Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Joe Biden ogłasza stan wyjątkowy w Mississippi po śmiercionośnej burzy

Prezydent USA Joe Biden wcześnie w niedzielę (czasu lokalnego) wydał deklarację nadzwyczajną dla Mississippi, udostępniając fundusze federalne dla hrabstw Carroll, Humphreys, Monroe i Sharkey, obszarów najbardziej dotkniętych piątkową nocą przez śmiertelny huragan, który przedarł się przez deltę Mississippi, jedną z najbiedniejszych powiatów w kraju.

Co najmniej 25 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w Mississippi, gdy burza przetoczyła się przez kilka miast na swojej godzinnej drodze. Mężczyzna został zabity po tym, jak jego przyczepa kempingowa kilkakrotnie przewróciła się w Alabamie.

Ekipy poszukiwawczo-ratownicze wznowiły w niedzielę trudne zadanie przekopywania się przez gruzy zniszczonych domów, budynków handlowych i urzędów miejskich po przesiedleniu setek ludzi.

Administrator FEMA, Dean Creswell, miał odwiedzić stan w niedzielę, aby ocenić szkody.

Czytaj więcej:
* „Nothing Left”: tornado w Mississippi sieje spustoszenie, zabijając 23 osoby
* W zatoce Tolaga czekała katastrofa ekologiczna. Nikt nie słuchał
* Wewnątrz chaosu telekomunikacyjnego związanego z zamykaniem szkół podczas powodzi w Auckland

Oficer koordynujący FEMA, John Boyle, został wyznaczony do nadzorowania federalnych operacji odzyskiwania. Po ogłoszeniu Bidena fundusze federalne mogą zostać wykorzystane na działania naprawcze, w tym tymczasowe mieszkania, naprawy domów, pożyczki pokrywające nieubezpieczone straty majątkowe oraz inne programy indywidualne i biznesowe, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Tornado zrównało z ziemią całe forty, zniszczyło domy, zerwało wieżę kościoła i przewróciło miejską wieżę ciśnień. Nawet gdy ożywienie dopiero się zaczęło, Narodowa Służba Pogodowa ostrzegła przed ryzykiem wystąpienia ostrzejszej pogody w niedzielę – w tym silnych wiatrów, znacznego gradu i potencjalnych tornad – dla wschodniej Luizjany, południowo-środkowej Mississippi i południowo-środkowej Alabamy.

Opierając się na wczesnych danych, tornado otrzymało wstępną ocenę EF-4, poinformowało biuro National Weather Service w Jackson późną sobotę w tweecie. Według serwisu tornado EF-4 ma maksymalne porywy wiatru od 265 do 320 kilometrów na godzinę. Biuro Jacksona ostrzegło, że wciąż zbiera informacje o huraganie.

READ  Świetna opowieść o linii biżuterii, która pomoże Ci lepiej radzić sobie w biznesie
William Barnes opowiada o zniszczeniu swojej własności.

Michaela Goldberga / AP

William Barnes opowiada o zniszczeniu swojej własności.

Tornado zdewastowało część miasta Rolling Fork liczącą 2000 osób, zamieniając domy w stosy gruzu, przewracając samochody na boki i niszcząc miejską wieżę ciśnień. Inne części Głębokiego Południa odbudowywały się po zniszczeniach spowodowanych przez inne podejrzane tornada. Jedna osoba zmarła w hrabstwie Morgan w stanie Alabama, poinformowało tamtejsze biuro szeryfa w tweecie.

Papież Franciszek odmówił specjalną modlitwę za mieszkańców Mississippi „dotkniętych niszczycielskim huraganem” podczas cotygodniowego południowego błogosławieństwa z widokiem na Plac św. Piotra w Watykanie w niedzielę.

Nie wiadomo, jak ktokolwiek przeżył” – powiedział Rodney Porter, który mieszka 20 mil na południe od Rolling Fork. A kiedy w piątek wieczorem rozpętała się burza, natychmiast udał się tam, by pomóc w każdy możliwy sposób. Porter przybył, aby znaleźć „całkowitą dewastację” i powiedział, że wyczuł zapach gazu ziemnego i słyszał krzyki ludzi w ciemności.

