Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jedyny rodzimy owad na Antarktydzie może być zagrożony wyginięciem, gdy zima się ociepli

Przez dziesiątki milionów lat bezskrzydły mucha Belgia Antarktyda Doprowadził do perfekcji sztukę zamrażania się, by przetrwać najciemniejsze i najzimniejsze zimowe miesiące na Antarktydzie, zdobywając ekskluzywną pozycję jedynego rodzimego owada na kontynencie.

takie jak Zmiana klimatu Podnosząc temperatury polarne coraz wyższe, ten zestaw ciężko zdobytych umiejętności przetrwania może być szkodliwy dla samego jego istnienia, potencjalnie pchając go na skraj wymarcia.

Eksperymenty laboratoryjne przeprowadzone przez zespół naukowców z USA, Wielkiej Brytanii i RPA wykazały, że cieplejsze zimy na mroźnym południu znacząco wpłynęły na ruchy owadów i zapasy energii, zagrażając ich szansom zobaczenia kolejnego lata.

Zwykle jest mniejszy niż centymetr od czubka do ogona, mały stawonog ma mało prawdopodobny status największego zwierzęcia na Ziemi, które nigdy nie stawia stopy w oceanie. Jego pełny cykl życiowy – który przeważnie spędza w jednym z czterech stanów larwalnych – odbywa się wśród wilgotnych warstw mchu i alg, gryzących zieleń i gnijące odpady.

Nawet te skromne sanktuaria zamarzają podczas mroźnych antarktycznych zim, zatrzymując cenną wilgoć i grożąc, że zamienią maleńkie stworzenia w lody. Dlatego, aby wytrzymać zimno, pasmo górskie opracowało sprytną strategię, aby uniknąć śmierci i nie spieszyć się.

Jako ochrona przed uderzeniem kryształków lodu penetrujących ich tkanki, mucha powoli wysycha. W odpowiednich warunkachosobniki mają duże szanse na dotarcie do lata, nawet po utracie do trzech czwartych wilgoci.

Ta dobra szansa zależy w dużej mierze od wilgotności i tego, czy nawadnia się za pomocą pary wodnej z powietrza, czy pochłania ją bezpośrednio z wody w stanie ciekłym. Nawet niewielkie zmiany w warunkach środowiskowych mogą mieć duży wpływ na wskaźniki przeżywalności.

Na Półwyspie Antarktycznym – obszarze stosunkowo bogatym w bioróżnorodność – mikroklimat, taki jak ten pagórkowaty, waha się w granicach od -5 do 0 °C (23 do 32 °F). Osłonięte warstwami śniegu i lodu temperatury w atmosferze mogą spaść, co ma niewielki wpływ na ogród z algami.

READ  Najnowszy wirus Corona: Stany Zjednoczone ponawiają apel o ciasta dla młodzieży, ponieważ doradca Bidena powiedział, że jego syn ma `` długi Covid ''

Przy temperaturach na półwyspie stale rosnących nawet o pół stopnia na dekadę te stosunkowo osłonięte warunki mogą się zmieniać. Wyższe temperatury mogą oznaczać więcej opadów, co oznacza więcej śniegu, grubszą izolację i mniejszą szansę na zamarznięcie w zimie.

Zobaczmy dokładnie tego efekt B. AntarktydaNaukowcy zebrali larwy much z okolic stacji na wyspie Anvers na krańcu Półwyspu Antarktycznego.

Próbki te zostały następnie wysłane do laboratorium w Stanach Zjednoczonych, gdzie spędziły sześć miesięcy, żyjąc w bardzo różnych zimowych warunkach, od chłodnych -5°C do łagodnych -1°C. Przetestowano również różne rodzaje substratów, takie jak algi i algi.

Podczas rozmrażania w lodowatej wodzie osoby, które przeżyły, były sprawdzane pod kątem oznak ruchu, uszkodzeń tkanek i zapasów energii z węglowodanów, tłuszczów i białek.

Ta niewielka różnica temperatur miała ogromny wpływ na powrót muchy do siebie. W typowych warunkach krzyżowała się około połowie owadów. Po ociepleniu o kilka stopni przeżyła tylko jedna trzecia. Zapasy energii również były bardzo zróżnicowane, przy czym więcej zapasów tłuszczu i białka utrzymywano w chłodniejszych warunkach niż w cieplejszych.

„Odkrycia te są zgodne z poziomami aktywności lokomotorycznej, gdzie larwy z ciepłych zim były wolniejsze, prawdopodobnie z powodu wyczerpania energii” – naukowcy Uwaga w ich raporcie.

„Ograniczony czas przed założeniem kokonu po zimie i gdy staje się dorosły B. Antarktyda Brak funkcjonalnych aparatów gębowych powoduje, że wyczerpanie zapasów energii w późnych stadiach larwalnych może mieć nieodwracalne konsekwencje dla energii dostępnej do rozmnażania”.

Trudno powiedzieć, jaki długoterminowy efekt może wystąpić, jeśli temperatura będzie nadal rosła. W zależności od presji spowodowanych zmianami klimatycznymi może to być niewielka uciążliwość lub cios, który zniszczy całe populacje.

Istnieje jednak potencjalna zaleta: cieplejsze zimy mogą być krótsze, pozostawiając górom więcej czasu na zgromadzenie dużych sklepów w miesiącach letnich.

READ  Niesamowity truskawkowy księżyc rozświetli w czwartek złoty kolor na nocnym niebie

To, czy to badanie behawioralne równoważy negatywny wpływ ocieplającego się środowiska, pozostaje do ustalenia.

Przy rekordowych falach upałów rozbijających bieguny samotny owad, który jest domem dla Antarktydy, może stać się kolejną ofiarą szybko zmieniającego się klimatu.

To badanie zostało opublikowane w ekologia funkcjonalna.