Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jarosław Susan został wydalony z Muzeum Polskiego Sztuki

Tymczasowy dyrektor Jarosław Suchan został 26 kwietnia zmuszony do opuszczenia stanowiska w Muzeum Szówki w Łodzi. Jego następcę, Andrzeja Bernackiego, wybrał Jarosław Selin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego RP. Suchan, znany z promocji czołowych polskich artystów i związków z międzynarodowym światem sztuki, kieruje instytucją od 2006 roku. Bernacki, artysta, którego twórczość ściśle nawiązuje do stylu Francisa Bacona, od 1991 roku prowadzi prywatną galerię Browarna w Łowiczu , ok. 28-tysięczne miasto w połowie drogi między Warszawą a Łodzią.

„Nie zamierzam wyrzucać grafiki koncepcyjnej, która została nabyta dla grupy i jest wystawiana” – powiedział Bernacki polskiemu serwisowi informacyjnemu. Prace internetowe. „Ale zamierzam dywersyfikować [work on] Prezentacja i prezentacja innych historii. Nikt nie powiedział, że należy zajmować się wyłącznie sztuką proekologiczną, genderową lub queerową, promowaną przez zachodnie instytucje kultury”. Bernacki nadal jasno dawał do zrozumienia, że ​​zamierza odejść od kolekcjonowania prac artystów międzynarodowych, a zamiast tego skoncentrować się na pracy artystów polskich, Konkretnie te z ودodzi Z kolei Suchan zorganizował dużą retrospektywę prac Katarzyny Kopru i Władysława podczas pełnienia funkcji dyrektora ds. relacji z Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie. Strzemiński, który rozpoczął się w podróży Reina Sofia do Centrum Pompidou. Ponadto założył oddział MS2 Muzeum Sztuki w zrewitalizowanej dzielnicy Manufaktura miasta i nadzorował renowację M1, gdzie znajduje się słynna sala neoplastyczna oraz kolekcja współczesnych i nowoczesnych wystawy sztuki i renowacja M3 w Pałacu Herbsta, gdzie wystawiani są dawni mistrzowie muzeum.

Nocna zmiana kierownictwa – 25 kwietnia nominował do tej roli Celine Bernacki – rozzłościła wielu w polskim środowisku artystycznym. „Byłem zszokowany tą decyzją” – powiedziała Majorzata Ludwisak, główny kustosz Muzeum Sztuki Nomos w Gdańsku. Ludwisak, były dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ogazdowski, był wcześniej wicedyrektorem Muzeum Sztoki. „Zmiana z wysoce kompetentnego światowej klasy specjalisty, który uczynił z Muzeum Sztuki drugie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w człowieka prowadzącego prywatną galerię w Łowiczu jest nieistotna.”

READ  Biden stara się zmobilizować demokracje przeciwko autorytaryzmowi w kryzysie na Ukrainie

Choć tempo upadku Susan było szokujące, jego odwołanie nie było całkowicie nieoczekiwane, gdyż telegraf został wysłany w grudniu 2021 r., kiedy Ministerstwo Kultury i Sztuki kierowane przez Piotra Glińskiego odmówiło przedłużenia mu kontraktu dyrektorskiego, oferując mu w zamian stanowisko dyrektora. p.o. dyrektora. , z jednoroczną umową. „Myślałem, że zostanę poinformowany z wyprzedzeniem, a tymczasem stało się to z dnia na dzień”, powiedział smutno Sushan. W przypadku otwarcia konkursu na stałe stanowisko Suchan powiedział, że nie jest zainteresowany aplikowaniem. „Żyłem w niepewności od połowy zeszłego roku”, powiedział, dodając z naciskiem: „Jestem zmęczony”.

wszystkie zdjęcia