Amerykańska flaga na tablicy Miejsce, w którym kiedyś znajdował się sklep z narzędziami w Rolling Fork w stanie Mississippi.

Rogelio V. Solis / AP

Amerykańska flaga na tablicy Miejsce, w którym kiedyś znajdował się sklep z narzędziami w Rolling Fork w stanie Mississippi.

„Domy zostały zniszczone, domy stoją na domach, a na nich stoją pojazdy” – powiedział.

Annette Boddy udała się do Silver City, najbardziej dotkniętego miasta sąsiedniego Pelozi, aby zbadać szkody. Powiedziała, że ​​czuje się „błogosławiona”, że jej dom nie został zniszczony, ale że inni ludzie, których znała, stracili wszystko.

„Płakałam zeszłej nocy, płakałam dziś rano” – powiedziała, rozglądając się po zrujnowanych domach. „Powiedzieli, że musisz się ukryć, ale stało się to zbyt szybko i niewiele osób miało nawet szansę się ukryć”.

Ci, którzy przeżyli burzę prawie w sobotę, wielu oszołomionych i w szoku, szło przez gęste skupiska gruzu i powalonych drzew z piłami łańcuchowymi w poszukiwaniu ocalałych. Linie energetyczne poprowadzono pod kilkudziesięcioletnimi dębami, których korzenie zostały wyrwane z ziemi.

Zastępca szeryfa wspina się na stertę smaganych wiatrem pojazdów, aby szukać ocalałych lub zmarłych w Chuck's Dairy Bar w Rolling Fork w stanie Mississippi.

Rogelio V. Solis / AP

Zastępca szeryfa wspina się na stertę smaganych wiatrem pojazdów, aby szukać ocalałych lub zmarłych w Chuck’s Dairy Bar w Rolling Fork w stanie Mississippi.

Gubernator Missisipi, Tate Reeves, ogłosił stan wyjątkowy i zobowiązał się do pomocy w odbudowie, gdy zobaczył zniszczenia na obszarze usianym obszarami pól bawełny, kukurydzy i soi oraz stawami hodowlanymi sumów. Rozmawiał z Bidenem, który również wykonał telefon z delegacją kongresu stanowego.

W Mississippi otwarto ponad sześć schronisk dla przesiedleńców.

Wstępne informacje oparte na szacunkach z raportów burzowych i danych radarowych wskazują, że huragan był na ziemi przez ponad godzinę i przekroczył co najmniej 174 kilometry, powiedział Lance Perillo, meteorolog z biura Jackson w stanie Mississippi.

„To rzadkie – bardzo, bardzo rzadkie” – powiedział, przypisując długą drogę do powszechnej niestabilności atmosferycznej.

Melanie Childs z Amory w stanie Mississippi siedzi na wiadrze i trzyma dwoje swoich dzieci, 1-letnią Milę (po lewej) i 2-letniego Majora, gdy oglądają pozostałości domu jej dziadka.

Thomasa Wellsa/AP

Melanie Childs z Amory w stanie Mississippi siedzi na wiadrze i trzyma dwoje swoich dzieci, 1-letnią Milę (po lewej) i 2-letniego Majora, gdy oglądają pozostałości domu jej dziadka.

Wstępne wyniki pokazały, że tornado rozpoczęło swoją ścieżkę zniszczenia na południowy zachód od Rolling Fork, po czym kontynuowało na północny wschód w kierunku społeczności wiejskich w Midnight i Silver City i dalej w kierunku Chula, Black Hawk i Winona, powiedział Perillo.

Superkomórka, która najwyraźniej wytworzyła zabójcze tornado, zrodziła również tornada, które spowodowały szkody w północno-zachodniej i północno-środkowej Alabamie, powiedział Brian Squitieri, silny prognosta burz w Weather Service’s Storm Prediction Center w Norman w stanie Oklahoma.

___

Associated Press Emily Wagster Pettus w Rolling Fork, Mississippi; Michaela Goldberga w Silver City, Mississippi; Przyczynił się do tego raportu Jim Salter z O’Fallon w stanie Missouri.