Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak przemycić prezydenta do strefy działań wojennych tak, by nikt go nie zauważył?

Kolumna prezydenta USA Joe Bidena wyjechała z Białego Domu około 3:30 czasu lokalnego w niedzielę. Air Force One nie był duży i krzykliwy jak na tę podróż – prezydent zniknął w ciemnościach na pokładzie C-32, zmodyfikowanego Boeinga 757, zwykle używanego do lotów krajowych na mniejsze lotniska.

Następnym razem, gdy pojawił się — 20 godzin później — był w centrum Kijowa na Ukrainie.

Niespodziewana 23-godzinna wizyta Bidena na Ukrainie w poniedziałek (czasu lokalnego) była pierwszą w najnowszej historii, kiedy amerykański przywódca odwiedził strefę działań wojennych poza auspicjami armii USA – osiągnięcie, które według Białego Domu wiązało się z pewnym ryzykiem, mimo że Moskwa niektóre Ryzyka. alarm.

W ciągu następnych pięciu godzin prezydent kilkakrotnie zatrzymywał się w mieście – przewożony raczej białym SUV-em niż prezydencką limuzyną – bez żadnego ogłoszenia ukraińskiej opinii publicznej, że tam jest.

Czytaj więcej:
* Biden składa niespodziewaną wizytę w Kijowie, aby spotkać się z Zełenskim
Podczas pokazu jedności Zełenski i Biden nie zgadzają się co do kluczowych potrzeb wojennych
* Wizyta Zełenskiego w Białym Domu: „Żadnych ustępstw” w dążeniu do pokoju, mówi przywódca Ukrainy
* Biden wzywa Putina do postawienia go przed sądem za zbrodnie wojenne za okrucieństwa w Buczy na Ukrainie

Ale cała ta działalność przyciągnęła tyle uwagi, że wieść o jego obecności wyciekła na długo przed powrotem do Polski, co było pierwotnym planem. Współpracownicy Białego Domu byli zaskoczeni, że tajemnica była utrzymywana tak długo.

Ale Rosja wiedziała to, czego nie wiedział naród ukraiński. Urzędnicy amerykańscy powiadomili Moskwę o podróży Bidena.

Od zeszłego roku prezydent nie mógł się doczekać, by dołączyć do procesji innych zachodnich urzędników, którzy odwiedzili Kijów, by zadeklarować poparcie dla stojącego ramię w ramię z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w stolicy.

READ  Nastolatka, która odkrywa, że ​​anonimowy cyberprzestępca, który ją molestował, był jej ojcem, została oskarżona przez matkę

Planowana przez Bidena podróż do Warszawy i weekend z okazji Dnia Prezydenta stanowiły oczywistą okazję do zatrzymania się w Kijowie. Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że niewielka grupa wyższych urzędników w Białym Domu i agencjach bezpieczeństwa narodowego USA pracowała w tajemnicy od miesięcy, aby tak się stało. Biden złożył ostateczny podpis dopiero w piątek.

Prezydent USA Joe Biden przed katedrą św. Michała ze złotą kopułą z niespodziewaną wizytą w Kijowie.

Nieobsługiwane / ap

Prezydent USA Joe Biden przed katedrą św. Michała ze złotą kopułą z niespodziewaną wizytą w Kijowie.

Sullivan powiedział, że lot „wymagał bezpieczeństwa, działań operacyjnych i logistycznych ze strony specjalistów z całego rządu Stanów Zjednoczonych, aby podjąć ryzykowną misję i uczynić ją ryzykiem możliwym do opanowania”.

Kiedy Biden został ujawniony na pokładzie odrzutowca Sił Powietrznych, do specjalnej misji lotniczej samolotu użyto znaku wywoławczego „SAM060” zamiast zwykłego „Air Force One”. Zaparkowany w ciemności z zaciągniętymi roletami w oknach wystartował z Joint Base Andrews o 4:15 rano (czasu lokalnego).

Po przerwie w tankowaniu w Niemczech, gdzie prezydent był na pokładzie, samolot Bidena wyłączył transponder na mniej więcej godzinny lot do Rzeszowa w Polsce, lotniska, które służyło jako brama do miliardów dolarów w zachodniej broni. Goście VIP na Ukrainie. Stamtąd pociągiem na około 10-godzinną nocną wycieczkę do Kijowa.

Do stolicy przybył o godzinie 8 rano (czasu lokalnego). W poniedziałek został przyjęty przez ambasador Bridget Brink i jego orszak wszedł w drodze do Pałacu Maryjskiego. Nawet gdy przebywał na ziemi na Ukrainie, loty ze sprzętem wojskowym i innym ładunkiem do Rzeszowa trwały nieprzerwanie z zachodnich miast.

Joe Biden spaceruje z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Evan Fauci/AP

Joe Biden spaceruje z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Tymczasem w Kijowie kilka głównych ulic i centralnych bloków zostało odgrodzonych bez wyjaśnienia. Ludzie zaczęli udostępniać filmy z długich procesji samochodów pędzących ulicami, do których dostęp był ograniczony – pierwsze wskazówki dotyczące przybycia Bidena.

Biden podróżował ze znacznie mniejszą świtą niż zwykle: Sullivanem, zastępcą szefa sztabu Gene’em O’Malleyem Dillonem i dyrektorem Biura Owalnego Annie Tommasini. Dołączyli do nich członkowie Secret Service, pomocnik wojskowy niosący tak zwaną „nuklearną piłkę nożną”, mały zespół medyczny i oficjalny fotograf Białego Domu.

