Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jeszcze nie koniec: WD wprowadza na rynek nowe zewnętrzne dyski twarde 2,5 cala o pojemności 6 TB

Jeszcze nie koniec: WD wprowadza na rynek nowe zewnętrzne dyski twarde 2,5 cala o pojemności 6 TB

Zdecydowana większość współczesnych laptopów wykorzystuje dyski półprzewodnikowe, dlatego zaprzestano opracowywania nowych 2,5-calowych dysków twardych o dużej pojemności. Albo raczej to ledwie ma. Wygląda na to, że 2,5-calowy format ma jednak nieco dłuższą żywotność, ponieważ firma Western Digital wypuściła dziś szereg nowych zewnętrznych produktów pamięci masowej opartych na nowym 2,5-calowym dysku twardym o dużej pojemności 6 TB.

Nowy dysk obrotowy firmy WD o pojemności 6 TB jest używany w ulepszonych wersjach przenośnych pamięci masowych My Passport, Black P10 i G-DRIVE ArmorATD. Warto jednak zauważyć, że firma WD nie sprzedaje samodzielnego dysku 2,5-calowego — przynajmniej jeszcze nie — więc na razie jest on w całości zarezerwowany do użytku w pamięci zewnętrznej.

Dlatego firma WD nie publikuje zbyt wiele na temat samego dysku twardego o pojemności 6 TB. Maksymalna prędkość odczytu tych produktów wynosi 130MB/s – tyle samo, co prędkość zewnętrzna spotykana w WD – ale wydajność zapisu nie jest wspomniana.

Warto zauważyć, że wszystkie te urządzenia o pojemności 6 TB są grubsze niż ich obecne odpowiedniki o pojemności 5 TB, co zdecydowanie sugeruje, że firma WD zwiększyła pojemność pamięci masowej nie poprzez poprawę gęstości przestrzeni, ale poprzez dodanie do platformy kolejnego talerza. To z kolei pomogłoby wyjaśnić, dlaczego te nowe dyski są używane w zewnętrznych produktach pamięci masowej, ponieważ 2,5-calowe dyski WD o pojemności 5 TB mają już grubość 15 mm, czyli najwyższą standardową grubość dla dysków 2,5-calowych, i nie są jeszcze kompatybilne z wieloma innymi urządzeniami. Całkiem sporo na urządzeniach mobilnych. Z kolei dyski zewnętrzne to jedyne miejsce, w którym zmieszczą się grubsze dyski 2,5-calowe.

W specyfikacjach firmy WD pominięto również fakt, czy dyski te są oparte na technologii zapisu magnetycznego (SMR). Firma korzystała już z technologii SMR w przypadku dysków o pojemności 5 TB, aby osiągnąć wymaganą tam gęstość pamięci, dlatego wydaje się bardzo prawdopodobne, że będzie nadal korzystać z technologii SMR w przypadku dysków o pojemności 6 TB. Prawdopodobnie z tego powodu firma nie publikuje specyfikacji wydajności zapisu dla dysków, ponieważ w naszych testach zaobserwowaliśmy, że dyski SMR osiągają 10 MB/s, gdy dysk musi ponownie zapisać dane.

READ  Nowy wyciek ujawnia ekscytujące ulepszenie

W zależności od konkretnego modelu napędu, wszystkie zewnętrzne dyski pamięci korzystają ze złącza USB-C lub bardzo atrakcyjnego złącza USB Micro-B 3.0. Chociaż niezależnie od użytego złącza fizycznego, wszystkie dyski są wyposażone w interfejs USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s), który jest więcej niż wystarczający, biorąc pod uwagę fizycznie ograniczone prędkości transferu dysków.

Podsumowując, według firmy WD nowe dyski będą natychmiast dostępne w sprzedaży detalicznej. Zarówno dyski WD My Passport Ultra, jak i WD My Passport Ultra są sprzedawane dla komputerów Mac z portem USB-C 199,99 dolarów; Są to WD My Passport i WD My Passport dla komputerów Mac 179,99 dolarów; Dysk WD My Passport współpracuje z USB-C kosztuje 184,99 USD; Przedmiotem sprzedaży jest dysk do gier WD_Black P10 184,99 dolarówSanDisk Professional G-Drive ArmorATD jest 229,99 dolarów. Wszystkie zewnętrzne dyski twarde Western Digital są objęte trzyletnią ograniczoną gwarancją.