda wartę honorową w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

W ramach polityki „jednych Chin” Stany Zjednoczone uznają Pekin za chiński rząd i nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. Jednak Stany Zjednoczone utrzymują nieoficjalne kontakty, w tym de facto ambasadę w stolicy Tajpej, i dostarczają sprzęt wojskowy do obrony wyspy.

Biden powiedział, że jego „oczekiwanie” było takie, że Chiny nie będą próbowały przejąć Tajwanu siłą, ale powiedział, że ocena „zależy od tego, jak silny świat pokazuje, że tego rodzaju działanie doprowadzi do długotrwałego oburzenia reszty społeczeństwa. „

Dodał, że powstrzymanie Chin przed atakiem na Tajwan było jednym z powodów, dla których prezydent Rosji Władimir Putin musiał zapłacić wysoką cenę za swoje barbarzyństwo na Ukrainie, aby Chiny i inne kraje nie zrozumiały, że takie działanie jest dopuszczalne.

Obawiając się eskalacji z uzbrojoną w broń nuklearną Rosją, Biden szybko wykluczył bezpośredni konflikt sił amerykańskich z Rosją, ale wysłał miliardy dolarów w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej, która pomogła Ukrainie oprzeć się silniejszemu niż oczekiwano rosyjskiemu atakowi.

To nie pierwszy raz, kiedy Biden obiecał bronić Tajwan przed chińskim atakiem, tylko po to, by urzędnicy administracji twierdzili później, że nie nastąpiła żadna zmiana w polityce USA. Na posiedzeniu rady miejskiej CNN w październiku Biden został poproszony o wykorzystanie armii amerykańskiej do obrony Tajwanu i odpowiedział: „Tak, mamy obowiązek to zrobić”.

Komentarze Bidena pojawiły się, zanim oficjalnie ogłosił długo oczekiwany pakt handlowy Indo-Pacyfik, który wyklucza Tajwan.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan podkreślił w niedzielę, że Tajwan nie należy do rządów zarejestrowanych w ramach Indo-Pacific Economic Framework, które mają na celu umożliwienie Stanom Zjednoczonym ścisłej współpracy z głównymi gospodarkami Azji w kwestiach takich jak łańcuchy dostaw i handel cyfrowy . Czysta energia i przeciwdziałanie korupcji.

Włączenie Tajwanu rozgniewałoby Chiny.

Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone chcą pogłębić partnerstwo gospodarcze z Tajwanem na zasadzie „jeden do jednego”.

READ  Konflikt między Rosją a Ukrainą wpływa na gospodarki Pacyfiku - Akademia Uniwersytetu Południowego Pacyfiku