Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak chronić swoje dane podczas otwierania linków na Facebooku i Instagramie?

Kiedy chcesz otworzyć link na Instagramie lub TikTok, Twoim pierwszym odruchem może być po prostu kliknięcie na niego. Ale bądź świadomy: możesz ujawnić wszystko, co robisz, poza firmami z mediów społecznościowych.

nowo Raport Podkreślił użycie „niestandardowych przeglądarek” przez aplikacje społecznościowe iOS, wzywając pochodzenie Facebook Meta i TikTok do dalszego tworzenia własnych przeglądarek w aplikacji zamiast korzystania z przeglądarki Apple, która ma wbudowane pewne zabezpieczenia prywatności.

Programista Felix Krause uruchomił alarm po odkryciu, że Meta i TikTok wstrzykują do swoich przeglądarek kod, który, jak powiedział, może monitorować wszystko, co klikasz, a nawet działać jako keylogger – narzędzie, które może zbierać to, co wpisujesz, w tym hasła. Meta i TikTok potwierdzili, że kod jest dostępny, ale powiedzieli, że nie używają go do hakowania.

TikTok powiedział, że kod służy do „debugowania, rozwiązywania problemów i monitorowania wydajności”. Meta powiedział, że kod pomaga uszanować każdy wybór, jakiego dokonał użytkownik, prosząc Apple o „poproś aplikację, aby nie śledziła”. Rzeczniczka Meta powiedziała, że ​​korzystanie z własnej przeglądarki zamiast Safari zapewnia korzyści w zakresie bezpieczeństwa, a także „gładsze i przyjazne dla użytkownika doświadczenie”.

Oto, jak bardzo powinieneś być zaniepokojony — i jak obejść dedykowane przeglądarki.

Eksperci ds. prywatności powiedzieli, że jest mało prawdopodobne, aby firmy te zbierały wszystko, co wpisujesz na zewnętrznych stronach internetowych, ale korzystanie przez nie z dedykowanych przeglądarek wciąż jest zaskakujące. Po pierwsze, nie jest jasne, dlaczego firma musiałaby debugować lub monitorować wydajność witryny, której nie jest właścicielem, stwierdzili. Po drugie, gdy firma zbuduje system, który może działać jako keylogger, może przypadkowo ujawnić dane. I po trzecie, nie ma mowy o upewnieniu się, że firma lub podmiot zewnętrzny w przyszłości nie będzie korzystał z systemu z nikczemnych powodów.

READ  Vanguard Alpha - Jak grać, jak się tam dostać i wszystko, co musisz wiedzieć

Jak naprawić swój „śmieciowy” kanał na Instagramie — przynajmniej tymczasowo?

Niektóre inne aplikacje społecznościowe na iOS, w tym LinkedIn i Snapchat, również używają niestandardowych przeglądarek, ale wydaje się, że nie wstrzykują podobnego kodu, zgodnie z narzędziem analitycznym Krause’a, które upublicznił. Potwierdzili, że Twitter, Reddit i inni używają przeglądarki Apple, która uniemożliwia aplikacjom monitorowanie aktywności ludzi po otwarciu zewnętrznych linków. (Kopiowanie i otwieranie linku w osobnej aplikacji przeglądarki również zapobiegnie tego rodzaju podsłuchiwaniu). Rzeczniczka Twittera powiedziała, że ​​firma zwróciła się do narzędzia Apple po części w celu ochrony prywatności użytkowników.

Rzeczniczka LinkedIn powiedziała, że ​​jej przeglądarka pomaga śledzić, kiedy ktoś aplikuje o pracę lub odwiedza witrynę po interakcji z treścią na LinkedIn, na co nie pozwalają narzędzia Safari. „Mamy ścisłe ograniczenia dotyczące tego, jak obchodzimy się z tymi informacjami” – powiedziała.

Rzecznik Snapa powiedział, że jego przeglądarka zapewnia ochronę przed złośliwymi adresami URL, których Apple nie oferuje.

Krause powiedział, że decyzja Meta i TikTok o otwieraniu witryn stron trzecich za pośrednictwem ich własnych przeglądarek – bez wyraźnego wyjaśnienia w tej chwili – wskazuje na brak przejrzystości.

„Problem polega na tym, że nigdy nie wybrałeś Instagrama jako przeglądarki. Wybrałem Instagram do udostępniania zdjęć lub wysyłania wiadomości do znajomych.

Zbieranie danych o tym, co użytkownicy robią po otwarciu linków, byłoby dobrodziejstwem dla firm reklamowych tych firm, powiedział Patrick Jackson, dyrektor ds. technologii w firmie Disconnect.

„Firmy, które wykorzystują dane jako główne źródło przychodów, mają tendencję do przekraczania granicy lub robienia rzeczy, o których użytkownik nie wie” – powiedział Jackson. „Nie możemy ślepo ufać tym firmom”.

Nie rozpaczaj jednak. Opcje Meta wciąż mieszczą się w granicach Apple, zauważył analityk ds. rozwoju mobilnego Eric Seufert. Istnieje duża szansa, że ​​Apple w końcu wprowadzi ograniczenia techniczne lub recenzje aplikacji, które rozwiązują te zagrożenia, powiedział Krause.

READ  Najważniejsze wiadomości: zapowiedź wydarzenia „Do tej pory” firmy Apple z iPhone 14 i plotkami o Apple Watch Pro

Ustawienia prywatności operatora powinny zostać teraz zmienione

Rzecznik Apple powiedział, że wymaga od programistów ujawnienia, jakie dane zbierają ich funkcje przeglądarki i do czego te dane są wykorzystywane. Powiedział, że każda aplikacja przyłapana na zbieraniu „prywatnych” danych, takich jak hasła, zostanie usunięta z App Store. Nie odpowiedział bezpośrednio na pytania dotyczące planów Apple dotyczących niestandardowych przeglądarek.

Aby uniknąć potencjalnego indeksowania, otwórz linki na Instagramie, Facebooku, Snapie i LinkedIn, otwierając link, a następnie klikając trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierając „Otwórz w przeglądarce”.

Aby zmienić domyślną przeglądarkę na urządzeniu z systemem iOS, otwórz Ustawienia, przejdź do żądanej aplikacji przeglądarki i wybierz ją, dotknij Domyślna aplikacja przeglądarki i dokonaj wyboru. po więcej Prywatne przeglądaniePolecamy Firefox, DuckDuckGo, Brave lub Safari.

TikTok wydaje się nie umożliwiać otwierania linków w osobnej przeglądarce. Zawsze możesz skopiować i wkleić linki do osobnej aplikacji przeglądarki.