Na pokładzie było tylko dwóch dziennikarzy zamiast zwyczajowej liczby 13. Ich sprzęt elektroniczny został wyłączony i przekazany Białemu Domowi na czas podróży na Ukrainę. Niewielka liczba ukraińskich dziennikarzy została wezwana do hotelu w centrum miasta w poniedziałek rano (czasu lokalnego), aby do nich dołączyć, i powiedziano im, że Biden odwiedza ich dopiero na krótko przed jego przybyciem.

Nawet przy zachodnich systemach rakiet ziemia-powietrze wzmacniających obronę Ukrainy, rzadko zdarzało się, aby amerykański przywódca podróżował do strefy konfliktu, w której przestrzeń powietrzna nie była kontrolowana przez Stany Zjednoczone lub ich sojuszników.

Joe Biden spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Maryjskim.

Nieobsługiwane / ap

Joe Biden spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Maryjskim.

Wojsko USA nie jest obecne na Ukrainie poza niewielkim oddziałem piechoty morskiej strzegącym ambasady w Kijowie, co sprawia, że ​​wizyta Bidena jest bardziej skomplikowana niż wizyty poprzednich przywódców USA w strefach działań wojennych.

„Rosjanie poinformowali nas, że prezydent Biden pojedzie do Kijowa” – powiedział dziennikarzom Sullivan. „Zrobiliśmy to kilka godzin przed jego wyjazdem w celach dekonfliktowych.” Odmówił podania dokładnej treści wiadomości ani tego, do kogo została dostarczona, ale powiedział, że ostrzeżenie ma na celu uniknięcie wszelkich błędnych obliczeń, które mogłyby doprowadzić do bezpośredniego konfliktu między dwoma mocarstwami nuklearnymi.

Podczas gdy Biden przebywał w Kijowie, amerykańskie samoloty obserwacyjne, w tym pokładowy radar E-3 Sentry i elektroniczny samolot RC-135W Rivet Joint, monitorowały Kijów z polskiej przestrzeni powietrznej.

Zamknięcie normalnie zakorkowanych dróg w Kijowie przyniosło niesamowity spokój w centrum stolicy. Było tak cicho, że wrony słyszały rechot, gdy Biden i Zełenski maszerowali z konwoju do katedry św. Michała ze złotą kopułą pod niebem tak niebieskim jak zewnętrzne ściany samej katedry.

Prezydent USA Joe Biden przybywa do Kijowa.

Evan Fauci/AP

Prezydent USA Joe Biden przybywa do Kijowa.

„Chodźmy do środka i spójrzmy” – powiedział Biden, nosząc swoje charakterystyczne, antyodblaskowe okulary przeciwsłoneczne. Wodzowie zniknęli w środku, podczas gdy ciężko uzbrojeni żołnierze stali na straży na zewnątrz.

Dzwony katedry wybiły o godzinie 11:30 (czasu lokalnego). Wkrótce potem, o godzinie 11:34, pojawiły się ostrzeżenia o nalocie, zanim mężczyźni pojawili się ponownie. Syreny były najpierw odległym wyciem wznoszącym się nad miastem, a kilka sekund później alarmy z aplikacji mobilnych dobiegały z kieszeni ludzi.

Alarmy te zostały uruchomione przez aktora Gwiezdnych Wojen, Marka Hamilla, a jego lektor Luke Skywalker wezwał ludzi do ukrycia się, ostrzegając: „Nie bądź nieostrożny. Twoja zbytnia pewność siebie jest twoją słabością”.

Dwaj przywódcy szli równym krokiem, bez żadnych zewnętrznych oznak niepokoju, przez łukowatą frontową bramę katedry na dziedzińcu, gdzie zardzewiałe kadłuby poobijanych rosyjskich czołgów i innych pojazdów opancerzonych stały jako ponure pamiątki wojny.

Joe Biden i Wołodymyr Zełenski przemawiają podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie.

Nieobsługiwane / ap

Joe Biden i Wołodymyr Zełenski przemawiają podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie.

Kiedy plac nie jest zamknięty, jak to było podczas wizyty liderów, ludzie przychodzą oglądać pojazdy, wielu z nich robi sobie selfie.

Biden wydawał się nie przejmować budową, ponieważ on i Zełenski szli za gwardią honorową trzymającą wieńce na ścianie upamiętniającej ukraińskich żołnierzy zabitych od 2014 r., kiedy to Rosja zaanektowała ukraiński Krym i wybuchły wspierane przez Rosję walki we wschodniej Ukrainie.

Dopiero wtedy w ukraińskich mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia Bidena w stolicy, a tajna wizyta stała się światową wiadomością.

„Jest jak przykład prezydenta, który nie boi się pojawić na Ukrainie i nas wesprzeć” – powiedziała Miroslava Renova, 23-letnia mieszkanka Kijowa, po tym, jak wiadomość o wizycie Bidena wyszła na jaw.

Biden udał się do ambasady USA na krótki postój, po czym opuścił kraj pociągiem z powrotem do Polski w dobrze wyposażonym wagonie wyłożonym boazerią, ciasno zaciągniętymi zasłonami, stołem jadalnym i skórzaną sofą.

Krystalicznie czyste powiadomienie, również wypowiedziane przez Hamilla, zabrzmiało o godzinie 13:07 (czasu lokalnego), gdy pociąg Bidena odjeżdżał ze stacji.

„Alarm powietrzny się skończył, więc niech Moc będzie z wami” – powiedział Hamill.